Verslas

2020.03.19 12:26

Tolimuose kraštuose įstrigę lietuviai: esame patys kalti, viską apmokėsime, tik norime grįžti

Aida Murauskaitė, LRT.lt 2020.03.19 12:26

Dominikoje įstrigę lietuviai trečiadienio vakarą skubiai dėliojosi sąrašą žmonių, kurie turėtų išskristi į Lenkiją, o jau iš Varšuvos – į Vilnių. Bilietai iš Lenkijos sostinės į Vilnių, pirminiais skaičiavimais, sieks apie 800 eurų. „Ką darysi, juk patys esame kalti“, – sakė neramiai atostogas baigiantis Erikas. Beveik tūkstantį eurų mokėti už kelionę namo pasiruošę ir Balyje esantys lietuviai. 

Užsienio reikalų ministerijos duomenimis, Lietuvos atstovybėse užsienio valstybėse registravosi 5717 Lietuvos piliečių, kurie negali parvykti namo. Kaip LRT.lt sakė URM atstovė Rasa Jakilaitienė, 517 žmonių, trečiadienio vakaro duomenimis, jau išvyko iš savo buvimo vietos, bet kol kas nežinia, ar jie jau pasiekė Lietuvą.

Po derybų su Lenkija gautas leidimas lietuviams skristi į Lenkiją.

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pabrėžė, kad visiems ES piliečiams, įskaitant ir lietuvius, Varšuvos oro uostas yra atviras tranzitui. Tad, esant reikalui, Lietuvos piliečiai iš kai kurių šalių galėtų parskristi Lenkijos aviakompanijos LOT iki Varšuvos, tuomet suorganizavus komercinius skrydžius grįžti ir į Lietuvą.

Kap sakė LRT.lt URM atstovai, 58 vietovėse užsienyje yra pavienių lietuvių. Tokių žmonių yra apie pusantro tūkstančio.

Mokės po 800 eurų

Kaip LRT.lt pasakojo Erikas, skrydis turėtų įvykti ketvirtadienio popietę Dominikos laiku. Trečiadienio vakarą tolimame krašte esančius lietuvius pasiekė žinia, kad Lietuvos URM pavyko išspręsti klausimą dėl jų skrydžio į Lenkiją, kuri nebepriima užsienio piliečių.

„Įvyko susitarimas tarp mūsų Vyriausybės ir kelionių organizatoriaus. Vieni kitus suprato, patvirtinimai yra, o mes sąrašą dėliojame“, – kalbėjo Erikas.

Jis sakė, kad sąraše – 51 lietuvis, esantis Dominikoje, bet į Varšuvą turėtų išskristi 34 arba 38, likusiems teks laukti reiso į Frankfurtą.

Skrydžius iš Frankfurto norėjusi nutraukti „Lufthansa“ pažadėjo šią savaitę dar skraidinti iš šio Vokietijos miesto oro uosto. Juolab tai svarbi tolimųjų skrydžių jungčių vieta.

„Matome, kad žmonės mano, jog mes prašome finansinės pagalbos. Pabrėžiu, mes prašome tik diplomatinės pagalbos, kad įleistų į Varšuvą. O už skrydžius mokame patys“, – sakė Erikas, gyvenantis Vidurio Lietuvoje.

Jis atskleidė, kad už skrydį iš Varšuvos į Vilnių preliminariai teks mokėti apie 800 eurų.

„Tai visi žinojome, kuo rizikuojame čia skrisdami, prisiėmėme riziką patys“, – sakė vyras.

Jis į Dominiką išvyko kovo 12 dieną, kiti lietuviai ten išsiruošė kovo 3-iąją ar 4-ąją.

„Tuo metu dar nebuvo viskas taip aštru. Vyriausybė sakė, kad viskas kontroliuojama, būkite ramūs“, – pasakojo Erikas.

Surengė skrydį ir iš Balio

Kaip paskelbė Susisiekimo ministerija, siekiant padėti Balyje įstrigusiems lietuviams kovo 27 d. planuojamas užsakomasis skrydis Balis–Vilnius. Norinčiųjų skristi prašoma iki kovo 21 d. užpildyti apklausos anketą.

Skrydis iš Balio (Ngurah Rai) oro uosto planuojamas kovo 27 d. rytą, numatomas atvykimas į Vilnių – kovo 28 d. Bilieto kaina asmeniui – 995 Eur.

Skrydį organizuoja kelionių operatorius „Kidy Tour“ aviakompanijos „Avion Express“ lėktuvais.

Norintieji skristi kviečiami iki kovo 21 d. 18 val. užpildyti anketą čia.

Skaičiai neatitinka realios situacijos

Daugiausia piliečių, anot L. Linkevičiaus, yra Ispanijoje, Jungtinėje Karalystėje, Prancūzijoje. Taip pat apie 1,5 tūkst. žmonių yra ne Europos Sąjungos šalyse, iš kur grįžti sudėtingiau, skelbia BNS.

Ministras teigė, kad užsiregistravusiųjų, jog negali savo jėgomis grįžti, skaičiai neatitinka realios situacijos, kadangi „registravosi visi, net ir tie, kurie neketino netrukus grįžti, palaukdami palankesnių situacijų keliavimui“, taip pat yra išvykusių piliečių, bet apie tai nepranešusių.

Ministras ragina piliečius suskubti ir registruotis į siūlomus reisus, kadangi ateityje gali nebelikti alternatyvų grįžti į Lietuvą.

L. Linkevičius sako, kad Lenkijai nepraleidžiant per savo šalį lengvųjų automobilių, situacija dėl Vokietijoje įstrigusių Lietuvos piliečių baigia išsispręsti: į Lietuvą praleisti aštuoni autobusų ir mikroautobusų konvojai, keleiviai su automobiliais nukreipiami į Zasnico, Kylio uostus, iš kur vyksta keltai iki Lietuvos arba Latvijos, taip pat iki sekmadienio iš Frankfurto į Vilnių skraidys „Lufthansa“ reisai.

Lietuvoje įsigaliojo karantinas – 7 trumpi patarimai, padedantys išvengti koronaviruso plitimo