Verslas

2020.03.19 10:17

Apie stabdomus mokėjimus tiekėjams pranešę „Senukai“ teisinasi: gavę naujus išaiškinimus vykdysime savo įsipareigojimus

Prekybos tinklas „Senukai“ ketvirtadienį pranešė, kad vykdo ir vykdys savo įsipareigojimus tiekėjams po to, kai pirmadienį, pirmąją karantino dieną, patys tiekėjams pranešė, jog stabdo mokėjimus už prekes ir prekių užsakymus.

„Apgailestaudami informuojame, jog stabdome jums mokėjimą už prekes. Taip pat stabdome prekių užsakymų vykdymą iki atskiro pranešimo, – taip buvo teigiama rašte, kurį matė BNS. Įmonė savo sprendimą motyvavo nenugalima jėga.

Ekonomikos ir inovacijų viceministras Marius Skuodis tokiam „Senukų“ žingsniui negailėjo kritikos.

„Kai stambus verslas pirmą karantino dieną paskelbia, kad vienašališkai nutrauks mokėjimus tiekėjams, tai geriausiai atskleidžia požiūrį į socialinę atsakomybę, prieš savo klientus ir tiekėjus“, – BNS sakė viceministras.

Kaip jis teigė BNS, Lietuvos įstatymai nesuteikia vienašališkos teisės nutraukti įsipareigojimų vykdymą: „Jeigu didysis rinkos žaidėjas tikrai susiduria su sunkumais, tai jis turėtų kreiptis į tiekėjus ir pabandyti mokėjimus išdėlioti laike, tartis dėl sutarties sąlygų pakeitimų. Bet tikrai mūsų teisė nesuteikia vienam subjektui galimybės vienašališkai nutraukti įsipareigojimų vykdymų.“

„Kesko Senukai“ sako nesupratę, kaip elgtis

Tuo metu ketvirtadienį „Kesko Senukai“ viceprezidentas Baltijos šalims Darius Samuolis išplatino pranešimą, kuriame teigia, jog dėl paskelbto karantino visas parduotuves uždariusi bendrovė „Kesko Senukai“ vykdo ir vykdys įsipareigojimus tiekėjams, kitiems partneriams bei vadovausis naujais valstybės išaiškinimais dėl galimybės bent dalinai tęsti veiklą šiuo kriziniu laikotarpiu.

„Sieksime užtikrinti visos verslo grandinės – nuo daugiau kaip 1,5 tūkst. prekių tiekėjų iki 4 tūkst. mūsų darbuotojų ir jų šeimų narių – tvarumą“, – sako jis.

Jis teigia, kad paskelbus šalyje karantiną, bendrovė buvo priversta uždaryti visas parduotuves, o tiekėjams raštą apie nutraukiamus mokėjimus nusiuntė, nes patys nesuprato, kaip jiems elgtis.

„Atitinkami klausimai šioje ekstremalioje situacijoje kilo dėl tolimesnio prekių tiekimo. Įspėjome tiekėjus dėl susiklosčiusių force majore aplinkybių tiekimo sutarčių vykdymui ir informavome, kad dėl to susisieksime per kelias dienas.

Gauti valstybės išaiškinimai suteikė galimybę mums dalinai atnaujinti prekybą ir tęsti bendradarbiavimą su tiekėjais“, – sako D. Samuolis.

Jis informuoja, kad bendrovė pradėjome įgyvendinti kovo 16 d. Vyriausybės nutarimo patikslinimą, leidžiantį pristatyti prekes fiziniams ir juridiniams asmenims ar atsiimti jas atsiėmimo punktuose, laikantis higienos reikalavimų.

„Įkūrėme tokius punktus visoje Lietuvoje, sudarydami galimybę didmeniniams pirkėjams čia atsiimti prekes. Be to, nuo šiol prekes galima užsisakyti ne tik internetu, bet ir telefonu arba elektroniniu paštu. Prekės bus pristatomos ir į namus.

Toliau tiesiogiai su kiekvienu tiekėju ieškome sprendimų, kurie padėtų įveikti šiandienos iššūkius.

Ir šie iššūkiai mums visiems yra bendri. Visam verslui, visai bendruomenei. Mums visiems reikės dar daug susitelkimo ir solidarumo. Susikaupkime ir dirbkime“, – sako jis.

Laišką su pasiaiškinimu siuntė ir „Čili“

Portalas 15min.lt trečiadienį pranešė, kad dėl ketinimų stabdyti įsipareigojimus tiekėjus informavo ir picerijų tinklas „Čili“.

„Karantino režimo periodu bendrovė neužsakys prekių ir paslaugų, nesinaudos paslaugomis, išsinuomotais plotais, nemokės mokesčių, išlaikymo mokesčių ir kitų mokėjimų, susijusių su nuomojamais plotais“, – buvo teigiama „Čili“ kreipimesi į tiekėjus.

Tuo metu pati picerija trečiadienio vakarą išplatino pranešimą žiniasklaidai, kad toks sprendimas buvo priimtas dėl to, kad to paprašė kai kurie NT nuomotojai dėl sutartyse nustatytų teisinių procedūrų.

Kaip vienas iš to prašiusių nuomotojų nurodomas Kauno „Akropolis“. Kaip nurodoma pranešime, kai yra tokia procedūra, privalu informuoti NT savininkus, kitaip jie neturi teisinio pagrindo stabdyti nuomos be baudų už sutarties nevykdymą.

Laiške pažymėta, kad uždraudus veiklą, „Čili Pica“ kitą dieną mokamų prastovų išleido beveik 99 proc. darbuotojų, o iš 700 darbuotojų liko tik keli žmonės, gaminantys maistą išsinešti, taip pat dirba tik kelios picerijos.