Verslas

2020.03.18 14:13

Viceministras kritikuoja „Senukus“ ir „Čili“: didžiųjų įmonių staigūs mokėjimų stabdymai rodo jų požiūrį

„Čili“ paaiškino, kodėl išsiuntė laiškus; atnaujinta 18.01
Paulius Viluckas, Vaidotas Beniušis, BNS2020.03.18 14:13

Vyriausybės atstovai teigia, kad dėl koronaviruso įvestas karantinas neatleidžia įmonių nuo įsipareigojimų vykdymo, o kai kurių didelių bendrovių sprendimas jau pirmą dieną skelbti apie sustabdytus užsakymus ir atidėtus mokėjimus atskleidžia jų požiūrį į socialinę atsakomybę.

„Vyriausybės sprendimas net ir dėl karantino neatleidžia įmonių nuo sutartinių įsipareigojimų vykdymo“, – BNS trečiadienį sakė ekonomikos ir inovacijų viceministras Marius Skuodis.

Prekybos tinklas „Senukai“ pirmadienį, pirmąją karantino dieną, tiekėjams pranešė, kad stabdo mokėjimus už prekes ir prekių užsakymus.

„Apgailestaudami informuojame, jog stabdome jums mokėjimą už prekes. Taip pat stabdome prekių užsakymų vykdymą iki atskiro pranešimo, – teigiama rašte, kurį matė BNS. Įmonė sprendimą motyvuoja nenugalima jėga.

„Kai stambus verslas pirmą karantino dieną paskelbia, kad vienašališkai nutrauks mokėjimus tiekėjams, tai geriausiai atskleidžia požiūrį į socialinę atsakomybę, prieš savo klientus ir tiekėjus“, – sakė viceministras.

Jo teigimu, Lietuvos įstatymai nesuteikia vienašališkos teisės nutraukti įsipareigojimų vykdymą.

„Jeigu didysis rinkos žaidėjas tikrai susiduria su sunkumais, tai jis turėtų kreiptis į tiekėjus ir pabandyti mokėjimus išdėlioti laike, tartis dėl sutarties sąlygų pakeitimų. Bet tikrai mūsų teisė nesuteikia vienam subjektui galimybės vienašališkai nutraukti įsipareigojimų vykdymų“, – sakė M. Skuodis.

Portalas 15min.lt trečiadienį pranešė, kad dėl ketinimų stabdyti įsipareigojimus tiekėjus informavo ir picerijų tinklas „Čili“.

„Karantino režimo periodu bendrovė neužsakys prekių ir paslaugų, nesinaudos paslaugomis, išsinuomotais plotais, nemokės mokesčių, išlaikymo mokesčių ir kitų mokėjimų, susijusių su nuomojamais plotais“, – teigiama „Čili“ kreipimesi į tiekėjus.

Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmai BNS nurodė, kad dėl force majeure pažymų į skirtingus rūmus jau kreipėsi 12 įmonių.

Šios pažymos gali būti panaudotos kaip įrodymas, kad viena sutarties šalių dėl nenumatytų aplinkybių negali vykdyti įsipareigojimų. Nuo jų šalis atleidžiama, kai sugeba įrodyti negalėjusi užkirsti kelio šių aplinkybių ar jų pasekmių atsiradimui.

„Čili Pica“ paaiškina: laiškai partneriams išsiųsti po NT nuomotojų prašymo

Trečiadienio vakarą „Čili Pica“ išplatino pranešimą žiniaslaidai, kuriame nurodo, kad bendrovės laiškas, informuojantis partnerius ir tiekėjus apie force majore, ir dėl to galimus atsiskaitymo vėlavimus, išsiųstas dėl to, kad to paprašė kai kurie NT nuomotojai dėl sutartyse nustatytų teisinių procedūrų.

Kaip vienas iš to prašiusių nuomotojų nurodomas Kauno „Akropolis“. Kaip nurodoma prnešime, kai yra tokia procedūra, privalu informuoti NT savininkus, kitaip jie neturi teisinio pagrindo stabdyti nuomos be baudų už sutarties nevykdymą.

„Mūsų pagrindinė veikla visai uždrausta, ji sustojo. Pajamos iš maisto išsinešti net ir ne karantino sąlygomis sudarė tik apie 5 proc. pajamų dalies. Informavę apie force majore, mes įgauname teisę vėluoti su apmokėjimais. Tačiau nei įstatymai, nei moralė mūsų neatleidžia nuo galutinio ir visiško atskaitymo su mūsų tiekėjais ir partneriais. Tai tiesiog laikini, karantino draudimų sukelti nesklandumai ir tikimės, jog jie ilgai netruks“, – pranešime cituojamas picerijų tinklą valdančio „Čili Holdings“ vadovas Jonas Karosas.

Uždraudus veiklą, „Čili Pica“ kitą dieną mokamų prastovų išleido beveik 99 proc. darbuotojų. Iš 700 darbuotojų liko tik keli žmonės, gaminantys maistą išsinešti. Dirba tik kelios picerijos, atkreipiamas dėmesys.

„Galite suprasti, ką reiškia išlaikyti 500 kvadratinių metrų ploto tuščią restoraną. O tokių turime keliasdešimt. Kol kas mes neatleidome nė vieno darbuotojo, tikime, kad Seimo priimtas paramos planas pradės veikti kuo greičiau. Tai mums tikrai padės išsaugoti darbo vietas ir nesužlugdyti daugiau kaip 25 metus veikiančio verslo“, – viliasi J. Karosas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.