Verslas

2020.03.17 16:24

Rūta Skyrienė. Valstybės kova su pandemija: kaip įžiebti šviesą tunelio gale?

Rūta Skyrienė, asociacijos „Investors‘ Forum“ vykdomoji direktorė2020.03.17 16:24

Kaip teigė romėnų poetas Publilijus Siras, bet kas gali valdyti laivą, kai jūra rami.

Tik kilus audrai matyti, ko vertas kapitonas, o nepaisant ištuštėjusiose miestų gatvėse juntamos tylos ir ramybės, koronavirusas visuomenės gyvenime ir ekonomikoje sukėlė tokią audrą, kokios neregėjome dešimtmečius. Vis dėlto, žvelgiant į šalies kapitono – Vyriausybės, – veiksmus tampa šiek tiek ramiau.

Stambiausius ir aktyviausius investuotojus į Lietuvos ekonomiką vienijanti asociacija „Investors‘ Forum“ pritaria Vyriausybės žingsniams, kurių ši ėmėsi pandemijos poveikiui ekonomikai mažinti. Gyvybiškai svarbu, kad būtų išsaugotos darbo vietos ir skatinamas vartojimas, nes sustojus šiam ekonomikos smagračiui, jį vėl įsukti bus ir sudėtinga, ir ilgai trunkanti užduotis. Todėl numatyta parama darbdaviams, išmokos savarankiškai dirbantiems ir pajamų netekusiems žmonėms, galimybė ilginti būsto paskolų įmokų atidėjimo laikotarpį ir kitos Vyriausybės siūlomame pakete numatytos priemonės yra būtini žingsniai viruso poveikiui ekonomikai švelninti.

Dabar svarbu nedelsti. Siūlymas didinti Vyriausybės skolinių įsipareigojimų limitą iki 5,4 mlrd. eurų yra tinkamas sprendimas, įvertinus aplinkybę, kad Lietuva vis dar gali skolintis už neigiamas palūkanas. Investuotojai įsitikinę, kad skolinimosi limitas gali būti didinamas ir dar daugiau, lėšas nukreipiant ekonomikai skatinti. Juolab, kad visam pasauliui grumiantis su pandemija ir ruošiantis priimti jos ekonominį smūgį, fiskalinė drausmė valstybių prioritetų sąraše turėtų gerokai pasislinkti žemyn. Tačiau finansų rinkose tvyrant suirutei ir akcijų kainoms toliau ritantis į duobę, sprendimai skolintis privalo būti priimami greitai, nes palankių galimybių langas netrukus ims vertis.

Be to, šiuo metu kritiškai svarbūs dar keli dalykai. Pirma – aiški ir nuosekli komunikacija. Šalies verslas nekantriai laukia detalesnio išaiškinimo, kaip konkrečiai veiks Vyriausybės siūlomos priemonės. Ši informacija būtina tolesnei veiklai planuoti ir gali turėti didelės reikšmės įmonių vadovams priimant sprendimus dėl finansinių srautų ir galimybių išsaugoti darbo vietas.

Nepaprastai džiugina tai, kaip aktyviai ir verslas, ir visuomenės nariai bei organizacijos stoja į pagalbą su grėsme susidūrusiai valstybei. Gerų pavyzdžių pateikia ir „Investors‘ Forum“ nariai. Štai, „Circle K Lietuva“ prisideda prie paramos ir vaišina karštu gėrimu visus medikus, LR muitinės darbuotojus, Valstybinės sienų apsaugos tarnybų darbuotojus, policininkus ir ugniagesius. Advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ ir „Sorainen“ informuoja ir rengia rekomendacijas verslui, o „Bitė Lietuva“ socialinių tinklų platformose konsultuos nuotolinio darbo, mokymosi, užsiėmimų vaikams ir produktyvaus, prasmingo laisvalaikio namuose klausimais.

Kita vertus, būtina kruopščiai koordinuoti valstybės, visuomenės ir verslo veiksmus bei pastangas kovoti su viruso plitimu ir pandemijos padariniais ekonomikai. Nuolat sulaukiame įmonių užklausų, siūlymų padėti – gaminiais, patalpomis, lėšomis, kitais būdais, – kovoti su koronaviruso plitimu. Šias pastangas būtina telkti ir nukreipti išteklius ten, kur jie teiktų didžiausią naudą.

Siekiant efektyvaus bendradarbiavimo sukurta darbo grupė dėl ekonomikos skatinimo ir viruso COVID-19 plitimo sukeltų pasekmių mažinimo priemonių, kurioje aktyviai dalyvauja ir pasiūlymus teikia „Investors‘ Forum“.

Neaišku, kaip klostysis kova su pandemija, tikrųjų koronaviruso protrūkio padarinių pasaulio ir šalies ir ūkiui taip pat kol kas neįmanoma numatyti. Finansų ministerija skaičiuoja, kad užkratas šių metų biudžete gali palikti 4,2 mlrd. eurų skylę, bet girdėti ir gerokai niūresnių recesijos prognozių. Kita vertus, šį iššūkį valstybė pasitinka būdama gerokai stipresnė nei 2009 m. pasaulinę finansų krizę, į kurią žengėme tuščiomis kišenėmis ir neturėdami tokių palankių galimybių skolintis.

Tačiau daugiausiai optimizmo suteikia šiuo metu stebimas valstybės, visuomenės ir verslo ryžtas, aktyvumas bei susitelkimas kovai su protrūkiu. Ir Lietuvai, ir pasauliui buvo priminta, kad toli gražu ne viskas yra mūsų rankose. Bet veikdami išvien galime nepaprastai daug.

Šis komentaras yra asmeninė autorės nuomonė.

Populiariausi