Naujienų srautas

Verslas2020.03.18 20:15

Kai kurie saviizoliacijos suskubo į Palangą, tačiau palangiškiai visai dėl to nedžiūgauja

Nors koronaviruso grėsmės akivaizdoje ir karantino laikotarpiu vienybė yra kaip niekada svarbi, palangiškiai įtariai žvalgosi į kurorto svečius – ar tik jie nepasirinko Palangos karantinui. Socialinių tinklų erdvėje net pasigirsta raginimų visiems Palangiškio kortelės turėtojams – ją įsigyti gali gyvenamąją vietą Palangos mieste deklaravę asmenys – „vienytis į būrius“ ir vyti atvykėlius iš miesto.

„Išties pastarosiomis dienomis susilaukiame daugiau dėmesio Palangiškio kortelei, tačiau nesidomėjome, kokios priežastys tai skatina“, – LRT.lt sakė Rasa Kmitienė, Palangos turizmo informacijos centro (PTIC) direktorė. Centras paslaugas teikia nuotoliniu būdu, o darbuotojai centre sėdi užsirakinę.

Žvairuoja į atvykėlius

Kai kurie palangiškiai nuogąstauja, kad Palangą karantinui pasirinkę kitų šalies savivaldybių gyventojai kelia pavojų palangiškių sveikatai, ir net siūlo apie tokius svečius pranešti Visuomenės sveikatos centrui. Jie taip pat pyksta ant apgyvendinimo įstaigų savininkų, suteikiančių apgyvendinimą tokiems svečiams.

„Akivaizdu, kad dabar visų baimės akys – didelės. Apie tai, kad kai kurie žmonės pasirenka Palangą savanoriškai izoliacijai, girdėjau iš savo viešbutyje dirbančios dukros. Žmonės skambina ir teiraujasi, ar jie galėtų, anot jų, „užsidaryti“ kelioms savaitėms. Tiesa, tokių skambučių nėra labai daug. Nematau tame nieko peiktino. Man tai – sąmoningumo požymis. Esame vienos šalies piliečiai, judėjimas šalyje nėra suvaržytas ir negali būti suvaržytas“, – Saulius Simė, Palangos miesto savivaldybės tarybos Turizmo, sveikatos ir socialinės apsaugos komiteto pirmininkas sakė LRT.lt

„Taip, esu girdėjusi apie vieną tokį saviizoliacijos Palangoje atvejį. Mes neturime jokio teisinio pagrindo tokiems žmonėms pasakyti „ne“. Juolab kad tvyro daug panikos ir žmonės maišo terminus „karantinas“, „saviizoliacija“, „prevencija“. Baimės akimirką kai kurie žmonės linkę panikuoti. Gyvename labai neįprastomis sąlygomis“, – LRT.lt sakė Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos (PVRA) prezidentė Ingrida Valaitienė.

Norėtų, kad visi viešbučiai Palangoje būtų uždaryti

Irena Švanienė, Palangos asociacijos „Svetingas šeimininkas“ vadovė, taip pat teigė, kad yra girdėjusi apie tokius kurorto „koronaviruso svečius“.

„Man tai – baisu. Apgyvendinimą tokiems žmonėms suteikiantys vilų, viešbučių savininkai – labai neatsakingi. Kita vertus, juk žmonės, kurie patys sau įtaria koronavirusą, nepuola atvykę aiškinti, kad jie serga – karščiuoja ar juos vargina kosulys. Manau, kad šiuo laikotarpiu visi viešbučiai, visos apgyvendinimo paslaugas teikiančios įstaigos turi būti privalomai uždarytos“, – sakė I. Švanienė.

Palangos meras Šarūnas Vaitkus LRT.lt sakė, kad kol kas viešbučiams draudimų apriboti apgyvendinimą nėra. „Šalyje judėti draudimų nėra. Jeigu tokie draudimai bus priimti, juos įgyvendinsime“, – sakė Š. Vaitkus.

Karantinui iš Italijos – į Palangą

LRT.lt pavyko pasikalbėti su kauniečiu Daugirdu Šemiotu, kuris, su dviem draugais kovo pradžioje sugrįžęs iš koronaviruso epicentro Italijoje, karantinavosi dviem savaitėms Palangoje. Žinomas boksininkas, olimpietis, 2014 metų „Lietuvos balso“ finalininkas D. Šemiotas slidinėdamas Alpėse patyrė traumą ir buvo nugabentas į Turino ligoninę. Anot jo, ligoninės priimamasis buvo užgrūstas įtariamaisiais koronavirusu. Trys lietuviai nutraukė atostogas ir išskrido į Lietuvą.

Kadangi buvo lankęsis aukštos koronaviruso rizikos zonoje, Daugirdas apsaugos priemonių nusprendė laikytis savarankiškai. Namo pas šeimą nevažiavo, o su dviem atostogų Italijoje draugais išsinuomavo būstą Palangoje ir pradėjo dviejų savaičių karantiną.

„Dar prieš atvykstant mūsų žmonos sukrovė lagaminus – maisto, rūbų ir panašiai. Kiekvienam – po dvi „tašes“. Parskridę sėdome į mums taip paruoštus automobilius ir išvykome į Palangą. Kai mes parskridome, dar nebuvo visuotinio karantino, tik rekomendacijos. Vienas iš mūsų turėjo butą netoli „Lino“ sanatorijos Palangoje, tad važiavome pas jį“, – LRT.lt pasakojo Daugirdas.

Jis neslepia, kad su draugais savanoriško karantino laikotarpiu vaikščiojo miške ir prie jūros. Tačiau žinomas sportininkas neliko nepastebėtas pajūryje.

„Su žmogumi, kuris gyrėsi per vieną televiziją, jog, grįžęs iš užsienio, saugodamas savo šeimą, išvyko į Palangą izoliacijos, man teko „garbė“ prasilenkti miško takais... Ar čia yra karantinas? Jie atvyksta ir mėgaujasi visais Palangoje esančiais malonumais... Jie taip saugoja savo šeimas, o mes, palangiškiai, neturime savo šeimų?“ – piktinosi viena palangiškė feisbuko grupėje, kuri yra kategoriškai prieš tai, kad Palanga taptų karantino vieta iš kitur atvykusiems.

„Mūsų karantinas Palangoje jau pasibaigė, esu jau namuose Kaune su savo šeima. Džiaugiamės, kad esame visi sveiki“, – vakar sakė D. Šemiotas.

Vyksta visuotinis viešbučių rezervacijų atšaukimas

I.Valaitienė, PVRA prezidentė, sakė, kad visi Palangos viešbučiai gauna labai daug prašymų atšaukti rezervacijas. „Rezervacijos atšaukiamos ir balandžio, ir gegužės, ir net vasaros mėnesiams“, – sakė ji.
Kai kurie viešbučiai, pavyzdžiui „Kerpė“, „Vila Komoda“, „Atostogų parkas“, „Senoji Hanza“ nusprendė iki kovo pabaigos stabdyti veiklą.

„Apgyvendinimo sektoriaus padėtis – labai sudėtinga ne tik dėl masinių rezervacijų atšaukimų, bet ir dėl to, kad iki kovo 30 dienos yra uždaryti visi restoranai, grožio centrai, kirpyklos“, – sakė I. Valaitienė, kuri yra kurorto viešbučio „Grand Baltic Dunes“ direktorė. „Be Vyriausybės pagalbos bus labai labai sunku.“
Jos vadovaujamas viešbutis kol kas veiks ir išlaikys visą darbuotojų komandą.

„Toks savininkų sprendimas. Mes imamės visų galimų sanitarinių priemonių užkirsti kelią viruso plitimui – svečiai apgyvendinami kas antrame kambaryje, pusryčiai nešami į kambarius, ketiname registratūros darbuotojoms ir kambarinėms išdalinti veidą dengiančias kaukes, dezinfekuojami visi paviršiai, nors, tiesą pasakius, iš Visuomenės sveikatos centro dar iki šiol nesame sulaukę instrukcijų, kaip elgtis šiuo laikotarpiu“, – sakė I. Valaitienė. – Tačiau viešbučių sektoriaus prognozė – niūri“, – pridūrė.

Kratosi minties, kad viešbučiai gali būti paversti koronaviruso ligoninėmis

Į pasiūlymus, kad viešbučiai, esant dideliems koronaviruso mastams šalyje, galėtų tapti karantinavimo bazėmis, I. Valaitienė atsargiai žiūri: „O kaip būtų tai praktiškai įgyvendinama? Kas ir kaip teiktų, pavyzdžiui, apsaugą tokių ligonių? Kaip ir kokios dezinfekavimo priemonės būtų naudojamos?“

Palangos viešbučių ir restoranų asociacija atsakymų tikisi iš Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos, kurios prezidentė Evalda Šiškauskienė yra Vyriausybės darbo grupėje dėl koronaviruso.

Kaip sakė anonimiškai pageidavusi kalbėtis poilsio namų „Žuvėdra“ darbuotoja, rezervacijos net birželiui ir liepai yra „masiškai“ atšaukiamos: „Birželiui jos sumažėjo nuo 85 iki 15 procentų ir tai dar – ne pabaiga.“

Atšauktas varinių pučiamųjų orkestrų čempionatas Palangoje

Praėjusią savaitę Palanga sulaukė liūdnos žinios iš Europos varinių pučiamųjų orkestrų asociacijos (EBBA) – varinių pučiamųjų orkestrų čempionatas Palangoje, turėjęs vykti balandžio pabaigoje ir gegužę, yra atšaukiamas.

„Sulaukėme tokios žinutės iš Ulfo Rosenbergo, EBBA prezidento. Turėjome 25 orkestrus, kurie buvo užsiregistravę čempionatui, buvo parduota 1 600 bilietų, dabar grąžiname bilietus. Labai liūdna“, – sakė Vygandas Rekašius, VšĮ „Palangos orkestras“ vadovas.

Rasa Kmitienė, Palangos TIC direktorė, sakė, kad situacija – „labai liūdna“. „Dirbame užsirakinę, nuotoliniu būdu. Stendą su informacija apie Palangą esame pastatę lauke. Didelė turizmo paroda Berlyne, kurioje turėjome dalyvauti, buvo atšaukta, patys pranešėme didelės turizmo parodos Minske organizatoriams, kad nedalyvausime joje“, – sakė R. Kmitienė.

Daug suvaržymų

Sekmadienį posėdžiavusi Palangos miesto savivaldybės ekstremaliųjų situacijų komisija aptarė, kokių priemonių būtina imtis ir kaip organizuoti darbą nuo pirmadienio, kovo 16 d., kuomet šalyje buvo įvestas karantinas. Atsižvelgiant į Vyriausybės nutarimą, Palangos miesto savivaldybės įmonių ir įstaigų vadovams pavesta interesantų aptarnavimą organizuoti ir teikti paslaugas tik nuotoliniu būdu, vengiant tiesioginio kontakto, išskyrus atvejus, kai būtina atitinkamas paslaugas teikti darbo vietoje.

Palangoje, kaip ir visoje šalyje, karantino laikotarpiu draudžiami visi atvirose ir uždarose erdvėse organizuojami renginiai; kultūros, laisvalaikio, pramogų, sporto įstaigų lankymas ir klientų aptarnavimas; sveikatinimo paslaugų centrų, sanatorijų, poilsio centrų veikla, išskyrus reabilitacijos paslaugas, kurios susijusios su gydymu.

Taip pat draudžiama viešojo maitinimo įstaigų, pasilinksminimo vietų veikla, išskyrus kai maistą galima išsinešti ar kitais būdais jį pristatyti gyventojams. Draudžiama teikti grožio paslaugas, lošimo namų ir lošimo automatų veikla, kitos veiklos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi