Verslas

2020.03.16 21:43

Karantinas – nė motais: į inspektorių tinklą pakliuvo taisyklių nepaisantys grožio meistrai, SPA ir parduotuvės

Aida Murauskaitė, LRT.lt 2020.03.16 21:43

Šalis gyvena jau kitokiu ritmu nei iki šiol. Pirmadienį sostinė ir kiti miestai bei miesteliai buvo tykesni nei įprastai. Užvertos kavinių durys, ant grožio salonų, ne maisto parduotuvių kabo užrašai apie Vyriausybės sprendimą, kuriuo draudžiama dirbti iki kovo pabaigos. Tačiau to laikėsi toli gražu ne visi.

Rizikuodamos lankytojų sveikata ir gyvybe dirbo kai kurios ne maisto parduotuvės, paslaugas teikė grožio specialistai. Griežtas karantino taisykles pirmą karantino dieną laužė viešbučiai, maitinimo įmonės, sveikatingumo centrai, sanatorijos, grožio salonai. Tai LRT.lt patvirtino Valstybinė darbo inspekcija (VDI).

Darbuotoja teisinosi nežinanti, kaip čia bus

Vilniaus Antakalnio gatvėje įsikūręs fotosalonas, teikiantis nuotraukų spausdinimo paslaugas, taip pat prekiaujantis įvairia įranga, elementais, pirmadienį, apie 13 val. 30 min., buvo atvėręs duris lankytojams. Jame žurnalistus pasitiko už prekystalio įsitaisiusi darbuotoja.

„Laukiam, nežinome, kaip čia bus. Mes vykdome nuotraukų gamybą, turime prasukti techniką“, – sakė moteris.

O sužinojusi, kad teiraujasi žurnalistai, pratęsė: „Mes nedirbame, sėdžiu tik čia, užsidarysiu iškart.“ Atsisveikinus darbuotoja išties išsyk užsirakino duris.

Panevėžio miesto centre įsikūrusiame prekybos centre veikė ne tik čia esanti „Iki“ parduotuvė, bet ir gėlių prekyvietė.

„Dirbame iki 6 valandos vakaro. Kaip ir negalime dirbti, bet norime likučius parduoti“, – neslėpė pardavėja.

Sulaukė atsakingų piliečių pranešimų

Panevėžio policija LRT.lt patvirtino, kad išties sulaukė atsakingų piliečių pranešimų, kad kai kurie prekybininkai ir paslaugų teikėjai nepaiso griežto nurodymo.

„Gavome tokių skundų ir mieste, ir apskrityje. Tai kelios ne maisto parduotuvės ir įvairių paslaugų, daugiausia grožio paslaugų, teikėjai, dirbantys pagal individualią veiklą“, – sakė Panevėžio apskr. VPK Komunikacijos poskyrio vyriausiasis specialistas Tadas Martinaitis.

Skundėsi ir darbuotojai, varomi atostogų

Kaip LRT.lt sakė VDI Darbo teisės skyriaus vedėjas Šarūnas Orlavičius, inspekcija taip pat sulaukė pranešimų apie tokius pažeidimus. Pirmadienį teikė paslaugas, nors to daryti negalima, maitinimo įstaigos, priimdamos lankytojus valgyti savo patalpose, taip pat nusižengė viešbučiai, sveikatingumo centrai, sanatorijos, grožio paslaugų teikėjai.

„Gauname pranešimų iš žmonių, kad jie pastebi, jog kai kurios įmonės, kurių veikla uždrausta, vykdo veiklą. Mes tą informaciją renkame, teiksime informaciją Vyriausybei, kad priimtų tam tikrus sprendimus.

Tam tikrais atvejais VDI gali ir sustabdyti veiklą“, – sakė Š. Orlavičius.

Be to, inspektoriai dabar konsultuoja ištisą parą, mat daug žmonių skambina skųsdamiesi, kad darbdaviai juos verčia eiti atostogų – tiek mokamų, tiek nemokamų.

„Dar kartą informuojame darbdavius, kad atostogos suteikiamos tik darbuotojo prašymu. Išvaryti, vienašališkai priimti sprendimą suteikti atostogas darbdaviui negalima. Jei reikės, bus rengiami įmonių patikrinimai“, – sakė Š. Orlavičius.

Tokių įmonių laukia nuobaudos.

Informacija nepasitvirtino

Kaip LRT.lt sakė Vilniaus miesto savivaldybės atstovė Ieva Dirmaitė, kol kas Vilniaus miesto savivaldybės viešosios tvarkos pareigūnai sulaukia tik pavienių skambučių.

„Lietuvoje nuo šiandien paskelbus karantiną ir įsigaliojus griežtesnėms taisyklėms dėl nebūtinųjų paslaugų teikimo, savivaldybės pareigūnai pirmąją dieną gavo 2 gyventojų kreipimusis dėl neva toliau vykdomos įmonių veiklos, nors pagal paslaugų pobūdį jų paslaugų teikimas turėjo būti sustabdytas. Vienas iš skundų buvo dėl sporto klubo, kitas – dėl internetinės parduotuvės prekių atsiėmimo punkto.

Abu atvejus viešosios tvarkos pareigūnai patikrino – informacija nepasitvirtino, tai yra nurodyti subjektai nepažeidė karantino laikotarpiu taikomų nurodymų ir veiklos nevykdė. Imamės visų priemonių, kad karantino laikotarpiu žmonių požiūris į pasikeitusį gyvenimo ritmą būtų rimtas ir atsakingas, sąmoningumas būtų aukščiausias ir neprireiktų taikyti griežtesnės atsakomybės“, – kalbėjo I. Dirmaitė.