Naujienų srautas

Verslas2020.03.15 10:12

9 žingsniai, kaip per karantiną gauti nedarbingumo pažymėjimą vaiko priežiūrai

LRT.lt 2020.03.15 10:12

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija išplatino patarimus tėvams, kokias dokumentais pasirūpinti, kad galėtų likti su vaikais namuose ir gauti išmoką, kol dėl karantino sustabdytas ugdymo procesas šalies mokyklose. 

Vyriausybei nusprendus dviem savaitėms stabdyti ugdymo procesą darželiuose, mokyklose, dienos ir užimtumo centruose mažus vaikus auginantiems tėvams ir globėjams patariama tartis su darbdaviais ir dirbti nuotoliniu būdu, pasiimti atostogas, pasitelkti giminaičių pagalbą arba galima prašyti nedarbingumo ir gauti ligos išmoką iš „Sodros“, kai paskelbiamas infekcijų plitimą ribojantis režimas.

Lietuvoje jaunesni nei 6 metų vaikai arba vaikai su negalia atsižvelgiant į jų specialiuosius poreikius be objektyvios būtinybės neturėtų būti paliekami vieni, juos turėtų prižiūrėti arba suaugusieji, arba 14 metų ir vyresni paaugliai. Tai reiškia, kad sustabdžius ugdymo procesą mokinukai jau galėtų pabūti vieni namuose, o darželinukams reiktų vyresniųjų priežiūros.

„Jei neišeina dirbti nuotoliniu būdu, pasitelkti giminaičių pagalbos ar pasiimti atostogų, galima šeimos gydytojo prašyti nedarbingumo vaiko priežiūrai, kai paskelbiamas infekcijos plitimą ribojantis režimas“, – rašoma pranešime spaudai.

Nedarbingumo pažymėjimas ir ligos išmoka šiuo atveju priklauso prižiūrintiems darželinukus, priešmokyklinukus ir pradinukus.

Kartu pabrėžiama, kad ne seneliai, bet vaikų tėvai, įtėviai ar oficialūs globėjai gali kreiptis dėl nedarbingumo pažymėjimo 14 dienų. Už šį laikotarpį iš „Sodros“ mokama ligos išmoka, kuri siekia 65,94 proc. nuo atlyginimo „ant popieriaus“.

Pagrindiniai žingsniai

1. Kreipiamasi į šeimos gydytoją, rekomenduojama kreiptis telefonu.

2. Gydytojas išduoda elektroninį nedarbingumo pažymėjimą. Nedarbingumo priežastis „Epideminė situacija“, ligos kodas pagal TLK-10-AM - Z20.8. Reikia nurodyti prižiūrimą vaiką. Šie duomenys svarbūs šeimos gydytojams!

3. Vienas iš tėvų, globėjų, kuriam išduotas nedarbingumo pažymėjimas, 14 kalendorinių dienų nevyksta į darbą ir prižiūri vaiką.

4. Jei niekada gyvenime nesate prašę ligos išmokos, turite vieną kartą pateikti elektroninį prašymą „Sodrai“ prisijungę prie asmeninės paskyros gyventojams.

5. Pasirinkite skiltį Prašymai/ Susirgau arba slaugau šeimos narį.

6. Pasirinkite „Prašymas skirti ligos išmoką (įskaitant slaugą) (neterminuotas) GPS1“ ir jį užpildykite.

7. Paspauskite „Pateikti“.

8. Ligos išmoka prižiūrint vaiką sudaro 65,94 proc. nuo atlyginimo „ant popieriaus“. Išmoka prižiūrint vaiką skaičiuojama nuo pirmosios nedarbingumo dienos, tik už darbo dienas. Ligos išmokos dydžio skaičiuoklę rasite čia.

Išmoka išmokama į gavėjo sąskaitą ne vėliau kaip per 17 darbo dienų nuo visų reikalingų dokumentų (prašymo, darbdavio pranešimo „Sodrai“ dėl išmokos skyrimo) gavimo.

„Atkreipiame dėmesį, kad ligos išmoką vaikui prižiūrėti, kai švietimo įstaigose paskelbiamas infekcijų plitimą ribojantis režimas, gali gauti tėvai, įtėviai, globėjai ir budintys globotojai, kurie turi sukaupę ne trumpesnį nei 3 mėn. ligos socialinio draudimo stažą per pastaruosius 12 mėn. arba ne trumpesnį nei 6 mėn. stažą per 24 mėnesius“, – teigiama ministerijos pranešime.

Savarankiškai dirbantys gyventojai (išskyrus veiklą su verslo liudijimu), taip pat gali gauti ligos išmoką. Svarbu žinoti, kad išmoka paskaičiuojama, kai gyventojas deklaruoja pajamas ir sumoka socialinio draudimo įmokas. Dirbant savarankiškai ir norint ligos išmoką gauti iškart, reikėtų „Sodrai“ teikti pranešimus apie pajamas ir įmokas mokėti avansu kiekvieną mėnesį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi