Verslas

2020.03.14 22:03

Laura Ziferman, Vaidotas Puklevičius. Patarimas verslui: pradėkite tartis dėl sutarčių keitimo

Laura Ziferman, Vaidotas Puklevičius, „Walless“ advokatų kontoros partneriai2020.03.14 22:03

LR Vyriausybė 2020 m. kovo 12 d. pasitarime priėmė tam tikrus įpareigojančius sprendimus, kurie vienaip ar kitaip apriboja viešąjį socialinį gyvenimą, o kartu ir verslą. Šiandien jau kalbama apie karantino paskelbimą visoje šalyje.

Be jau plačiai keliamų klausimų apie force majeure taikymą, natūraliai kyla klausimas, ar tik sutarčių tarp verslų nevykdymas gali būti išeitis. Gal vis tik verta diskusiją pakreipti kita linkme – kaip vis tik vykdyti sutartis, o ne jas nutraukti. Tad kyla klausimas, ar galime pasiremti ir kitomis civilinės teisės nuostatomis, kurios pagelbėtų sutarčių šalims šioje COVID-19 viruso ekstremalios situacijos kontekste.

Šalys yra laisvos sudaryti sutartis bei savo nuožiūra nustatyti tarpusavio teises ir pareigas, ir remiantis bendru principu, žinomu nuo Romos teisės laikų – sutarčių reikia laikytis. Tačiau, kai iš esmės pasikeičia aplinkybės, įvardintos CK 6.204 straipsnyje, yra numatyta šio principo išimtis. Minėta nuostata sako, kad viena sutarties šalis turi teisę kitos šalies reikalauti pakeisti sutartį, o nesusitarus – teismine tvarka reikalauti pakeisti ar net nutraukti sutartį, jei jos vykdymas tampa drastiškai nepalankus – t. y. iš esmės padidėja sutarties įvykdymo kaina arba sumažėja planuota vertė, kai šalis negalėjo iš anksto numatyti po sutarties pasirašymo ištikusių aplinkybių (kaip ir force majeure atveju).

Grįžkime prie tipinės situacijos kaip pavyzdžio. Lietuvos įmonė A gamina tam tikrą produkciją ir jos tiekėjas įmonė B yra iš Kinijos Huzhou provincijos. Lietuvos įmonė A savo ruožtu parduoda produkciją įmonėms C ir D Vokietijoje ir Prancūzijoje. Lietuvos įmonė A nebegauna komplektuojančių dalių iš Kinijos įmonės B, nes tiekėjas buvo priverstas dėl vyriausybės taikomų veiksmų laikinai stabdyti gamybą – teko uždaryti fabriką.

Kaip jau ir analizavome praeitą kartą force majeure kontekste, Kinijos įmonė greičiausiai galės teigti, jog ji neįvykdė įsipareigojimų dėl nenugalimos jėgos aplinkybių. Tačiau Lietuvos įmonė, savo ruožtu, negalės remtis force majeure prieš savo produkcijos pirkėjus C ir D, nes prekių rinkoje nebuvimas įprastai nėra force majeure aplinkybė.

Tačiau, jeigu įmonei A sudarytoms sutartims su C ir D yra taikytina Lietuvos teisė, būtų galima bandyti remtis CK 6.204 str. ir inicijuoti atitinkamus pakeitimus, kurie tarpusavio santykiams suteiktų tam tikrą balansą. A įmonė turėtų įrodyti, kad sutarties vykdymas yra suvaržytas, pažeista šalių interesų pusiausvyra, todėl reikalavimas įvykdyti sutartį taip, kaip prieš tai numatyta, prieštarautų sąžiningumo, protingumo ir teisingumo principams.

Tokios aplinkybės turi turėti įtakos, pavyzdžiui, sutarties įvykdymo terminui. Kadangi Įmonė A, akivaizdu, užtruks alternatyvos paieškose, ji gali kreiptis į įmonę C ir D, prašydama pakeisti sutartį pratęsiant įvykdymo terminą. Tai nereiškia, kad įmonės C ir D privalo su tuo sutikti, tačiau tokiu atveju, jeigu pagrindai tikrai rimti, atsiranda galimybė kreiptis į teismą dėl priverstinio pakeitimo ar atitinkamų sutarčių nutraukimo.

Ar dėl pasikeitusių aplinkybių sutarties vykdymas tapo iš esmės nepalankus vienai iš sutarties šalių, visuomet priklauso nuo individualios situacijos ir kokį poveikį pasikeitusios aplinkybės turi sutarties šaliai ir jos galimybei toliau vykdyti įsipareigojimus. Sutarties pakeitimas ar nutraukimas pagal šią koncepciją yra galimas tik tada, jei sutarties šalies padėties pablogėjimas yra esminis, kliudantis vykdyti sutartį, arba sukeltų neigiamas pasekmės kitai sutarties šaliai.

Reikalavimų pakeisti ar nutraukti sutartis šiuo pagrindu buvo ypač daug 2007–2011 ekonominės krizės laikotarpiu, ypač ginčuose tarp kreditorių ir skolininkų. Tačiau reikia pripažinti, jog teismų praktika buvo labai skirtinga. Tad nors ir dabartinė situacija yra iš požiūrio panaši į finansų krizės laikus, yra rizikinga remtis 10 metų senumo praktika ir to laikotarpio bylų argumentais. Juo labiau, kad esama situacija, jos aplinkybės, apribojimai verslui ir iš to kylančios pasekmės yra skirtingi ir turi būti vertinami visuomenės intereso kontekste.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt