Verslas

2020.03.13 23:39

Nuo šeštadienio barai ir kavinės dirbs iki 22 valandos ir privalės valdyti žmonių srautus

LRT.lt2020.03.13 23:39

Naktiniai klubai, barai ir kitos naktinio pasilinksminimo vietos, maitinimo įstaigos ateinančias dvi savaites (nuo kovo 14 d. iki kovo 27 d.) galės dirbti tik tuo atveju, jei ribos žmonių srautus, klientams privalės būti sudarytos galimybės tinkamai pasirūpinti rankų higiena. Be to pasilinksminimo vietų darbo laikas trumpinamas iki 22 valandos.

Naktiniai klubai, barai ir kitos naktinio pasilinksminimo vietos galės dirbti tik tada, jei ribos žmonių srautus, užtikrinant, kad patalpose tarp žmonių būtų ne mažesnis nei vieno metro atstumas. Kita svarbi sąlyga – klientams privalės būti sudarytos galimybės tinkamai pasirūpinti rankų higiena.

Kaip skelbiama, tokie laikini reikalavimai, reaguojant į sparčiai besikeičiančią naujojo koronaviruso situaciją pasaulyje ir Lietuvoje, numatyti Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo, sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sprendime.

Taip pat numatyta, kad visos naktinio pasilinksminimo vietos turės užtikrinti tinkamą aplinkos valymą ir dezinfekciją. Tai atliekant bus privalu vadovautis Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) parengtomis rekomendacijomis. Aplinkai valyti ir dezinfekuoti rekomenduojama naudoti 0,1 proc. natrio hipochloritą po valymo neutraliu plovikliu. Tuo metu, paviršius, kuriuos gali sugadinti natrio hipochloritas, reikia valyti 70proc. koncentracijos etanoliu, prieš tai juos nuvalius neutraliu plovikliu.

Kavinėms siūlymai sodinti prie kas antro stalelio

Visiems restoranams, kavinėms, valgykloms ir kitoms viešojo maitinimo paslaugas teikiančioms įstaigoms, reaguojant į sparčiai besikeičiančią naujojo koronaviruso situaciją pasaulyje ir Lietuvoje, rekomenduojama imtis aktyvių prevencinių veiksmų. Ypatingą dėmesį prašoma skirti tinkamai ir rankų, ir patalpų higienai, rašoma Sveikatos ministerijos pranešime.

A. Verygos sprendimu, viešojo maitinimo įstaigoms rekomenduojama riboti klientų srautus taip, kad patalpose žmones skirtų ne mažesnis nei vieno metro atstumas. Kaip rodo gerieji pavyzdžiai, dalis įstaigų tokių prevencinių veiksmų jau ėmėsi ir klientus sodina prie kas antro stalelio. Tad, kaip konkrečiai įgyvendini šią rekomendaciją – turėtų apsispręsti pačios įstaigos.

Kartu įstaigoms siūloma spręsti ir dėl paslaugų teikimo vengiant artimo kontakto, tai yra, kai maistas užsisakomas išsinešimui ar pristatomas į namus ar darbo vietą.

Taip pat svarbu, kad klientai, atėję į restoranus, kavines ar kitas maitinimo paslaugas teikiančias įstaigas, galėtų tinkamai pasirūpinti rankų higiena, kuri yra viena svarbiausių prevencinių priemonių. Tuo paslaugas teikiantieji privalo pasirūpinti.

Be to, numatyta, kad visos minimos įstaigos dvi savaites turės riboti savo darbo laiką – galės dirbti ne ilgiau nei iki 22 val.

Prekybininkus ragina rūpintis klientų ir darbuotojų higiena

Siekiant užkirsti kelią koronaviruso (COVID-19) plitimui, žmonėms rekomenduojama naudotis apsipirkimo internetu galimybe, jos nesant – jokiu būdu nesigrūsti eilėse, išlaikyti atstumą nuo kitų žmonių, laikytis rankų higienos, čiaudėjimo, kosėjimo etiketo. Savo ruožtu, prekybininkai turėtų pasirūpinti ne tik klientų, bet ir darbuotojų higiena.

A. Verygos sprendimu, visose šalies parduotuvėse ir prekybos centruose rekomenduojama riboti klientų srautus, išvengiant jų grūsčių. Tarp eilėse stovinčių pirkėjų turėtų būti išlaikomas ne mažesnis nei vieno metro atstumas.

Tuo metu, parduotuvių darbuotojams turėtų būti sudaryta galimybė ne rečiau nei kas dvi valandas, o esant poreikiui – ir dažniau, plauti rankas po šiltu tekančiu vandeniu skystu muilu ar dezinfekuoti jas naudojant tam skirtas priemones.

Taip pat didelis dėmesys turėtų būti skiriamas ir dažniausiai liečiamų paviršių (durų rankenų, turėklų, krepšelių, vežimėlių rankenų) valymui ne tik drėgnu būdu, bet ir naudojant specialias dezinfekcines medžiagas. Tam rekomenduojama naudoti 0,1 natrio hipochlorito tirpalą.

Be to, prekybininkai turėtų pasirūpinti ir tinkamu klientų informavimu. Dar prieš patenkant į patalpas žmonės turėtų matyti informaciją apie rankų higienos reikalavimus, kosėjimo, čiaudėjimo etiketą.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad žmonės, grįžę iš naujojo koronaviruso infekcijos paveiktų teritorijų, 14 dienų privalo izoliuotis namuose (saviizoliuotis) ir jokiu būdu nesilankyti jokiose viešose vietose, kur galėtų užkrėsti aplinkinius.