Verslas

2013.02.06 13:57

Aplinkos apsaugos komitetas pasiūlė laikinai sustabdyti skalūninių dujų žvalgymą

ELTA 2013.02.06 13:57

Seimo Aplinkos apsaugos komitetas siūlo stabdyti skalūnų dujų žvalgybą ir gavybą Lietuvoje.

Seimo Aplinkos apsaugos komitetas siūlo stabdyti skalūnų dujų žvalgybą ir gavybą Lietuvoje.

Trečiadienį už tokį sprendimą balsavo 7 komiteto nariai, 1 buvo prieš, 2 parlamentarai susilaikė.

Pasak Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko Algimanto Salamakino, taip pat nutarta sudaryti darbo grupę iš mokslininkų, kurie turėtų pateikti Vyriausybei išvadą dėl sprendimo priėmimo. Jo duomenimis, mokslininkai per mėnesį pasiryžę tokias išvadas pateikti.

Pasak A. Salamakino, komiteto nariai, priimdami sprendimą, nesivadovavo emocijomis, o mokslininkų ir specialistų išvadomis.

„Suraskite nors vieną mokslininką, kuris būtų už tai, kad būtų vystoma skalūnų dujų žvalgyba. Jeigu reikės į kvadratinį kilometrą išgręžti tris, keturis gręžinius, tada reikia evakuoti žmones iš šitos teritorijos ir paversti didžiulį, gražų plotą nuo Tauragės iki jūros dykviete. To tikrai nebus“, – žurnalistams sakė A. Salamakinas.

Vienintelis prieš komiteto sprendimą balsavęs Seimo narys, aplinkos ministras Valentinas Mazuronis mano, kad yra labai gerai, jog visuomenė domisi, yra labai gerai, kad komitetas ragina kontroliuoti procesą, kad iš tikrųjų nebūtų neigiamų pasekmių.

„Rekomendacija Vyriausybei sustabdyti dabartiniu metu tą konkursą, mano nuomone, yra emocinė, nepakankamai motyvuota ir tokia daugiau mitinginė, negu pagrįsta realiais faktais, realiomis mokslininkų išvadomis. Jeigu iš tiesų atsirastų faktų arba įrodymų apie tai, kad to proceso metu vyksta dalykai, apie kuriuos čia daug kas emocingai kalbėjo, neabejotinai nereikėtų vykdyti tų procedūrų. Tačiau šiandien, išskyrus emocijas, jausmus ir tokį mitinginį dalyką, aš negirdėjau nieko. Aš manau, kad mes kaip valstybė privalome išžvalgyti ir sužinoti, ką mes turime po žeme“, – žurnalistams sakė V. Mazuronis, argumentuodamas savo apsisprendimą balsuoti prieš komiteto sprendimą. Jo vertinimu, tai neišmintingas sprendimas.

Kalbėdamas apie skalūnų dujų gavybos reikalus jis sakė, kad kiekvienam gręžiniui turės būti rengiami atskiri projektai, kurių metu turėtų būti atsakyta į visus klausimus, „ir apie galimas nuodingas medžiagas ir apie galimus kitus dalykus“.

Pasak V. Mazuronio, Vyriausybė svarstys Seimo Aplinkos apsaugos komiteto sprendimą.

„Tai yra komiteto kreipimasis į Vyriausybę. (...) Ar sustabdyti ar nutraukti tą procesą, man atrodo, turėtų būti priimtas vienoks ar kitoks Vyriausybės sprendimas. Kol Vyriausybės sprendimas nepriimtas, tai yra komiteto nuomonė, komiteto rekomendacija, kurią, aš manau, Vyriausybė svarstys“, – sakė V. Mazuronis.

Sausio 15 d. buvo atplėšti vokai su konkurso dėl skalūnų dujų žvalgybos ir naudojimo dalyvių pasiūlymais.

Tik viena įmonė panoro ieškoti skalūnų dujų Tauragės-Šilutės regione – tai JAV energetikos įmonė „Chevron“. Dar dvi bendrovės – „Diseta“ ir „Perkūno nafta“ – pareiškė norą žvalgyti gamtinių dujų telkinius Kudirkos-Kybartų regione.

Skalūnų gavybai prieštarauja vietos bendruomenė.