Verslas

2020.03.13 19:14

Pirmoji kitokia diena verslui: kolektyvą siunčia atostogų, daro remontą, viliasi išgyventi

Šalyje įvedus ekstremalią padėtį, kai kurios įmonės priverstos riboti arba stabdyti savo veiklą. Darbuotojams, jei nėra galimybių atlikti kitus darbus, teko imti atostogas arba nedarbingumo pažymėjimus. 

Vyriausybė priėmė sprendimą nuo kovo 13 iki 27 dienos visoje Lietuvoje uždrausti visus tiek atvirose, tiek uždarose erdvėse organizuojamus sporto, kultūros, laisvalaikio, pramogų bei kitus renginius. Dvi savaites draudžiama ir lankyti kultūros, laisvalaikio, pramogų, sporto įstaigas, taip pat draudžiamas fizinis lankytojų aptarnavimas.

Rinkos senbuviai sako neprisimenantys tokios situacijos, o kai kuriems teko net atsisveikinti su keliais darbuotojais.

Galimybės skaudžios visiems darbuotojams

Vilniuje įsikūrusio „Multikino“ rinkodaros vadovas Raimundas Bilinskas portalui LRT.lt sakė, kad šiuo metu klientams grąžinami bilietai, sandėliuojamos prekės, maisto produktai, todėl darbuotojai turi ką veikti. R. Bilinskas vadino sėkme tą variantą, jei draudimas aptarnauti klientus galiotų dvi savaites, tačiau, pridūrė jis, panašu, kad veiklos nebus galima vykdyti iki pat Velykų.

„Stengsimės kiek įmanoma daugiau išlaikyti darbuotojus arba sugalvoti įvairių darbų. Tokių darbų, kuriems vis pritrūksta laiko padaryti. Bet jei tai tęsis ilgiau, reikės galvoti rimčiau, kaip suvaldyti situaciją ir padėti darbuotojams“, – apie galimybes svarstė R. Bilinskas.

Anot jo, pabaigus darbus, kol išaiškės situacija, darbuotojams bus siūloma imti atostogų.

„O toliau žiūrėsime, jei taip tęsis, tai bus įdomiau“, – kalbėjo kino teatro rinkodaros vadovas.

R. Bilinskas pripažino, kad dabar egzistuojančios galimybės būtų skaudžios visiems darbuotojams, todėl jis tikisi pagalbos ir rekomendacijų iš Vyriausybės.

„Tikimės, kad visų bendromis jėgomis su valstybės pagalba pavyks išgyventi“, – vylėsi „Multikino“ atstovas.

Pašnekovas pridūrė, kad per 20 metų darbo tokios situacijos, kokia yra dabar, neatsimena.

„Taip, krizių įvairių yra buvę, ekonominių krizių. Tada tik sumažėdavo klientų srautai dėl pinigų stygiaus, o dabar mes iš viso apribojome judėjimą. Tokio dalyko aš nesu patyręs“, – sakė R. Bilinskas.

Neatmetami siūlymai pasinaudoti atostogomis

Kauno „Megos“ prekybos centre įsikūręs kino teatras „Cinamon“ taip pat stabdo savo veiklą. Anot kino centro vadovės Astos Norvilienės, šiuo metu net ir nevykdant veiklos su klientais, kelioms savaitėms darbų yra. Kai kurie darbuotojai dirba nuotoliniu būdu, kiti yra atsakingi už prekių grąžinimą, maisto produktų patikrinimą, taigi kol kas darbai perskirstomi.

„Cinamon“ kino teatro atstovė portalui LRT.lt sako, kad tarp darbuotojų – nemažai studentų, kurių darbo grafikas yra laisvas, tai, pridūrė ji, leidžia lengviau prisitaikyti prie esamų sąlygų. Kaip pasakojo A. Norvilienė, kol kas visi sprendimai priimami bendradarbiaujant su kolegomis, tačiau neatmetama, kad bus siūloma galimybė pasinaudoti atostogomis.

„Tikrai neplanuojame priimti sprendimo, kad darbuotojai liktų be pajamų – įmonė yra socialiai atsakinga, todėl neplanuojame darbuotojų siųsti nemokamų atostogų ar prašyti dirbti neatlygintinai“, – tikino A. Norvilienė.

Teko nutraukti kelias darbo sutartis

„Vichy“ vandens parko ir „DELFI sporto centro“ atstovas Nerijus Mikalajūnas sakė, kad, dėl koronaviruso pandemijos sustabdžius veiklą, su kiekvienu darbuotoju kalbama individualiai, koks variantas jo atveju būtų tinkamiausias.

Kai kurie darbuotojai renkasi atostogas, kiti pasiima nedarbingumo pažymėjimus, o dar kitiems sudaromos sąlygos imti nemokamas atostogas.

Vis dėlto „Vichy vandens parko“ ir „DELFI sporto centro“ atstovas apgailestavo, kad įmonės priverstos nutraukti keletą terminuotų darbo sutarčių, tačiau užtikrino, kad tai – vienetiniai atvejai.

Siūlys virtualias treniruotes

Įmonės „Impuls LTU“ vadovas Vidmantas Šiugždinis sakė, kad sporto klubų „Impuls“ ir „Lemon Gym“ tinklas daugumą darbuotojų išleis mokamų atostogų, o dalis galės pasinaudoti galimybe dirbti iš namų.

„Klientų narystės šiuo laikotarpiu bus stabdomos, o jų galiojimas bus pratęstas tiek, kiek bus sustabdyta veikla.

Tačiau klientus raginame nesustoti reguliariai sportuoti namuose ar gryname ore, kartu nepamirštant sveikos mitybos ir poilsio naudos. Tai gali padėti sustiprinti imunitetą ir apsisaugoti nuo virusų“, – aiškino V. Šiugždinis.

Klubų tinklas planuoja artimiausiu metu klientams pasiūlyti galimybę sportuoti namuose, naudojantis virtualiomis treniruotėmis.

Darbo proceso nesustabdė

Kaune įsikūręs vaikų edukacinis pramogų centras „Curiocity“ taip pat laikinai sustabdė savo veiklą. Centro direktorė Neringa Žibaitė sako, kad centro erdvės uždaromos tik lankytojams, tad darbuotojai dirba kaip įprasta.

„Per laikiną veiklos apribojimo terminą turime galimybę vykdyti tai, kas buvo atidėliojama dėl gausaus ir nepertraukiamo lankytojų skaičiaus: vykdysime centro atnaujinimą, nedidelį remontą.

Be remonto darbų, mūsų veikloje labai didelę dalį užima kūrybinis procesas – nuolat kuriame naujas edukacines programas darželių ir mokyklų grupėms, ruošiame pasiūlymus ugdymo įstaigų ir įmonių šventėms“, – portalui LRT.lt komentavo N. Žibaitė.

Centro direktorė tvirtino, kad tiems darbuotojams, kurių darbo specifikai neturi įtakos darbo vieta, sudaromos sąlygos dirbti iš namų.

Arba atostogos, arba nedarbingumas

Lietuvos parodų ir kongresų centro „Litexpo“ Rinkodaros skyriaus vadovė Inga Jurčienė LRT.lt teigė, kad įmonės darbuotojams sudarytos galimybės dirbti iš namų, bet darbas nenutrūko ir pačios administracijos patalpose.

„Renginiai pas mus šiuo metu nevyksta, susibūrimų nėra. Tiems darbuotojams, kurių darbo specifika leidžia, sudarėme galimybes dirbti iš namų“, – sakė I. Jurčienė.

Pasak jos, darbuotojai, kuriems pagal darbo pobūdį reikėtų būti biure gyvai, turi galimybę pasiimti nedarbingumo pažymą arba išeiti atostogų.

„Tai yra darbuotojų pasirinkimas“, – kalbėjo „Litexpo“ atstovė.

Renginių centras jau iki vasaros atidėjo balandžio pradžioje planuotą grožio industrijos parodą „Pelenė“, sprendimų dėl vėliau balandį vyksiančios statybų parodos RESTA dar nepriėmė. Nepaisant to, įmonės darbuotojai turi ką veikti, nes rengiasi vėliau šiemet vyksiantiems renginiams, teigė I. Jurčienė.

„Renginiams pradedame ruoštis gan anksti, kartais net 12 mėnesių iki paties renginio. Tai jeigu nedirbame su artimiausiais renginiais, vyksta tolesnių renginių organizavimas“, – sakė ji.

Nepriima parvykusių iš užsienio

Odontologijos klinika „Odontologų centras“, įsikūrusi Kaune, kol kas nepriėmė sprendimo laikinai nedirbti, tačiau, kaip sakė administratorė Paula gali tekti ieškoti sprendimų, jei įtempta padėtis užtruks ilgiau.

Ši klinika priima pacientus, kurių vizito negalima atidėti, tarkim, jie patiria skausmą.

„Ateinančių pacientų klausiame, ar jie nekarščiuoja. Visiškai nepriimame užsienio pacientų, parvykusių iš kitų šalių“, – sakė administratorė.