Verslas

2020.03.13 20:36

Vilniaus barai nesupranta, ar jiems reikia užsidaryti, – linksmybes planuoja ir šiąnakt

vienos kavinės penktadienį tuščios, baruose – klientų nestinga
Jonas Deveikis, LRT.lt 2020.03.13 20:36

Siekiant užkirsti koronaviruso plitimą, Vyriausybė nuo kovo 13 dienos uždraudė ne tik masinius renginius, bet ir pristabdė barų bei naktinių klubų darbą. Nepaisant to, dalis barų Vilniuje ir toliau žada dirbti, kaip dirbę, o jų savininkai teigia, kad Vyriausybė netinkamai juos informuoja.

LRT.lt fotografui penktadienio vakarą pasisukiojus mieste, populiarios sostinės pasilinksminimo vietos bei barai nebuvo aklinai užpildyti, turėjo klientų.

Susidarė įspūdis, kad žmonių mažiau nei įprastai, bet populiariausios sostinės gatvės nėra visiškai tuščios. Nors kai kuriose kavinėse lankytojų nebuvo, tačiau bent jau keletas barų klientų skaičiumi 20 valandą skųstis negalėjo. Kad situacija Vilniuje ne kasdienė, o ekstremali byloja ant kai kurių barų durų esantys įspėjamieji užrašai, kad į pasilinksminimo vietas įleidžiama tik iki 100 žmonių.

Vyriausybės sprendimas suglumino barų savininkus

Pagal Vyriausybės sprendimą, nuo penktadienio ryto (kovo 13 d.) iki kovo 27 d. Lietuvoje draudžiami visi uždarose ir atvirose erdvėse organizuojami sporto, kultūros, laisvalaikio, pramogų bei kiti renginiai.

Kaip LRT.lt aiškino Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos atstovė spaudai Lina Bušinskaitė, Vyriausybės sprendimas laikinai draudžia veikti barams ir naktiniams klubams, o kavinėms ir restoranams – ne. Draudimas taip pat netaikomas dieną veikiantiems barams, teigė ji.

Nepaisant to, kai kurie Vilniaus barai planuoja dirbti ir penktadienio naktį. Pavyzdžiui, Vilniuje esantis baras „Flow bar“ socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalino žinute, kad baras dirbs taip, kaip ir iki šiol.

„Spėkit kur ir toliau viskas vyks, kaip vykę, nes perimetre tik 30 žmonių telpa. Nuo 18:00 iki 00:00, šaikele. Kiekvieną mielą naktelę!“, – rašoma baro „Facebook“ paskyroje.

Kitas Vilniaus gatvėje esantis baras „La Birra Pub“ taip pat planuoja dirbti įprastu grafiku. Baro durys lankytojams bus atidarytos net iki 6 val. ryto, o vakare čia planuojamas gyvo garso koncertas.

„Sveiki draugai! Kadangi sulaukėme užklausų, norime visus nuraminti. La Birra Pub dirbs įprastu darbo laiku, tiesiog laikysimės savivaldybės rekomendacijų ir ribosime žmonių skaičių bare. Situacijai mes ruošėmės iš anksto, bare pakeitėme paprastą muilą į dezinfekuojantį, taip pat specialiomis priemonėmis dezinfekuojame paviršius, rankenas ir pan. Lauksime Jūsų atvykstant!“, – rašoma baro „Facebook“ paskyroje.

LRT.lt pažymi, kad penktadienio vakarą Sveikatos apsaugos ministerija informavo, jog leis veikti naktinėms pasilinksminimo vietoms, jei šios užtikrins reikiamas sąlygas.

„Naktiniai klubai, barai ir kitos naktinio pasilinksminimo vietos ateinančias dvi savaites, t. y. nuo kovo 14 d. iki kovo 27 d., galės dirbti tik tuo atveju, jei ribos žmonių srautus, užtikrinant, kad patalpose tarp žmonių būtų ne mažesnis nei vieno metro atstumas. Kita svarbi sąlyga – klientams privalės būti sudarytos galimybės tinkamai pasirūpinti rankų higiena“, – rašoma išplatintame pranešime.

Be to, numatyta, kad tokios įstaigos šias dvi savaites turės riboti savo darbo laiką – galės dirbti ne ilgiau nei iki 22 val.


„La Birra Pub“: nesame tinkamai informuoti

Susisiekus su „La Birra Pub“ vadovu Nerijumi Petruliu, jis LRT.lt teigė, kad jo supratimu, artimiausias dvi savaites nebus galima dirbti tik naktiniams klubams, o toks draudimas barams negalios.

„Mano supratimu, naktiniai klubai negalės dirbti, o „La Birra“ nėra naktinis klubas. Mes dirbame ir dieną kaip kavinė–baras, kuris teikia viešojo maitinimo paslaugas. (...) Jeigu teisingai suprantu, tai tokio ribojimo kaip ir nėra. Nebent aš esu informuotas blogai arba tą informaciją, kuri yra pateikiama, mes neteisingai traktuojame “, – sako N. Petrulis.

Jis pažymi, kad trūksta informacijos aiškumo, kaip reikia elgtis barams. „Naktinis klubas, tai aš suprantu. Tai yra naktį dirbanti įstaiga, kuri orientuota į vakarėlius ir jokio maisto. Bet „La Birra“ yra kaip ir kavinė, kaip ir baras, kuris dirba ir dieną, ir vėliau vakare. Tai kaip reikėtų tai traktuoti. Ar čia jau pažeidimas, ar ne. Mes pažeidimo neįžvelgiame“, – tikina baro vadovas.

N. Petrulio teigimu, vakarais bare gali apsilankyti iki kelių šimtų žmonių, o siekiant užtikrinti jų saugumą, baras taiko papildomas saugumo priemones. Anot vadovo, jau dabar bare yra dezinfekuojami paviršiai, o tualete yra dezinfekcinis skystis.

„Flow bar“: neorganizuojame masinių susibūrimų

Baro „Flow bar“ LRT.lt atsiųstame komentare rašoma, kad bare nėra organizuojami masiniai susibūrimai, jame yra nedaug vietos, todėl vakarais jis dirbs, kaip dirbęs.

„Esame vakarinis baras, dirbame vakarais, negrojame garsiai muzikos, neorganizuojame masinių susibūrimų, neturim tam galimybės, esame mažos kvadratūros.

Pagal naujas sugriežtintas taisykles darbo restoranų ir kavinių bei kitų maitinimo įstaigų darbo laikas nėra apribotas, į kurios kategoriją patenkame ir mes, todėl dirbame kol mums tai leidžiama“, – rašoma baro atsiųstame komentare.

Barai nežino, ką jiems daryti

Lietuvos kavinių ir barų asociacijos vadovas Raimondas Pranka LRT.lt teigė, kad trūksta informacijos, kam galima, o kam negalima dirbti. „Sunku suprasti, kurios vietos gali dirbti, o kurios ne. Bandome interpretuoti, kad tai liečia naktinius klubus, o barai gali dirbti“, – teigia R. Pranka.

Anot jo, draudimas nėra taikomas viešojo maitinimo įstaigoms. Joms tereikia vengti žmonių susibūrimo iki 100 asmenų, vengti grūsties, užtikrinti didesnį atstumą tarp klientų.

R. Pranka pasakoja, kad viešojo maitinimo įstaiga gali būti laikomas ir baras, todėl jiems draudimo dirbti – nėra.

„Mes suprantame, kad draudimas taikomas klubams, kuriuose vyksta renginiai, šokiai. Taip yra mano supratimu. O ministras sako vienaip, patarėja kitaip, žurnalistai kitaip. Yra didelis „bardakas“, ir mes turime aiškintis. Jie nemoka įvardinti, kam jie rekomenduoja nedirbti. Jie sako, kad viešojo maitinimo įstaigoms, tačiau net ir tas pats naktinis klubas yra viešojo maitinimo įstaiga, jeigu jis pardavinėja riešutus. Todėl dabar mūsų pozicija yra tokia, kad barai gali dirbti“, – tikina R. Pranka.

Jis pažymi, kad dabartinė situacija barams – sudėtinga. Jau ketvirtadienį buvo juntamas klientų sumažėjimas. Tiesa, tai galėjo būti ir dėl Lietuvoje siautusios audros. Vis dėlto tikrieji klientų srautai paaiškės po šio savaitgalio.

„Per šį savaitgalį viskas paaiškės. Tačiau mes įsitikinę, kad virusas paveiks kavinių–barų verslus. Jau dabar kai kur mažinamas darbuotojų skaičius“, – pastebi Lietuvos kavinių ir barų asociacijos vadovas R. Pranka.