Verslas

2020.03.12 16:13

Dėl koronaviruso ES investicijų sistema verslui bus lankstesnė

Ekonomikos ir inovacijų ministerija kartu su VšĮ „Lietuvos verslo paramos agentūra“ (LVPA) numatė, kad dėl koronaviruso rizikos verslui ir ekonomikai bus užtikrintas Europos Sąjungos (ES) investicijų įgyvendinimo reikalavimų verslui lankstumas, rašoma pranešime spaudai.

Ministerija nurodo, kad bus lanksčiai reaguojama „jei dėl koronaviruso projektų vykdytojai negali dalyvauti suplanuotuose svarbiuose renginiuose užsienyje arba bus nepagaminama ir verslo atstovams laiku nepristatoma įranga“.

Pabrėžiama, kad kiekvienas atvejis bus vertinamas individualiai, o projektai – tęsiami.

„Vyriausybė kartu su Ekonomikos ir inovacijų ministerija kviečia verslo asocijuotas struktūras pateikti konkrečios situacijos pristatymą verslo sektoriuose ir siūlymus dėl galimo COVID-19 poveikio ES investicijų įgyvendinimui trumpuoju ir ilgesniu laikotarpiu“, – rašoma pranešime.

Ministerija nurodo, kad koronaviruso pasekmes ES investicijų priemonių projektų atvejus galima prilyginti force majeure, kai pasekmių negalima kontroliuoti.

„Šalys turėtų būti atleidžiamos nuo atsakomybės tik tokiam laikotarpiui, kuris yra protingas, atsižvelgiant į aplinkybių įtaką sutarties vykdymui“, – rašoma pranešime.

Šapoka: įmonės, kurios susiduria su sunkumais, tikrai gali kreiptis į VMI

Finansų ministras Vilius Šapoka sako, kad Lietuvos finansų sistema yra tvari, o verslas, nukentėjęs dėl koronaviruso, jau gali kreiptis dėl mokesčių mokėjimo atidėjimo.

„Su kuo reikėtų sutikti – tai, kad situacija labai neapibrėžta, mes nežinome, kiek tęsis viruso protrūkis ir kaip plačiai tęsis. Priminsiu, kad situacija ekonomikos augimo tiek pasaulyje, tiek Europoje buvo trapi dar iki viruso paplitimo, o jo paplitimas viską komplikuoja“, – Seime žurnalistams sakė V. Šapoka.

„Lietuvos finansų sistema yra tikrai tvirta ir patikima, pasiruošusi atlaikyti įvairius scenarijus“, – pridūrė jis.

Ministro teigimu, įmonės dėl mokestinių prievolių mokėjimo atidėjimo jau dabar gali kreiptis į Valstybinę mokesčių inspekciją (VMI).

„Šiuo metu nereikia jokių teisės aktų pakeitimų, tokia galimybė yra numatyta įstatymuose. Tos įmonės, kurios susiduria su sunkumais, tikrai gali kreiptis į VMI“, – teigė V. Šapoka.

Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) prezidentas Valdas Sutkus ketvirtadienį Seimo Ekonomikos komiteto posėdyje teigė, kad koronavirusas jau jaučiamas ekonomikoje, todėl jau reikia pradėti galvoti apie paramą verslui.