Naujienų srautas

Verslas2020.03.12 13:14

Eilė – lyg deficito laikais: Vilniuje dezinfekcinį skystį perka ir įmonės, ir gyventojai

atnaujinta 16.44

Prieš kurį laiką iš vaistinių, parduotuvių dingus rankų ir paviršių dezinfekantams valdžia priėmė sprendimą leisti jį gaminti kai kurioms Lietuvos įmonėms. Leidimus gaminti dezinfekcinį skystį Sveikatos apsaugos ministerija suteikė 14 įmonių – dalis jų jau pradėjo skysčio gamybą, antradienį savo firminėje parduotuvėje juo pradėjo prekiauti įmonė „Vilniaus degtinė“. Netrukus skystis pasieks ir prekybos tinklus.

Ketvirtadienio rytą, kai LRT.lt žurnalistai lankėsi firminėje bendrovės parduotuvėje, čia netirpo eilė. Vienu metu nedidelėje parduotuvėje spaudėsi apie tris dešimtis pirkėjų.

Šioje situacijoje svarbu pabrėžti, kad gyventojai nepultų į paniką ir elgtųsi atsakingai. Svarbu reguliariai plauti rankas, neliesti veido, vengti artimų kontaktų. Leidimus gaminti šį skystį turi daugiau nei 10 įmonių, netrukus skystis atsiras ir parduotuvėse.

Kaip sakė „Vilniaus degtinės“ teisininkas Kęstutis Dapkevičius, prekiauti dezinfekantu įmonė pradėjo antradienį.

„Šįryt žmonės eilėje laukė net lauke. Turime atsargų, gamyba vyksta nuolat. Per pusvalandį parduodame tiek, kiek anksčiau neparduodavome per dieną“, – sakė bendrovės atstovas.

Anot jo, bendrovė turi apie 100 tūkst. litrų šio skysčio. 4 litrų bakelį įmonė parduoda už 15 eurų, 1 litro kaina – 4,49 euro.

Perka ir gyventojai, ir įmonės – dažnas žmogus, įveikęs eilę, prašo išrašyti sąskaitą faktūrą.

Ir darbovietei, ir namams dezinfekcinio skysčio įsigijęs vilnietis Giedrius Raudonius į parduotuvę atskubėjo vos išvydęs įrašus feisbuke apie rinkoje jau atsiradusį skystį.

„Pagalvojau, kad reikėtų jo turėti, juk nepakenks. Geriau išlikti sveikam ir būti saugiam. Žinoma, panika galbūt per didelė, tai tema Nr. 1, bet manau, kad pas mus užsikrėtimo atvejų tikrai yra daugiau, o tyrimų yra atliekama per mažai, palyginti su Latvija ar Estija“, – dešimt bakelių į automobilio bagažinę kraudamasis kalbėjo G. Raudonius.

Pirkti maisto jis neskuba. Šypsodamasis piktinosi, kad prieš porą savaičių norėdamas pasiruošti mėgstamą patiekalą parduotuvėje nerado reikalingų kruopų.

„Pirkau savoms reikmėms. Anksčiau ieškojau vaistinėje, bet ten visai dezinfekantų nelikę“, – sakė 12 litrų skysčio įsigijęs vilnietis Vytautas.

Dezinfekcinis skystis – ne vienintelė priemonė saugotis nuo viruso, kuria jis pasirūpino. Jis mano, kad svarbu turėti ir produktų atsargą.

„Žvelgiant į padėtį kitose šalyse – Danijoje, Italijoje, Izraelyje, Jungtinėse Valstijose, akivaizdu, kad jos ėmėsi griežtesnių priemonių. Manau, ir mūsų valstybė to imsis.

Virusas plinta agresyviai. Amerikos prezidentas rekomendavo visiems įsigyti būtinų prekių dviem savaitėms, kad būtų galima griežtai laikytis karantino, jeigu reikėtų sėdėti namie. Manau, ir Lietuvoje to reikėtų “, – kalbėjo vilnietis.

Jis sakė jau įsigijęs po porą pakelių įvairių kruopų, miltų, sviesto daugiau, negu pirkdavo įprastai.

Jonas į automobilį krovėsi 15 keturlitrių bakelių. Vilniaus dailės akademijos tiekėjas dezinfekcinį skystį pirko aukštajai mokyklai.

„Visai nebeturėjome šio skysčio“, – sakė Jonas.

10 pakuočių įsigijo ir vilnietis Stepas, dirbantis gėlių salonų tinkle.

Leidimus gaminti dezinfekcinį skystį gavo 14 įmonių

Kaip skelbė BNS, leidimus gaminti dezinfekcinį skystį gavo 14 įmonių – dalis jų jau pradėjo skysčio gamybą, todėl artimiausiu metu prekyboje turėtų pasirodyti ir kitų įmonių produkcija.

Sveikatos apsaugos ministerijos teigimu, įmonės gali pagaminti apie 2 tūkst. tonų skysčio per mėnesį, o viešajam sektoriui gali reikėti apie 600 tonų, kuris per savivaldybes būtų išdalintas gydymo, ugdymo įstaigoms, muziejams ir kitoms įstaigoms.

Pirmas užsakymas papildyti rezervą sieks 100 tonų skysčio. Už šias prekes verslui bus sumokėta.

BNS skelbė, kad leidimus turi bendrovės „Valentis“, „Eko pirk“, „Ruvera“, „Retrorega“, „Lesta“, „Danushis Chemicals“, „Cosmoway“, inovacinei firmai „MKDS“, „BIOK laboratorija“, „Vilniaus degtinė“, „Koslita“, „Italiana LT“, „Aconitum“ ir „Kurana“.

Parduotuves pasieks netrukus

Kaip skelbia BNS, bendrovė „Vilniaus degtinė“ jau pagamino 100 tūkst. litrų dezinfekcinio rankų skysčio, jis netrukus pasirodys prekybos vietose. Kosmetikos gamintoja „BIOK laboratorija“ taip pat sako pagaminusi pirmąją partiją, kuri iškeliavo į parduotuves.

Viename didžiausių prekybos tinklų „Maxima“ šiuo skysčiu numatoma pradėti prekiauti jau šią savaitę.

„Esame pasirengę visiškai patenkinti Lietuvoje susidariusią šio produkto paklausą. Jis jau iškeliavo į „Maximos“ prekybos tinklą ir mūsų distribucijos partneriams „Sanitex“ ir „Tamro“. Netrukus jis pasieks ir kitų didžiųjų prekybos tinklų lentynas“, – pranešime sakė įmonės vadovas Rokas Mituzas.

Anot jo, įmonės didesnius kiekius skysčio užsisako tiesiogiai.

Tačiau įmonės teigimu, jai vis dar neleidžiama gaminti paviršių dezinfekcinio skysčio, kurio prašo savivaldybės, mokymo įstaigos, viešbučiai ir viešojo maitinimo įstaigos, biurų valdytojai, logistikos ir transporto įmonės, paslaugų ir prekybos centrai bei kitos įstaigos.

„Mes norime ir galime patenkinti susidariusį didžiulį paviršių dezinfekcinio skysčio poreikį, tačiau Sveikatos apsaugos ministerija teigia, kad jo nėra ir šis klausimas bus sprendžiamas, kai, jų manymų, toks poreikis bus“, – sakė R. Mituza.

„BIOK laboratorija“ sako jau pagaminusi pirmąją valomojo rankų gelio partiją, kuri iškeliavo į prekybos tinklus „Iki“ ir „Drogas“, tačiau kiek jo pagaminta, įmonė neatskleidė.

„Dabar viskas priklauso nuo to, kaip greitai tinklai paskirstys po savo parduotuves. (...) Gali būti, kad savaitgalį pasirodys „Iki“ parduotuvėse, o „Droge“ kitą savaitę“, – BNS sakė „BIOK laboratorijos“ rinkodaros vadovė Ieva Čepononė.

Pasak jos, įmonė jau gavo papildomų žaliavų ir kitą savaitę pradės naujos partijos gamybą.

„Mūsų tikslas yra užtikrinti parduotuvių poreikį, valstybinėms įstaigoms tokių pajėgumų ir kiekių neturime“, – teigė I. Čepononė.

„Maximos“ tinkle „Vilniaus degtinės“ skystis turėtų atsirasti šią savaitę. Bendrovei jo tieks ir „BIOK laboratorija“ bei „Cosmoway“. Skysčio „Maxima“ teigia užsisakiusi ir iš Latvijos gamintojo, tačiau jo neatskleidė.

„Iki šios savaitės pabaigos dezinfekcinio rankų skysčio turėtume gauti iš jį pradėjusios gaminti „Vilniaus degtinės“. Kol kas neturime tikslaus laiko, kada dar du lietuvių gamintojai bus pasiruošę mūsų parduotuvėms tiekti dezinfekcinį skystį – numatoma, kad tai įvyks per ateinančias kelias savaites“, – BNS sakė „Maximos“ komunikacijos ir korporacinių reikalų departamento direktorė Ernesta Dapkienė.

„Kitos savaitės antroje pusėje planuojame ir didelę dezinfekcinio gelio siuntą iš vieno Latvijos gamintojo, iš kurio taip pat esame užsisakę ir dezinfekcinio skysčio rankoms“, – pridūrė ji.

Prekybos tinklo „Rimi“ parduotuvėse dezinfekcinio skysčio turėtų atsirasti kitą savaitę.

„Šiuo metu dezinfekcinio skysčio prekyboje neturime. Kitą savaitę planuojame jo turėti, tiesa, ribotą kiekį, todėl nežinome, kokiam laikotarpiui užteks“, – BNS sakė „Rimi“ Viešųjų ryšių vadovė Renata Keršienė.

„Benu“ vaistinių tinklas skelbia į vaistines pristatęs apie 10 tūkst. vienetų anksčiau iš tiekėjo užsakyto dezinfekcinio skysčio, dalyje vaistinių jo turėtų atsirasti penktadienį. „Eurovaistinės“ Komunikacijos vadovės Lauros Bielskės teigimu, tinklo vaistinėse dezinfekcinių priemonių yra užtektinai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi