Naujienų srautas

Verslas2020.03.09 15:57

Istorinis naftos kainų kritimas: tikimasi 10–12 centų už litrą smukimo, bet degalinių atstovas ragina dar nedžiūgauti

Jonas Deveikis, LRT.lt 2020.03.09 15:57

Pirmadienio rytas atnešė žinių šalies gyventojams – vos per vieną naktį naftos kainos smuko apie 30 proc. Finansų ekspertas Marius Dubnikovas sako, kad tai degalų kainas per artimiausią savaitę turėtų sumažinti apie 10–12 euro centų. Vis dėlto lietuviškų degalinių sąjungos prezidentas Vidas Šukys tikina, kad naftos kaina tiesiogiai nedaro įtakos degalų kainai, o jos galimai sumažės tik tada, jei smukusi naftos kaina išsilaikys bent keletą dienų. 

Investuotojams pirmadienį kylant iš lovų, naftos kainos judėjo priešinga kryptimi – krito. Vos per keletą valandų Brent naftos kaina rinkose smuko apie 26 proc., iki 33,49 JAV dolerių už barelį, o tai yra didžiausias naftos kainų kritimas nuo 1991 metų.

Vienu metu JAV naftos kaina ryte buvo kritusi net 34 proc. ir pasiekė žemiausią lygį per ketverius metus – 27,34 JAV dolerius už barelį.

Naftos kainos 10 proc. krito jau penktadienį, po tai, kai Rusija nesutiko su OPEC (angl. – The Organization of the Petroleum Exporting Countries) siūlymu mažinti išgaunamą naftos kiekį. Taip OPEC siekia stabilizuoti naftos kainą, kurios paklausa sumažėjo dėl pasaulyje plintančio koronaviruso.

Dėl tokio Rusijos sprendimo supykusi didžiausia pasaulio naftos eksportuotoja Saudo Arabija nusprendė pradėti naftos kainų karą su Rusija. Naftą išgaunanti valstybinė Saudo Arabijos įmonė kai kuriems rinkų dalyviams prasitarė, kad ruošiasi kitą mėnesį padindinti naftos gavybą net iki rekordinių 12 milijonų barelių per dieną, rašo „Bloomberg“.

Toks pasiūlos didinimas skandina pasaulines naftos kainas, tačiau Lietuviškų degalinių sąjungos prezidentas V. Šukys sako, kad džiūgauti dėl galimai pigsiančių degalų – dar neverta.

Finansų ekspertas: degalų kainos turėtų smukti apie 10–12 euro centų

LRT.lt kalbintas finansų ekspertas Marius Dubnikovas sako, kad toks naftos kainų kritimas teigiamai atsilieps Lietuvos ekonomikai.

Jis prognozuoja, kad dabartinis naftos kainų kritimas turėtų degalų kainą sumažinti 10–12 euro centų.

„Lietuvai tai yra labai gerai. Tai gali leisti šalyje veikiančioms įmonėms amortizuoti kitas pabrangusias žaliavas, didėjančius darbuotojų išlaikymo kaštus. (...) Tai bus naudinga ir žmonėms. Supraskime, kad nuo kiekvieno įpilto litro žmonėms liks 12 arba daugiau euro centų kišenėje, kuriuos bus galima išleisti kitur“, – sako M. Dubnikovas.

Anot finansų eksperto, tikėtina, kad sumažėjusios kainos degalinėse turėtų pasirodyti per artimiausią savaitę.

„Bus įdomu pamatyti, ar suveiks konkurencija ir degalinės norės išparduoti dabartines atsargas nuostolingai ir nusipirkti pigaus kuro, ar degalinės bandys palaipsniui mažinti kainą. Bet kokiu atveju, per savaitę ar 10 dienų pamatysime sumažėjusias kainas“, – prognozuoja M. Dubnikovas.

Degalinės iš kainų kritimo nieko neuždirba

Nors M. Dubnikovas prognozuoja, kad degalų kainos turėtų smukti, Lietuvos degalinių sąjungos vykdantysis direktorius V. Šukys LRT.lt teigė, kad dar negalima daryti tvirtų teiginių, kad degalų kaina tikrai ners žemyn.

„Matote, tokie staigūs pokyčiai rinkoje ilgai neišsilaiko. Ji (naftos kaina – LRT) vis tiek turi sugrįžti atgal. (...) 30 proc. krito tik ryte, o dabar ta kaina jau atsistatė“, – tikina V. Šukys.

LRT.lt pažymi, kad pokalbio su V. Šukiu metu, Brant naftos kaina buvo smukusi 22 proc. (didžiausias smukimas pirmadienio rytą siekė – apie 26 proc.).

Lietuvos degalinių sąjungos vadovas pastebi, kad jei vieną dieną krenta naftos kaina, dar negalima sakyti, kad ji tokiame lygyje išsilaikys ir kitą dieną. Tik tuomet, jei panaši kaina išsilaikytų apie 3–4 dienas, būtų galima kalbėti apie degalų pigimą, mano V. Šukys.

Jo teigimu, naftos kaina netgi tiesiogiai nedaro įtakos degalų kainai: „Dar yra ir kiti svertai, kitos biržos, kurios pardavinėja degalus. Nukritus naftos kainai, dar nereiškia, kad pigs degalai, nes žalia nafta nėra niekam reikalinga“, – mano V. Šukys.

Jis teigia, kad degalų kaina pirmadienį gali būti 1–1,5 euro cento mažesnė, kadangi tiek atpigo degalų kaina didmeninėje rinkoje.

Vis dėlto Lietuvos degalinių sąjungos vadovas primena, kad šią savaitę į dyzeliną visoms degalinėms teks pilti biologinį priedą, o tai gali išauginti degalų kainą. „Biologinis priedas yra brangesnis. Jei kaina naftos šiek tiek nukris, o priedas atitinkamai pabrangs, tai mes negausime jokio pokyčio“, – sako V. Šukys.

Tačiau V. Šukys sako, kad jei kainos kritimas išsilaikys keletą dienų, tai turėtų pajusti ir vartotojai. Tačiau naudos degalų pardavėjams iš to nebus. „Mes iš to sumažėjimo neuždirbame. Iš to sumažėjimo uždirba tik birža“, – sako V. Šukys.

Vienintelis teigiamas aspektas, anot V. Šukio, degalinėms reikės mažiau apyvartinių lėšų tam pačiam degalų kiekiui įsigyti.

Lietuvos degalinių sąjungos vadovas taip pat skundžiasi, kad Lietuvoje veikiančios degalinės degalus gali įsigyti tik iš lenkiškos įmonės „Orlen Lietuva“, o tai mažina konkurenciją ir didina degalų kainą. „Mes esame save ekonomiškai izoliavę nuo aplinkinių. Jei aš pirkčiau degalus Čekijoje, Vokietijoje, Lenkijoje, galbūt aš mokėčiau kitą kainą. Tačiau Lietuvoje yra tik vienas operatorius – „Orlen Lietuva“. Jis diktuoja monopolistines sąlygas. Kokią jis man kainą duos tą dieną, tiek degalai ir kainuos vartotojui“, – piktinasi V. Šukys.

Degalinės kraunasi uždarbius

Kainų tyrimus atliekančio portalo „pricer.lt“ įkūrėjas Arūnas Vizickas LRT.lt sako, kad pirmadienį degalinių kainų dar netikrino, tačiau degalų kainas tikrino praėjusį penktadienį. A. Vizickas pastebi, kad nors per pastarąjį mėnesį didmeninė degalų kaina sumažėjo apie 5 proc., degalų kaina šalyje smuko tik mažiau nei 1 proc.

„Lyginant su mūsų ankstesniu tyrimu, kurį atlikome vasario 14 dieną, tai kainos yra žemesnės vos keliais centais. Žaliavinė degalų kaina smuko apie 12 proc., didmeninė degalų kaina per tą laikotarpį (02–14 – 03–05) smuko beveik 5 proc., o degalų kaina vartotojams – vos apie 2 euro centus nuo vieno litro. Tai yra mažiau nei 1 proc.“, – pastebi A. Vizickas.

Jis tikina, kad dabar yra metas, kada degalinės gali neblogai užsidirbti. „Dabar yra uždarbio laikotarpis. Degalinės, ypač didžiosios, jos nekreipia dėmesio į kainų mažėjimą. Jos vis tiek bando uždirbti“, – įsitikinęs A. Vizickas.

Jo teigimu, galima pastebėti, kad naftos kainoms didėjant, kuras jau kitą dieną degalinėse būna brangesnis, tačiau kainoms krentant, degalinių valdytojai yra linkę sakyti, kad šiuo metu yra pardavinėjamos atsargos, kurios buvo įsigytos brangiau. „Kartais net atrodo, kad degalų nupirkta tiek daug, kad užtektų visiems metams“, – sako A. Vizickas.

Jis mano, kad greičiausiai į naftos kainų kritimą sureaguos mažiausios, lietuviškos tinklinės degalinės, o didesnėse tinklinėse degalinėse kainos išsilaikys aukštesnės.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi