Verslas

2020.03.09 12:42

Turizmo sektoriaus atstovai kreipėsi į valdžią, tikėdamiesi pagalbos dėl jų planus jaukiančio koronaviruso

LRT.lt 2020.03.09 12:42

Koronavirusui ir toliau plintant pasaulyje bei išaugus jo atvejų skaičiui tokiose Lietuvai svarbiose turizmo bei verslo kelionių rinkose kaip Italija, Prancūzija, Ispanija, Vokietija, Jungtinė Karalystė, turizmo sektorius susiduria su didžiuliais iššūkiais, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Kelionių paketų, skrydžio bilietų užsakymų skaičius jau yra kritęs apie 20 proc. Vakar paskelbtos naujienos apie karantiną Šiaurinėje Italijoje bei URM rekomendacijos nevykti į visą šalį ir žinios apie atšaukiamus skrydžius gali tapti dar vienu situaciją akceleruojančiu veiksniu“, – sako Nacionalinės turizmo verslo asociacijos prezidentė Žydrė Gavelienė.

Ji taip pat atkreipia dėmesį į grėsmes šalies atvykstamajam turizmui – jau dabar atšaukiama ženkli dalis užsakymų viešbučiuose ir kitose apgyvendinimo įstaigose, o naujų skaičius yra kritęs apie 20–40 proc., atšaukiami net vasarą planuoti renginiai, tarptautinės bendrovės riboja darbuotojų verslo keliones.

„Turizmo sektorius Lietuvoje sukuria apie 1,3 mlrd. eurų pridėtinės vertės – tai sudaro apie 3 proc. viso šalies BVP. Aritmetika paprasta – situacijai negerėjant, galime kalbėti apie tai, kad dėl koronaviruso poveikio vien turizmo sektoriui šalis praras apie 0,5–1,5 proc. metinio BVP“ – sako asociacijos vadovė ir pabrėžia, kad jau kreipėsi į Vyriausybę dėl konkrečių spręstinų klausimų, aktualių turizmo sektoriui.

Pateikiame kreipimosi santrauką:

- Prašome sudaryti darbo grupę Ekonomikos ir inovacijų ministerijoje, kurioje reguliariai būtų aptariama turizmo sektoriaus situacija šios krizės metu. Į darbo grupę prašome įtraukti Finansų ministerijos, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos bei Ekstremalių situacijų valdymo grupės atstovus.

- Prašome Vyriausybės skirti daugiau dėmesio ir resursų esamos situacijos šalies viduje komunikacijai užsienio valstybėse – tikslinėse mūsų atvykstamojo turizmo rinkose, atkreipiant dėmesį į tai, kad Lietuvoje ekstremali situacija paskelbta preventyviai, turime tik vieną įvežtinį atvejį. Prašome Vyriausybės suteikti reikiamą informacinę ir kitokią paramą „Keliauk Lietuvoje“ ir kitoms už turizmo rinkodarą atsakingoms institucijoms.

- Prašome Ekstremalių situacijų valdymo grupės užtikrinti dialogą su šios krizės bene labiausiai paliesto – turizmo – sektoriaus atstovais: tiek formuojant rekomendacijas, tiek ir jau dabar sudarant galimų krizinių situacijų valdymo planus (pvz., koronavirusas nustatytas Lietuvoje esančio viešbučio svečiui, į Lietuvą atvykusio kruizinio laivo keleiviui ir pan.) bei numatant informacinę, žmogiškųjų resursų ir finansinę paramą.

- Prašome URM konsulinio skyriaus, kad, formuluodamas rekomendacijas dėl konkrečių valstybių, įvertintų ir poveikį turizmui, konsultuotųsi su sektoriaus atstovais, taip pat užtikrintų operatyvią rekomendacijų komunikaciją sektoriaus atstovams bei aiškią rekomendacijų komunikaciją visuomenei (pvz., aspektas dėl 4 skirtingų rekomendacijų lygių).

- Prašome jau dabar pradėti ieškoti galimybių padėti turizmo sektoriui sumažinti patiriamus finansinius nuostolius, pasitelkiant tiek mokestinius, tiek kitus valstybės turimus finansinius instrumentus, taip pat narystės Europos Sąjungoje suteikiamas galimybes (pvz., Europos Komisijos parama, būsimo finansinio laikotarpio investicijų prioritetai).