Verslas

2020.03.06 22:09

Dėl paramos jaunoms šeimoms būsto kainos Alytuje išaugo dvigubai

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.03.06 22:09

Kartais dvigubai ir dar daugiau brangstantis būstas regionuose savivaldybes verčia kelti savo butų nuomos kainas. Dėl pabrangusių butų ir menkos pasiūlos Savivaldybės neįperka socialinių būstų – ieško, kas pastatytų daugiabučius.

Nekilnojamojo turto brokeriai sako, kad būstai regione galėjo prabrangti dėl valstybės finansinės paramos jaunoms šeimoms įsigyjant pirmą būstą. Kur gyventi dairosi ir grįžtantys iš užsienio.

Alytiškės Svetlana ir Vida skaičiuoja, kad norint susimokėti už butų nuomą iš savivaldybės, teks gerokai patuštinti kišenes. Pasak moterų, su komunaliniais mokesčiais, reikės atiduoti pusę pensijos.

„Dabar per pusę metų jau sudvigubėjo, jau dabar 94 eurai. Savivaldybė su visa valdžia su taryba taip daro, kad mus išstumtų iš tų butų“, – sako alytiškė Vida.

Savivaldybės atstovai sako, esą nuomos kainos perskaičiuotos, atsižvelgiant į dvigubai išaugusias nuomos kainas rinkoje. Savivaldybė nuomoje apie 300 butų ir sako, kad jų trūksta.

„Mūsų ir buvo pasiūlymas tas, kad kainas pakelti ir juos paskatinti arba išsipirkti šiai dienai rinkos kainomis, arba nuomoti tą būstą su padidinta nuoma, arba jį atlaisvinti, kuomet mes papildytume socialinio būsto fondą“, – teigia Alytaus savivaldybės administracijos atstovė Auksė Juonienė.

„Anksčiau negalima buvo išsipirkti, dabar kai jiems reikia socialinių būstų, tai jie leidžia išsipirkti, bet jie neduoda išsipirkti išsimokėtinai. Bet iš kur, nė vienas bankas paskolos neduos“, – piktinasi alytiškė Svetlana.

Dar prieš trejetą metų nuomininkai išsipirkdavo apie 10 savivaldybės butų, dabar būsto kainoms išaugus, pirkti norinčiųjų nėra. O rinkoje paklausa viršija pasiūlą ir tai augina kainas.

Prieš porą metų trijų kambarių butas kainavęs apie 30 tūkst., šiandien gali kainuoti ir 55 tūkstančius , jeigu suremontuotas. Didesnių, aštuoniasdešimties ir daugiau kvadratų butų rinkoje išvis nėra.

Nekilnojamojo turto brokeriai vieningai sutaria – būstą išbrangino valstybės parama jaunoms šeimoms, jį įsigyjant.

„Mes dar nusipirkom savo būstą pakankamai gera kaina, apie 30 tūkstančių kainavo , su subsidija gerokai pigiau gavosi, šiai dienai toks būstas neremontuotas 4 kambarių kainuotų nuo 40 tūkstančių“, – pasakoja alytiškė Giedrė Judickienė, gavusi valstybės paramą.

„Jauna šeima turi galimybę įsigyti būstą, gauti paskolą, darbinga šeima ir tokiu būdu dar gauti apie 15 tūkstančių negrąžinamą dotaciją. Kas reiškia, jeigu žmonės turi pasitaupę kažkiek pinigų, tai pasiėmę bankinį kreditą, valstybė uždengia 15 ar dar daugiau 20 procentų pinigų ir jų sutaupyti pinigai lieka remontui, pasitvarkymui“, – nurodo nekilnojamojo turto agentūros „Miroda“ direktorė Rima Mitkienė.

Brokerė pastebi, kad rinką aktyvina ir grįžtantys iš užsienio, šie kuriasi soduose, perka žemės sklypus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt