Naujienų srautas

Verslas2020.03.08 15:37

Pasitikrinkite: ar priklausote 39 proc. finansiškai raštingų žmonių?

LRT.lt 2020.03.08 15:37

Tarptautinės reitingų agentūros „Standard & Poor‘s Ratings Services“ duomenimis, mažiau nei pusė Lietuvos suaugusiųjų (39 proc.) laikomi finansiškai raštingais.

O Jūs ar patenkate tarp finansiškai raštingų gyventojų? Pasitikrinti savo ekonomikos žinias jau netrukus kvies trečius metus iš eilės organizuojamas Nacionalinis ekonomikos egzaminas.

Ar esate finansiškai raštingas – sužinokite laikydami Nacionalinį ekonomikos egzaminą

Dalis jo užduočių – apie asmeninius finansus. Artėjant egzaminui, kuris įvyks šių metų kovo 25 dieną, kviečiame išbandyti savo jėgas trumpame, vos penkių klausimų, asmeninių finansų teste. Atsakykite į kasdieniškus klausimus ir išsiaiškinkite savo žinių lygį asmeninių finansų klausimais.

1. Jeigu per ateinančius tris mėnesius prognozuojamas euro valiutos kurso kilimas JAV dolerio atžvilgiu, o jūs planuojate kelionę iš Lietuvos į JAV, kada tinkamesnis kelionės laikas, jeigu jokie kiti veiksniai nesikeičia?

a. Geriau dabar, kol euro kursas dar mažesnis
b. Geriau vėliau, kai euro kursas pakils
c. Jokio skirtumo nėra
d. Geriau eurus į dolerius išsikeisti dabar, o važiuoti po trijų mėnesių, kai euro kursas pakils

2. Perkant mobilųjį telefoną tiesiogiai iš JAV gamintojo, jo kaina yra 200 eurų. Toks pats telefonas iš tiekėjo Vokietijoje kainuoja 250 eurų. Jeigu siuntimo kaina yra tokia pati ir lygi 0, o siuntimo laikas jums nesvarbus, iš kur telefoną pirkti yra pigiau?

a. Tiesiogiai iš JAV nepriklausomai nuo aplinkybių
b. Tiesiogiai iš JAV, jei muito mokestis ir pridėtinės vertės mokestis sudarys mažiau nei 25 proc. telefono kainos
c. Tiesiogiai iš JAV, jei muito mokestis ir pridėtinės vertės mokestis sudarys ne daugiau nei 30 proc. telefono kainos
d. Iš tiekėjo Vokietijoje

3. Prieš metus Jūs pirkote kalnų slides už 250 eurų, bet niekada jomis neslidinėjote. Dabar tokios slidės kainuoja 350 eurų, tačiau jūsų slidės gali būti parduotos tik už 200 eurų. Jei nuspręsite slides pasilikti, kokie slidžių laikymo alternatyviniai kaštai?

a. 200 eurų
b. 350 eurų
c. 550 eurų
d. 250 eurų

4. Marija nori įsigyti kvepalus. Internetinėje parduotuvėje „A“ surasti norimi kvepalai kainuoja 30 eurų, tačiau taikoma 20 proc. kainos nuolaida. Kvepalų pristatymas į namus kainuoja 2 eurus, pačiam jo iš prekybininko pasiimti negalima. Marija internete pastebėjo reklamą, kad prekybos centre „B“, esančiame prie pat jos namų, tokie pat kvepalai kainuoja 28 eurus, o kainos nuolaida siekia 10 procentų. Marijos mamos draugė, prekiaujanti kvepalais turguje, pasiūlo jai parduoti tokius pat kvepalus už 27 eurus. Kur Marijai labiausiai apsimoka pirkti kvepalus?

a. Internetinėje parduotuvėje „A“
b. Prekybos centre „B“
c. Visose prekybos vietose galutinė kaina nesiskiria
d. Iš mamos draugės

5. Įsivaizduokite, kad laimėjote loterijoje. Loterijų organizavimo bendrovė siūlo tris variantus, kaip išmokėti laimėjimą. Atsiribojant nuo šalies mokestinės aplinkos ypatumų ir psichologinių veiksnių, kuris variantas iš žemiau pateiktų būtų finansiškai naudingiausias, jei rinkoje reali metinė finansinė grąža yra apie 10 procentų, o jums nesvarbu, kada gauti pinigus.

a. Pasiimti 10 000 eurų dabar ir visus juos investuoti, kasmet reinvestuojant ir uždarbį
b. Palaukti 5 metus ir gauti 15 000 eurų
c. Palaukti 10 metų ir gauti 20 000 eurų
d. Nėra jokio skirtumo

LRT ir Lietuvos laisvosios rinkos institutas Nacionalinį ekonomikos egzaminą kviečia laikyti internetu kovo 25 d. Jums patogiu metu nuo 10 iki 20 val. Registruokitės čia: www.ekonomikosegzaminas.lt

Testo atsakymai:
1. b 2. b 3. a 4. b 5. a

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi