Verslas

2013.02.06 12:11

Kredito unija skolino dosniai

Arvydas Jockus, „Lietuvos žinios“2013.02.06 12:11

Indėlininkų turtą iššvaisčiusi Nacionalinė kredito unija teikdavo klientams iki 5 mln. litų siekiančias paskolas nekilnojamajam turtui pirkti ar ankstesnėms skoloms dengti. Po savaitės teismas pradės nagrinėti šios „dosnios“ unijos bankroto bylą, rašo „Lietuvos žinios“.

Indėlininkų turtą iššvaisčiusi Nacionalinė kredito unija teikdavo klientams iki 5 mln. litų siekiančias paskolas nekilnojamajam turtui pirkti ar ankstesnėms skoloms dengti. Po savaitės teismas pradės nagrinėti šios „dosnios“ unijos bankroto bylą, rašo „Lietuvos žinios“.

Lietuvos banko (LB) sprendimu veiklą nutraukusios Nacionalinės kredito unijos (NKU) laikinasis administratorius Alvydas Mogenis LŽ  teigė, kad paskutinį praėjusių metų ketvirtį tik pusė šios unijos skolininkų kredito įmokas mokėjo laiku.

Būtent A. Mogeniui pateikus išvadą, kad NKU turtas yra mažesnis už įsipareigojimus, LB šių metų sausio 24 dieną pripažino šią kredito uniją nemokia ir visam laikui atšaukė jos veiklos licenciją.

LB Komunikacijos departamento direktorius Giedrius Simonavičius LŽ patvirtino, jog sausio 25 dieną Vilniaus apygardos teismui įteiktas pareiškimas dėl bankroto bylos iškėlimo NKU. Teismas šį klausimą nagrinės vasario 14 dieną.

Paskolų gavėjų netikrino

Kaip nustatė A. Mogenis, unijos grynoji turto vertė pernai gruodžio 13 dieną buvo 99,1 mln. litų, o įsipareigojimai siekė 123,4 mln. litų. Kapitalas buvo neigiamas ir sudarė 24,3 mln. litų.

Pagrindinė priežastis, kodėl unijos turtas tapo mažesnis už įsipareigojimus, LB nuomone, yra išdalytos didelės paskolos. Didžiąją dalį jų NKU suteikė 2012 metų antrąjį pusmetį.

Registrų centro turto vertintojai nustatė, kad vien už 13 abejotinų paskolų įkeisto turto vertė yra ne 58,3 mln. litų, kaip deklaravo pati unija, o beveik 30 kartų mažesnė – tik 2,1 mln. litų. Kai kurios paskolos suteiktos įkeičiant nekilnojamąjį turtą (NT), kurio deklaruota vertė realiąją vertę viršijo 70–100 kartų.

A. Mogenis LŽ teigė, jog NKU išduotos paskolos NT pirkti, verslui plėsti, kreditams refinansuoti ir kitiems projektams siekdavo iki 5 mln. litų. „Kai kurios paskolos nebuvo užtikrintos atitinkamos vertės turtu, kai kurie verslo projektai – nerealūs ir nevykdomi“, – LŽ tvirtino jis.

Laikinojo administratoriaus teigimu, NKU paskolos buvo teikiamos neanalizuojant verslo planų realumo, jų įgyvendinimo perspektyvos, nebuvo tikrinama, ar būsimi skolininkai pateikė teisingus duomenis, būtinus jų rizikai įvertinti. LB pateikiamose ataskaitose neatspindėta reali unijos finansinė būklė.

Kaip sakė A. Mogenis, paskolos buvo išduodamos įvairiems terminams. Vis dėlto jis nesiryžo patvirtinti, kad trumpo laikotarpio paskolos buvo geros, o ilgo – blogos. „Negalima teigti, kad pagal laikotarpio trukmę paskolas būtų galima skirstyti į geras ir blogas“, – aiškino jis.

Tačiau A. Mogenis LŽ patvirtino, kad paskutinį 2012 metų ketvirtį tik apie 50 proc. paskolas gavusių asmenų jų grąžinimo įmokas mokėjo pagal grafiką.

LŽ prašomas nurodyti pavyzdžių, kai NKU išduodamos paskolos iš esmės negalėjo būti grąžintos, NKU laikinasis administratorius atskleidė, jog tai rodė net kelios kreditų išdavimo aplinkybės. „Daugelio išduotų paskolų grąžinimo grafikai sudaryti taip, kad didžioji paskolos dalis ar net visa paskola numatoma grąžinti termino pabaigoje. Ši aplinkybė, remiantis paskolų vertinimo taisyklėmis, verčia paskolą vertinti kaip rizikingą. Daugelyje įmonių, gavusių dideles paskolas, dirba vos vienas darbuotojas, tai kelia abejonių dėl galimybės įgyvendinti net kuklius verslo planus“, – LŽ teigė A. Mogenis.

Kėlė grėsmę indėlininkų pinigams

Neaiški NKU veikla jau kurį laiką kėlė įtarimų LB. Kaip jau skelbta, praėjusių metų spalio 16–26 dienomis LB Priežiūros tarnyba tikslinio inspektavimo metu nustatė, kad NKU vykdo itin rizikingą ir neskaidrią veiklą, keliančią grėsmę indėlininkų pinigų saugumui. Net ir po inspektavimo NKU tęsė rizikingą veiklą, tad LB praėjusių metų gruodį nušalino NKU vadovybę, apribojo jos veiklą, o kredito įstaigos finansinei būklei ir jos veiklos perspektyvoms įvertinti skyrė laikinąjį administratorių.

Kaip jau rašė LŽ, ieškodamas galimybių pratęsti šios unijos veiklą, laikinasis administratorius kreipėsi į jos narius ragindamas prisidėti atkuriant jos veiklą. Negavęs pasiūlymų iš pajininkų ir įvertinęs unijos finansinių srautų prognozes bei kitas aplinkybes, A. Mogenis pateikė išvadą, kad realių galimybių atkurti šios kredito unijos stabilią ir patikimą veiklą nėra, ir pasiūlė kelti NKU bankroto bylą.

Indėliai, laikomi kredito unijose, apdrausti iki 100 tūkst. eurų sumos. Išankstiniais skaičiavimais, mokėtinų draudimo išmokų suma NKU indėlininkams siekia 120 mln. litų. Iš viso NKU indėlininkų, kuriems priklauso draudimo išmokos, yra 3120.