Verslas

2020.03.05 22:11

Koronaviruso įtaka prekybos tinklams – kainų kilimą pastebėsime balandį

Seime įregistruotas siūlymas per ekstremaliąją situaciją šalyje leisti Vyriausybei reguliuoti būtiniausio maisto ir vaistų kainas. Koronavirusas jau didina prekybininkų sąnaudas, bet galutinėse prekių kainose tai esą dar neatsispindi. Ekonomistų teigimu, žmonės dabar gali mažiau pirkti, kol suvalgys tai, ką per paniką graibstė. Bet viruso poveikis gali pasimatyti balandžio statistikoje.

Su skurdu kovojančių nevyriausybininkų teigimu, kainų tema Lietuvoje labai jautri, nes kiekvienas centas svarbus daugiau nei dešimtadaliui gyventojų.

Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo vadovė Aistė Adomavičienė nepriteklių ir liūdesį mato kiekvieną dieną. Ji dirba su tais, kurie dėl itin menkų savo pajamų stokoja visokios pagalbos. Visiškame skurde Lietuvoje gyvena 11 proc., arba daugiau nei 300 tūkst., žmonių. Jų mėnesio pajamos nesiekia 250 eurų.

Panorama. Turkija ir Rusija sutarė dėl paliaubų Sirijoje (su vertimu į gestų k.)

„Ta suma yra paskaičiuota, kaip mes sakome, „gyvasčiai palaikyti“. Jiems kiekvienas pabrangimas, kur mums dirbantiems atrodo visai normalus, atrodo be galo skausmingas. Nes ir tie 5 ar keli eurai daro įtaką jų šeimos biudžetui“, – sako A. Adomavičienė.

Pomidorų, kruopų, bulvių, pieno ir kitų pagrindinių produktų kainas analizuojančio portalo skaičiavimu, visas krepšelis per metus pabrango 9,5 proc. arba 5 eurais. Labiausiai brango obuoliai (dėl prasto derliaus) ir kiauliena, dėl kiaulių gripo Kinijoje ir ten prasidėjusio koronaviruso. Vis dėlto kalčiausias – ne jis.

„Baziniai produktai Lietuvos prekybos tinkluose brangsta ganėtinai stipriai, žymiai stipriau negu didėja infliacija. Infliacija pas mus, kiek atsimenu, apie 3–4 proc., o tai reiškia, kad pas mus prekybos tinklai ant pačių pagrindinių produktų didinasi kainas. Mes savo pranešime, aišku, tai paminėjome tą mūsų visų mylimiausią koronavirusą, bet tai yra kainų kilimas 4 mėnesį iš eilės“, – aiškina „Pricer.lt“ maisto krypties vadovas Petras Čepkauskas.

Šiaulių universiteto Regionų plėtros instituto docentė Janina Šeputienė teigia, kad koronaviruso poveikis įmonėms pasijus balandžio mėnesį.

„Kaip pats virusas plinta po pasaulį, taip ir jo ekonominis poveikis plinta. Ir nebūtinai dėl tiesioginių ryšių su Kinija. Kaip ir į Šiaulius virusas atėjo ne tiesiogiai iš Kinijos, o iš Italijos. Įmonės turi atsargų ir ne iš karto pasireiškia tas efektas. Ir galimai, spėjama, kad tas efektas pasijaus kažkur balandžio mėnesį. Tai apie tą laikotarpį galime tikėtis pamatyti ir statistikoje Lietuvoje, nes kol kas nėra fiksuojamas tas bendras toks kainų kilimas“, – teigia J. Šeputienė.

Bazinių maisto prekių kainų ūgtelėjimas didžiuosiuose tinkluose fiksuotas per patį lentynų tuštėjimo metą. Vežimėlių ir krepšių rankenų dezinfekcija, šie skysčiai tualetuose, prie taromatų ir įėjimo į parduotuves. Padidintas rūpestis higiena ir išaugusios tokių priemonių vagystės kainuoja tinklams.

„Kažkaip reikia pakeisti darbo organizavimą, nes darbuotojai, jeigu jie turi dažniau valyti, dažniau dezinfekuoti, ir, jeigu nėra papildomų darbo minučių, valandų, tai turi būti arba papildomas žmogus pasamdytas ir, žinant, kad pas prekybininkus pagrindiniai kaštai vis tik tai yra darbo užmokestis. Kiekviena kažkokia naujiena, dedasi į tą dedamąją“, – tikina Prekybos įmonių asociacijos vykdomoji direktorė Rūta Vainienė.

Stambiausi maisto ir gėrimų pramonės milžinai jau pranešė, kad dėl koronaviruso šiemet mažės jų apyvartos ir pelnai. Virusui plintant pasaulyje, lietuviai, skelbiama, net mažina apsipirkimą Lenkijoje. Konservatorius Emanuelis Zingeris įregistravo pataisą, pagal kurią Lietuvoje paskelbus ekstremaliąją situaciją, Vyriausybė galėtų reguliuoti būtiniausio maisto ir vaistų kainas. Prekybininkų teigimu, ne kainų užfiksavimas leistų išvengti deficito ar brangimo, o operatyvus trūkstamiausių prekių prigaminimas, kaip pvz., dabar dezinfekcinio skysčio.