Verslas

2015.09.25 13:30

Kinų maisto restoranai – po didinamuoju stiklu

LRT.lt 2015.09.25 13:30

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba nuolat vykdo neplaninius kiniškų patiekalų restoranų ir kavinių patikrinimus, nes šios grupės viešojo maitinimo įmonės yra vienos rizikingiausių, jose nustatoma bene daugiausiai pažeidimų, rašoma pranešime spaudai.  

Šiais metais iš mūsų šalyje veikiančių 98 tokio tipo viešojo maitinimo įmonių buvo patikrintos 84 (86 proc.). Kai kurios įmonės tikrintos po kelis kartus, iš viso atlikti 179 patikrinimai, jų metu tik 30 atvejų (17 proc.) nerasta jokių pažeidimų.

Patikrinimų metu daugiausiai nustatyta savikontrolės pažeidimų (21 proc. ). Savikontrolės sistemų reikalavimus vangiai vykdė UAB „Xingcai“ kavinė (Vytenio g. 50, Vilnius), UAB „Resitoma“ restoranas „Salingas“ (Tilžės g. 168, Šiauliai), UAB „Fashion Group“ kavinė „Kinų perlas“ (Konstitucijos pr. 16, Vilnius) ir kt.

Apie 11 proc. patikrinimų buvo užfiksuota technologijų nesilaikymo atvejų (UAB „Puikus startas“ restoranas „Feniksas“, S. Šimkaus g. 9, Klaipėda ir kt.).

Neaiškios kilmės žaliavos ar produktai buvo nustatyti 10 proc. patikrinimų metu (UAB „Basola“ restoranas „Raudonasis Šanchajus“, Kęstučio g. 4, Marijampolė ir kt.).

Maisto produktų laikymo sąlygų pažeidimų ir tinkamumo vartoti terminų nesilaikymo atvejų buvo nustatyta 7 proc. patikrinimų (UAB „Kino rožė“ restoranas „Kinų rožė“, Gedimino pr. 64, Vilnius, UAB „Baltik China“ restoranas „Panda“, Tilžės g. 225, Šiauliai ir kt.). Be to, inspektoriai nustatė, kad kai kuriose kavinėse buvo naudojamas netinkamas inventorius (9 proc.), trūko asmens higienos priemonių (8 proc.).

Už nustatytus grubius ir pasikartojančius pažeidimus, trims kiniškų patiekalų viešojo maitinimo įmonėms taikytos griežčiausios sankcijos – UAB „Jiliji“ restoranas „Jin Mei“ (Rotušės a. 12 A, Alytus), UAB „Shengye“ restoranas „Drakono liepsna“ (A. Jakšto g. 7, Vilnius) ir UAB „Krisola“ kavinė „Kinų broliai“ (Savanorių pr. 15, Vilnius) buvo priversti laikinai sustabdyti savo veiklą.

22 proc. patikrintų įmonių už nustatytus smulkesnius pažeidimus taikytos kitos nuobaudos – baudos ir įspėjimai.

„Kiniškų patiekalų įmonės priskiriamos prie vidutinės rizikos įmonių ir tikrinamos dažniau, tačiau kelerių metų statistika rodo, kad pažeidimų jose nemažėja. Kiniškus patiekalus gaminančiose kavinėse dažniau nei kitur aptinkama neženklintų maisto produktų ir žaliavų, darbuotojai negali pateikti jų įsigijimo dokumentų. Galbūt tai nulemia didelė personalo kaita ir skirtingas kitataučių darbuotojų požiūris į maisto tvarkymą, higienos reikalavimus“, – teigia Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausiasis specialistas Algimantas Lipnickas.

Daugiausiai kinišką maistą gaminančių kavinių ir restoranų veikia Vilniuje – 40, Kaune – 24, Klaipėdoje –23.