Verslas

2020.03.04 14:48

Nors pensijai kai kurie jau kaupia, kiek kainuos anuitetas, kurį dauguma privalės įsigyti, – neaišku

Pensijų anuiteto dydį lems žmogaus amžius, gyvenimo trukmė, situacija finansų rinkoje ir kiti aspektai. Metodiką galiausiai turėtų nustatyti komitetas, tačiau, kol jo nėra, tvarką patvirtins „Sodros“ vadovas. Tiesa, jeigu žmogui pensija bus nustatyta pagal „Sodros“ vadovo tvarką, komiteto metodika ją gali ir pakeisti.

Taip anuitetų klausimą trečiadienį Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, „Sodros“ ir Europos Komisijos surengtoje konferencijoje apie pensijų anuitetus komentavo socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Eglė Radišauskienė.

LRT.lt primena, kad anuitetą teks įsigyti tiems gyventojams, kurie pensijų fonde sukaups daugiau kaip 10 tūkst. eurų.

Anksčiau „Sodros“ atstovas Saulius Jarmalis LRT.lt tvirtino, kad anuitetą būtų galima palyginti su draudimo polisu – gyventojas privalo susimokėti, kad pensiją gautų iki gyvos galvos, nepaisant to, kad jo sukaupta pinigų suma per tą laiką gali pasibaigti.

Kalbėdama apie pensijų reformą Lietuvoje, viceministrė atkreipė dėmesį, kad dažnai viešojoje erdvėje diskutuojama dėl anuitetų dydžio. Anot E. Radišauskienės, anuitetų apskaičiavimo metodiką turės patvirtinti sudarytas komitetas. Kol jo nėra, tvarką patvirtins „Sodros“ vadovas.

Vis dėlto E. Radišauskienė nurodė, kad individualų dydį lems žmogaus amžius, gavėjo gyvenimo trukmė, situacija finansų rinkoje, pasirinkta anuitetų rūšis ir kiti aspektai.

„Lietuvoje gana skirtingas vyrų ir moterų gyvenimo laikotarpis, tačiau šis faktorius įtakos neturės“, – pabrėžė E. Radišauskienė.

Ji taip pat akcentavo, kad laikinojo „Sodros“ direktoriaus paskirta tvarka negalės galioti daugiau kaip du mėnesius. Tačiau, nurodė viceministrė, per šį laiką savo sprendimą turėtų priimti komitetas.

„Jeigu atsitinka taip, kad pagal patvirtintas „Sodros“ direktoriaus tvarkas žmogui yra mokama mažesnė išmoka, nei vėliau nustato komitetas, skirtumas bus kompensuojamas. Jeigu matome, kad vis dėlto yra palankesnė tvarka, kuri jau buvo paskirta, ir išmoka yra didesnė, tokiu atveju bus palikta jam jau paskirta išmoka“, – teigė E. Radišauskienė.

Viceministrės tvirtinimu, taip pat daug klausimų gyventojams kilo dėl galimybės sukauptas lėšas paveldėti arba atsiimti dar neišėjus į pensiją.

„Pensija yra viena nedaloma visuma. Būtent dėl to buvo siekiama sudėti viską į vieną įstaigą. Įstatymų leidėjas nusprendė, kad tai yra „Sodra“ (...). Ši institucija turi gyventojų pasitikėjimą ir praktiką, kaip mokėti visas išmokas“, – sakė E. Radišauskienė.

Jos teigimu, taip pat buvo atsižvelgta į norą sukauptas lėšas paveldėti ir tokia galimybė gyventojams suteikta.

Reaguodama į kritiką, kad anuitetų klausimas turėtų būti perduotas ne „Sodrai“, o, pavyzdžiui, Lietuvos bankui, E. Radišauskienė akcentavo, jog tai lėmė ir infrastruktūros bei kiti aspektai.

„Vien sukurti infrastruktūrą reikalingas gana ilgas laikas. Netgi priminsiu, kad buvo planuota, jog jau nuo sausio 1 d. turėsime centralizuotą pensijų mokėtoją, tačiau pamatėme, kad tam, kad sukurtume infrastruktūrą, reikalingi resursai, profesionalai, visa sistema“, – nurodė E. Radišauskienė.

LRT.lt primena, kad šis procesas atidėtas iki liepos 1 d.

Anksčiau Socialinės apsaugos ir darbo ministerija skelbė, kad Vyriausybei siūloma suformuoti nepriklausomą 5 narių komitetą, kuris būtų atsakingas už atskiro pensijų anuitetų fondo valdymą.

Taip pat numatoma galimybė pensijų anuitetų gavėjams pasiūlyti įvairesnių anuitetų variantų, nustatomos aiškios taisyklės, kur dėl išmokų turės kreiptis senatvės pensijos amžiaus sulaukęs pensijos kaupimo dalyvis.

Pakeitimai siūlomi išanalizavus centralizuotą pensijų anuitetų tiekėją turinčių valstybių pensijų sistemas ir atsižvelgus į Europos bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) ekspertų įžvalgas.