Verslas

2020.03.03 16:55

VMI vadovė prezidentui išsakė didžiausias problemas: privačių automobilių pirkimas už įmonės lėšas turi liautis

Jonas Deveikis, LRT.lt, BNS 2020.03.03 16:55

Antradienį valstybės institucijų atstovai rinkosi į prezidentūrą, kartu su šalies prezidentu aptarti mokestinius klausimus Lietuvoje. Jo metu Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) vadovė Edita Janušienė atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje verslininkai įmonės pinigus naudoja prabangiems automobiliams ir motociklams pirkti, o tai yra didelė problema.

Savo ruožtu ji įspėjo, kad VMI to netoleruos, vykdys patikrinimus ir taikys baudas.

Apskritai E. Janušienė teigė pastebinti keletą spragų mokesčių sistemoje. Pavyzdžiui, privatus vartojimas įmonės lėšomis yra didelis, o 2019 metais šalies verslai įsigijo beveik 3 tūkst. prabangių automobilių ir motociklų už įmonės lėšas.

„Tai yra 33 proc. daugiau nei 2015 metais. Kalbant apie nekilnojamojo turto (NT) rinką, 2019 metais buvo įsigyta 4,5 kartus daugiau NT objektų nei 2015 metais. Tas įsigytas turtas galimai yra naudojamas privatiems poreikiams. Sakau „galimai“, nes neturime dar įrodymų“, – sako E. Janušienė.

Ji pažymi, kad apie 450 šalyje veikiančių įmonių 2019 metais įsigijo apie 1 000 NT objektų, kurie gali būti naudojami asmeniniams poreikiams tenkinti.

E. Janušienė teigia, kad reikėtų išskirti ir dar vieną sritį, kada verslas tenkina asmeninius poreikius iš įmonės lėšų, – tai pramoginis vartojimas, kada už įmonės lėšas yra keliaujama į kitas šalis pramogauti.

Anot VMI vadovės, smulkusis vartojimas prasideda „nuo vynuko iki arbatinuko ir baigiasi skalbimo mašina ir skalbimo milteliais“.

Jos pastebėjimu, verslininkai nemato dviejų sričių – PVM atskaitos teisingumo ir pagrįstumo bei piktnaudžiavimo nemokant pelno mokesčio.

„Esame už tai, jei mūsų verslas nori pramogauti, sklandyti sklandytuvais, važinėti prabangiais automobiliais, motociklais – prašome, bet ne už įmonės lėšas“, – perspėja E. Janušienė.

Ji teigia, kad turi būti taikoma reali atsakomybė už mokesčių nemokėjimo piktnaudžiavimą. „Noriu pažymėti, kad privačių poreikių dengimas įmonės lėšomis nėra trūkumas ar klaida. Tai yra piktnaudžiavimas, todėl VMI bus griežta ir teisinga. Nuo šiol taikysime patikrinimus ir baudas“, – tikina VMI vadovė.

Prezidentas G. Nausėda inicijavo ekspertų diskusijų ciklą, kuriame bus aptarta mokesčių disciplina, viešųjų paslaugų adekvatus finansavimas, šešėlio mažinimas ir kiti klausimas. Antradienį vyko pirmoji mokesčiams skirta diskusija, kurioje dalyvavo per 20 įvairių sričių ekspertų.