Verslas

2020.02.29 19:04

Vyriausybė suskubo tobulinti Darbo kodeksą – numato geresnes sąlygas sunkiai sergantiems darbuotojams

Vyriausybė nutarė pataisyti Darbo kodeksą ir nustatyti geresnes sąlygas sunkiai susirgusiems. Jiems būtų padidintos išeitinės išmokos, galėtų daugiau dirbti nuotoliniu būdu, pirmieji darbe pasirinkti atostogų laiką. Šiuo metu šalyje vien onkologinėmis ligomis serga per 100 tūkstančių žmonių. Pasak jų, didelė dalis darbe susiduria su diskriminacija: juos atleidžia, nesuteikia galimybių dirbti nuotoliniu būdu.

Šarūnas Narbutas beveik kasdien bendrauja su onkologinėmis ligomis sergančiais žmonėmis. Ir žino – daugelis jų darbe susiduria su diskriminacija. Pasak Š. Narbuto, pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos tikslas – pasiekti, kad darbdaviai negalvotų, jog susirgęs žmogus, kaip sulūžęs varžtelis, kurį reikia tuoj pakeisti.

„Darbdaviai, žmogui susirgus onkologine liga, stengiasi, kad tas žmogus neliktų darbe, nes nežino, kiek laiko gydymas truks, nežino, ar po gydymo galės taip pat efektyviai dirbti ir pradeda ieškotis kitų žmonių, deja, tokių žmonių turime vis daugiau ir Lietuvoje sergančių onkologinėmis ligomis yra virš 100 tūkst.“, – pasakoja pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos prezidentas Š. Narbutas.

Žinios. Polanskis pelnė „Cezarį“ už filmą „Pareigūnas ir šnipas“, tačiau ceremonijoje jo neatsiėmė dėl aktyvistų pasipriešinimo

Onkologiniai ligoniai savo bėdas dėstė ir mitinge. Dėmesys jiems išaugo, kai premjeras Saulius Skvernelis susirgo limfoma. Vyriausybė suskubo tobulinti Darbo kodeksą – numato geresnes sąlygas sunkiai sergantiems darbuotojams, ir ne tik onkologinėmis ligomis.

„Jeigu sveikatos įstaiga nustato, kad, deja, žmogus nebegali atlikti tokių pareigų, tada padvigubintos išmokos išeitinės ir darbdaviai privalėtų išmokėti didesnes išmokas, gerinamos sąlygos darbo, tai yra darbdaviai privalėtų bent iki penktadalio laiko skirti užtikrinti nuotolinio darbo galimybes“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Sunkiai sergantieji taip pat galėtų pirmieji darbe pasirinkti atostogų laiką. Visais atvejais būtina gydytojo pažyma apie darbuotojo sveikatą. Apie sunkiai sergančiųjų diskriminaciją darbe kalba ir profsąjungos. Esą darbdaviai nenori investuoti į sergantį darbuotoją ir tiesiog jį pakeičia sveiku.

„Mes visada palaikome bet kokias priemones, kurios gerina darbuotojų sąlygas, tačiau norisi pasakyti darbdaviams, kad iš tikrųjų gėda ir norėtųsi, kad darbdaviai be jokių išmokų, be jokių papildomų priemokų nediskriminuotų šitų žmonių ir priimtų juos į darbą ir laikytų lygiaverčiais darbo rinkos dalyviais“, – tvirtina profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.

Visoms darbo kodekso pataisoms dar turi pritarti Seimas.