Naujienų srautas

Verslas2020.02.28 22:04

Lietuvos įmonė perspėja: rusiška sprogmenų produkcija Lietuvos rinkoje – grėsmė nacionaliniams saugumui

Beveik trečdalis Lietuvoje vykdomų sprogdinimo darbų atliekama su rusiškais sprogmenimis. Su Rusijos įmonės „Nitrosibir“ gaminama sprogstamąja medžiaga dirba Estijos kompanija. Konkurentų sprogdinimo darbams sulaukusi Lietuvos valstybės strateginė įmonė „Detonas“ įspėja, kad rusiškos produkcijos nusitaikymas į Lietuvos rinką – grėsmė nacionaliniams saugumui.

Anot jų nedraugiškos šalys gali būti suinteresuotos sprogstamąsias medžiagas gabenti per sieną ar net Lietuvoje jas sandėliuoti. Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas sako informaciją patikrinęs – grėsmių nenustatyta.

Panorama. Spektaklio „Spąstai“ autoriai klausia: kaip šioje realybėje nepamesti savęs? (su vertimu į gestų k.)

Susisiekimo ministrą pasikvietę valstybinės strateginės įmonės „Detonas“ darbuotojai ieškojo sprendimų. Kaip susigrąžinti prarastą sprogdinimo darbų rinkos dalį. Nepasiūlius konkurencingos kainos, trečdalis rinkos perėjo Estijos įmonei, kuri sprogdinimo darbus atlieka naudodama Rusijoje pagaminta sprogstamąją medžiagą.

„Žinojome kokia įmonė, informavome valdybą atitinkamas institucijas, kad tokia medžiaga į Lietuvą pateko. Kokia ta įmonė „Nitrosibr“, – sako „Detono“ vadovas Darius Liobikas.

„Detono“ darbuotojų darytoje nuotraukoje Rusijos įmonės pavadinimu pažymėtas sunkvežimis. Juo sprogstamoji medžiaga vežama į karjerą Pakruojo rajone, kur vykdomi sprogdinimo darbai.

Ankščiau tame pačiame karjere dirbusios „Detono“ įmonės darbuotojai nuogąstauja, kad Rusijos įmonė taip gali siekti įsitvirtinti Lietuvoje.

„Pasižiūrėjus, kokia apyvarta ir kokie pelnai, kyla abejonių, ar tikrieji tikslai ateiti į rinką. Galbūt daugiau tikslas turėti sandėlius ir sprogstamąją medžiagą, pravažiavimą per sienas, nes tai bus legalu“, – tikina „Detono“ profsąjungos vadovas Kęstutis Markevičius.

Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius sako, kad dėl to, koks šaltinis yra įmonės, VSD gali įmonę paskelbti nesaugia nacionaliniams saugumui.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas sako, kad grėsmių nėra, bet politinis sprendimas, ar Lietuvoje gali būti naudojamos Rusijoje gamintos sprogstamosios medžiagos, galėtų būti priimtas.

„Sprogstamųjų medžiagų kontrolę vykdo policiją ir gavom informaciją, kad nemato grėsmių, ir VSD esam klausę dėl grėsmių, bet taip pat ši situacija nekelia nei rizikų, nei grėsmių“, – tikina NSGK pirmininkas Dainius Gaižauskas.

„Detono“ įmonė siekia, kad alternatyva rusiškai sprogstamajai medžiagai taptų jų kuriama lietuviška. kad būtų baigtą vandeniui atspari lietuviškos sprogstamosios medžiagos gamyba, įmonei reikėtų 350 tūkstančių eurų. Gavusi finansavimą gamybos procesą būtų galima baigti jau šių metų viduryje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi