Verslas

2015.09.24 16:37

Seimas linkęs „sulėtinti“ greituosius kreditus

BNS, LRT.lt2015.09.24 16:37

Parlamentarai ketvirtadienį priėmė svarstyti Vartojimo kredito įstatymo pataisas, kurias teikia socialdemokratų, „darbiečių“ ir „tvarkiečių“ frakcijų nariai Bronius Bradauskas, Vytautas Gapšys ir Remigijus Žemaitaitis.  

Toliau pataisos Seime bus svarstomos labai skubiai ir prie jų parlamentarai grįš spalio 1-ąją.

„Tvarkietis“ Petras Gražulis pareiškė, kad rinkos suvaržymai padės spręsti ekonomikos „šešėlio“ problemą.

„Tenka bendrauti su verslininkais ir dabar su antstolių vykdymo raštais ateina nemažas procentas darbuotojų dirbti, ir iš jų atskaito atlyginimus, todėl jie prašo, kad jiems būtų mokama vokeliuose, kad jie galėtų bent jau išgyventi“, – teigia politikas.

Pataisos numato, kad įmonės privalėtų įvertinti kliento galimybes grąžinti paskolą, tikrinant jo duomenis registruose ir informacinėse sistemose, įsitikinant, ar žmogus nėra parašęs prašymo jam neskolinti. Be to, įmonėms siūloma uždrausti skolinti neblaiviems ir neveiksniems asmenims, nepilnamečiams, o pinigus išmokėti naktį – nuo 22 val. iki 7 val.

Didesnę kaip 75 proc. kredito kainą siūloma laikyti nesąžininga.

„Plius 15 proc. administravimo išlaidos nuo palūkanų. Tiek Finansų ministerija, tiek Lietuvos bankas išnagrinėję ir kitų valstybių patirtį, mano, kad tai užtikrintų tokį funkcionavimą maždaug bankų vidurkio lygyje, kad nei pralobtų, nei bankrutuotų“, – pristatydamas pataisas sakė B. Bradauskas.

Pataisos numato, kad negrąžinta paskola negali būti išieškota iš žmogaus turto, jeigu jis yra vienintelis. Tam pasipriešino konservatorius Sergejus Jovaiša.

„Jeigu žmogus skolinasi neatsakingai, tai tegu parduota savo būstą, atsiskaito ir nusiperka mažesnį“, – sako S. Jovaiša.

B. Bradauskas mano, kad tokia sąlyga priverstų paskolų davėjus „irgi galvoti, kam skolina“.

„Kad nebūtų skolinama tam, kas gali ir negrąžinti paskolos, nes nebus, kaip iš jo išieškoti skolą“, – teigė parlamentaras.

Siūloma įteisinti „nusiraminimo laikotarpį“ – dvi dienas, per kurias žmogus galėtų atsisakyti sutarties ir grąžinti jau išmokėtą sumą be palūkanų ir kitų mokesčių. Netesybos būtų skaičiuojamos tik iki 6 mėnesių.

Pakeitimais taip pat siekiama uždrausti greitųjų kreditų nesąžiningą reklamą.

„Reklama turi atitikti esmę. O dabar sakoma, kad pirmas kreditas – nemokamai, bet jo aptarnavimo ar pratęsimo mokestis yra taip iškeltas. Nepasako, kad žmogui reikės susimokėti daugiau, negu bus paimta paskola“, – aiškino B. Bradauskas.

Seime jau yra svarstomas pluoštas įstatymų pataisų, kuriomis siūloma griežtinti greitųjų paskolų teikimą. Siūloma bendrą metinę kainą sumažinti nuo 200 proc. iki 36–60 proc., leisti skolintis tik asmenims nuo 21 metų ir neturintiems tokių paskolų kitur.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.