Verslas

2015.09.23 16:56

Norvegai Lietuvoje rado naftos

Erika Fuks, DELFI.lt 2015.09.23 16:56

Norvegijos bendrovė „Tethys Oil“ skelbia, kad naftos paieškos telkinyje prie Raseinių buvo sėkmingos.  

„Šiuo metu turime aiškių požymių, kad veiklioji naftos medžiaga egzistuoja šiame telkinyje“, – pranešime cituojamas cituojamas bendrovės vadovas Magnusas Nordinas.

Lietuvos geologijos tarnybos direktorius Jonas Satkūnas DELFI komentavo, kad žvalgyti minėtą teritoriją yra išduotos licencijos.

„Mums šis gręžinys yra gerai žinomas, iš pradžių buvo apsidžiaugta, kad rasta didelė naftos prieteka, bet paskui ji staigiai mažėjo, – komentavo J. Satkūnas. – Tam, kad tai būtų patvirtinta telkiniu dar reikia padaryt nemažai darbo.“

Aplinkos apsaugos agentūros taršos prevencijos ir leidimų departamento Kauno skyrius šiemet yra pateikęs atrankos išvadą dėl bendrovės „Tan Oil“ paieškinio gręžinio Tidikas-1 gręžimo ir bandomosios gavybos jame.

Gręžinys yra Jurbarko rajoje, Šimkaičių miške.

Šiemet sausį skelbta, kad Lietuvos geologijos tarnybos duomenimis, pernai šalyje išgauta 81,93 tūkst. tonų naftos – 5 proc. mažiau nei 2013 metais.

Naftos gavyba vyksta šešiolikoje detaliai išžvalgytų jos telkinių – Girkalių, Kretingos, Nausodžio, Agluonėnų, Vėžaičių, Ližių, Auksoro, Vilkyčių, Pocių, Dieglių, Sakučių, Šiūparių, Pietų Šiūparių, Genčų ir Šilalės – iš 68 gręžinių.

Šiuo metu nafta neišgaunama dviejuose – Šiaurės Vėžaičių ir Uoksų – telkiniuose. 2014 metais buvo išgręžti keturi nauji gręžiniai – Ablingoje, Ližiuose, Vėžaičiuose, Vilkyčiuose – ir viena atšaka Pietų Šiūpariuose.

Lietuvoje detaliai išžvalgyti geologiniai naftos telkinių ištekliai sudaro 19,6 mln. tonų, detaliai išžvalgyti pradiniai išgaunamieji ištekliai – 6,6 mln. tonų, parengtiniai išžvalgyti ištekliai, kurių tyrimas dar nebaigtas, – 1,6 mln. tonų; išgaunamieji – 264,6 tūkst. tonų. Detaliai išžvalgytų pradinių išgaunamųjų naftos išteklių likutis – 2,4 mln. tonų. Šiais laikais nafta iš Žemės plutos išgaunama daugiausiai gręžiniais.

Nafta – svarbus energijos šaltinis, ji yra pagrindinė žaliava naftos chemijos pramonei, gaminant benziną, skystą kurą, žibalą, tepalus, asfaltą, vazeliną ir kt.

Iš viso šalyje nuo 1990 m. iki šios dienos yra išgauta apie 4,45 mln. tonų naftos.

Energetikos ministerija skelbė, kad naftos paieškomis bei gavyba Lietuvoje užsiima dar penkios naftos gavybos įmonės: „Geonafta“, „Manifoldas“, „Minijos nafta“, „Genčių nafta“, „LL Investicijos“.

Pastaraisiais metais šalyje sunaudota apie 2,4 mln. t naftos produktų. Iš to skaičiaus apie 80 proc. suvartotų produktų yra pagaminta „Orlen Lietuva“ ir apie 20 proc. – importuota.

Lietuvos geologijos tarnybos duomenimis, šalyje iki šiol naudingosios iškasenos, išskyrus naftą, išgaunamos tik atviruose kasiniuose.

Lietuvoje didžiulis dėmesys iki šiol skiriamas naftos paieškoms. Mūsų šalyje naftos ilgai nepavyko rasti, tik 1968 m. Šiūparių gręžinyje, netoli Gargždų, ištryško pirmasis naftos fontanas.

Kaip GRYNAS.lt teigė Lietuvos geologijos tarnybos specialistai, nafta Lietuvoje aptinkama 1850–2000 metrų gylyje, daugiausiai kambro sluoksniuose. Dėl didelio slėgio iš gręžinio ji kyla pati ir ištrykšta. Kai po tam tikro eksploatavimo laiko nustoja trykšti, verslovėje pastatomi siurbliai.