Naujienų srautas

Verslas2020.02.28 08:38

Ne visos viltys prarastos: koronaviruso išsigandę keliautojai turi galimybę susigrąžinti bent dalį sumokėtos sumos

Išsiruošusieji slidinėti Italijoje ar atostogauti kitoje šalyje, į kurią, skirtingai nei į Kiniją ar kai kuriuos Šiaurės Italijos regionus, rekomendacijų nevykti nėra, atsisakyti kelionės ir neprarasti visų pinigų gali. Tačiau tam reikia atidžiai perskaityti sutarties sąlygas arba net pasikalbėti su kelionių organizatoriais.

LRT.lt skaitytoja Kristina pasakoja, kad kartu su draugais planavo keliauti į Italiją slidinėti, tačiau tokių planų nusprendė atsisakyti, sužinojusi, kad į kai kuriuos šalies regionus patariama neskristi dėl tikimybės užsikrėsti koronavirusu.

Kristina pasakoja, kad kelionių organizatorius „Novaturas“ sutiko dalį už kelionę sumokėtų pinigų grąžinti.

Skaitytojos teigimu, kelionę per kelionių agentūrą „Tez Tour“ užsisakiusiai jos draugei taip pat sužibo viltis susigrąžinti pinigus. Šiuo metu deramasi, kokią sumokėtos sumos dalį bendrovė sutinka grąžinti.

„Tez Tour“ kiekvieną atvejį vertina individualiai

Kaip LRT.lt tvirtina „Tez Tour“ atstovė Inga Aukštuolytė, „Tez Tour“ vertina kiekvieną situaciją ir vadovaujasi atsakingų institucijų rekomendacijomis.

„Kiekvienas gautas prašymas nutraukti kelionės sutartį yra nagrinėjamas individualiai. Keliautojui nutraukus sutartį, prašoma turisto sumokėti pagrįstą sutarties nutraukimo mokestį, nustatytą sutartyje, arba atitinkantį kelionės kainą, iš jos atėmus dėl kelionių organizatoriaus išlaidų sumažėjimo sutaupytą sumą ir pajamas, gautas pardavus kelionę kitam asmeniui“, – sako I. Aukštuolytė.

Jos aiškinimu, sutarties nutraukimo mokesčio dydis priklauso nuo laiko, likusio iki kelionės pradžios, numatomo kelionių organizatoriaus išlaidų sumažėjimo ir pajamų, kurias kelionių organizatorius numato gauti ar gautų pardavęs kelionę kitam asmeniui.

Grąžintina suma priklauso nuo to, kiek laiko iki kelionės liko

„Novaturo“ atstovė Dovilė Zapkutė atkreipia dėmesį, kad pagal Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (VVTAT) rekomendacijas, pinigus už keliones atgauti gali asmenys, keliones planavę į Kiniją ar 12 karantinuotų Italijos kaimelių, į kuriuos vykti nerekomenduoja.

Kaip tvirtina D. Zapkutė, „Novaturas“ į šias vietas kelionių nevykdo, todėl bendrovės klientams galioja įprastos sutarčių keitimo ar nutraukimo sąlygos.

„Pagal sutarties keitimo sąlygas, jei keliautojas nori nutraukti sutartį iki išvykimo datos likus 5 ar mažiau dienų, mokestis už kelionę nėra grąžinamas. Dalis pinigų klientui grąžinama tuo atveju, jei kelionė yra atšaukiama anksčiau“, – sako D. Zapkutė.

Ji pateikia pavyzdį – jeigu iki kelionės liko šešios dienos, klientui grąžinama 20 proc. kelionės kainos.

Jei apie tokį sprendimą keliautojas praneša iki kelionės likus dar ilgesniam laikui, pagal sutarties sąlygas grąžinama nuo 50 proc. iki 80 proc. kelionės kainos.

Tarsi loterija: pasinaudojus pasiūlymu vėliau visos sumos neatgausite

Derėtų nepamiršti, kad tokiu atveju klientas susigrąžina tik dalį sumokėtų pinigų. Jeigu kelionės vieta vėliau būtų įtraukta į vietų, į kurias nerekomenduojama vykti, sąrašą, susigrąžinti likusios sumos keliautojas nebegalėtų.

Kaip nurodo VVTAT, keliautojas turi teisę nemokėti sutarties nutraukimo mokesčio, jeigu kelionės tikslo vietoje ar visiškai greta atsiranda nenugalimos jėgos aplinkybių, dėl kurių gali tapti neįmanoma vykdyti kelionę ar nuvežti turistus į kelionės tikslo vietą.

Tokiu atveju turistas turi teisę reikalauti, kad jam būtų grąžinti už kelionę sumokėti pinigai, tačiau jam nesuteikiama teisė papildomai gauti žalos atlyginimą.

VVTAT pirmadienį LRT.lt tvirtino, kad kol kas nėra sulaukusi vartotojų kreipimųsi dėl galimybės atšaukti keliones į Italiją.

Pažymėtina, jog vertinant nenugalimos jėgos aplinkybes yra vadovaujamasi Užsienio reikalų ministerijos paskelbta informacija, į kurias šalis ar vietoves nerekomenduojama vykti.

VVTAT taip pat patvirtino, kad klientams turi būti suteikiama galimybė bet kuriuo metu iki organizuotos kelionės pradžios nutraukti kelionės sutartį, jeigu jis sumoka tinkamą ir pagrįstą sutarties nutraukimo mokestį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi