Naujienų srautas

Verslas2020.02.26 20:46

Pasaulio verslas jau jaučia koronaviruso padarinius, o kas laukia Lietuvos?

Koronaviruso protrūkio padarinius jau jaučia Lietuvos verslas. Vienoms įmonėms trūksta prekių, kitoms vėluoja pristatymai, trečiose stringa gamyba. Kai kurie verslininkai spėjo sukaupti prekių atsargų ir dar kelis mėnesius didesnio poveikio pajusti neturėtų. Esą didžiausių problemų gali kilti, jeigu Kinijai ir Europai nepavyks greitu metu suvaldyti viruso plitimo. Ekonomistai prognozuoja, kad didžiausias koronaviruso poveikis ir padariniai gali pasijusti per artimiausius kelis mėnesius.

Didžiausia dviračių gamintojas Šiaurės Europoje „Baltik vairas“ dienas pradeda ir užbaigia sekdamas informaciją iš Kinijos. Šalyje įmonė turi dešimtis partnerių, iš kurių siunčiasi apie trečdalį dviračiams reikalingų dalių - šakių, rėmų.

Generalinis direktorius Žilvinas Dubosas sako, kad dar per Kinų naujuosius metus, kai pagreitį įgavo koronavirusas, suprato, jog gali kilti rūpesčių. Nors kelių tūkstančių dviračių gamybą teks atidėti, sako dalių turi sukaupę dar keliems mėnesiams.

„Kadangi logistinė grandinė yra pakankamai ilga, vien laivu atkeliauti iki Lietuvos užima iki 9 savaičių, tai mes turime dar tą buferį komponentų, kas yra išplaukę, plaukia arba neseniai atvykę. Tai mes tą didesnę įtaką turėsim apie gegužės mėnesį“, – sako įmonės vadovas Žilvinas Dubosas.

Su Kinija dirbantys verslininkai jau yra perpratę daugybę niuansų. Pavyzdžiui, užsisako daugiau prekių prieš naujuosius metus, nes realiai Kinijoje darbai į įprastas vėžes grįžta maždaug vasarį - po švenčių.

„Dirbant su Kinija reikia turėti ir variantą B. Nereikia laukti tokio atvejo, tai mes iš pat pradžių statydami savo verslo modelį, mes atskyrėme gamybos procesą per maždaug 35 gamyklas, kurios yra išsidėsčiusios netgi šiauriau Šanchajaus ir iki pačių pietų Honkongo. Tam pačiam produkto segmentui turime po 3-4 gamintojus skirtinguose regionuose“, – sako „BY&N“ komercijos vadovas Kęstutis Černeckas.

Ekonomistai sako, kad didžiausią įtaką turėtų pajusti pramonės įmonės, turizmo sektorius. Pasak SEB banko ekonomisto Tado Povilausko, situacija gali iš esmės pablogėti, jei viruso plitimas Europoje nebus sustabdytas.

„Mes esame visiškai priklausomi. Mes patys juk esame ES nariai, tai tokiu atveju tereikia pasižiūrėti, kas buvo Kinijoje. Tai jeigu mes tą patį scenarijų permetame į Europą, tai gali būti, kad bandydami užkardyti viruso plitimą, mes galime sakyti mėnesiui gali sustoti Europoje gyvenimas. Žmonės neis į darbus. Ką matome iš Kinijos? kai yra tokie reikalai, niekas neperka automobilių, niekas neperka mobiliųjų telefonų. Tiesiog pirkimai vyksta tik tai, ko gyvybiškai reikia“, – teigia SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas.

Pasaulio biržose dėl koronaviruso vėl fiksuojamas nuosmūkis. Ekonomistai sako, investuotojai darosi atsargesni. Britų gėrimų gamybos gigantas „Diageo“ skaičiuoja, kad šįmet gali neuždirbti 388 milijonų eurų. Prancūzų „Donone“ vien per pirmąjį ketvirtį gali netekti 109 milijonų.

Tarptautinis valiutos fondas skelbia, kad koronavirusas kelia grėsmę trapiam pasaulio ekonomikos atsigavimui.

Ekonomistai prognozuoja, kad pirmasis ir antrasis metų ketvirčiai bus prastesni, nei planuota, tačiau pasaulyje ekonomika galėtų atsigauti per antrąjį pusmetį. Viskas priklausys nuo to, ar greitai pavyks pažaboti koronavirusą.

Koronaviruso padariniai – Lietuvos verslo stabdis: įmonėms trūksta prekių, vėluoja pristatymai ir stringa gamyba
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi