Verslas

2020.02.25 05:30

Koronaviruso išgąsdinti slidinėjimo aistruoliai nebenori skristi į Italiją: kuriais atvejais galima susigrąžinti pinigus

Aida Murauskaitė, LRT.lt2020.02.25 05:30

Kelionių organizatoriai suplanuotų išvykų į Italiją neatšaukia, mat paiso Lietuvos užsienio reikalų ministerijos (URM) rekomendacijų. Artimiausias užsakomasis skrydis į šios šalies oro uostus – šeštadienį. Tiesa, kai kurie turistai skristi nebeketina – išgąsdino Italijoje plintantis koronavirusas. Tačiau pinigų jie greičiausiai nebeatgaus. 

URM pirmadienį paskelbė Italiją įtraukianti į šalių, į kurias vykstant rekomenduojama atkreipti dėmesį į kelionės saugumą, sąrašą. Visi šiame puslapyje pateikti patarimai yra tik rekomendacinio pobūdžio. Ar vykti į konkrečią valstybę, keliautojas turi nuspręsti pats. Į kokias vietoves nepatariama vykti, galima perskaityti ČIA.

Praras daugiau nei 1200 eurų

Šį šeštadienį vilnietis 44-erių Saulius su žmona turėjo skristi į Italiją – nusileidusi Bergamo oro uoste sutuoktinių pora planavo vykti į Sella Rondos slidinėjimo kurortą. Tokią kelionę jiedu įsigijo iš kelionių įmonės „Novaturas“.

„Dabar jau nebežinome, ką daryti. „Novaturas“ remiasi Italijos vyriausybės, mūsų šalies valdžios sprendimais ir kelionės neatšaukia. Žmogiškai baisu susirgti“, – neslėpė vilnietis.

Nutraukdami sutartį su „Novaturu“ patys jie prarastų visus už kelionę sumokėtus pinigus, o tai – daugiau nei 1200 eurų.

Sutuoktiniai ketina vis dėto keisti kelionės kryptį, prarasti pinigus ir rinktis slidinėjimo atostogas Norvegijoje.

Įspėjo: rizikuoja užsikrėsti ir patekti į karantiną

485 eurus greičiausiai praras ir Gintarė. Merginos skrydis į Veronos oro uostą – jau būsimą šeštadienį. Iš jo visa grupė lietuvių vyktų į Val di Solės slidinėjimo kurortą.

Kaip savo klientams pranešė kelionių agentūra „Travelka“, regionas, kuriame planuojama slidinėti, nėra karantino zonoje, bet patenka į teritoriją, kurioje yra susirgimo atvejų. Pabrėžiama, kad kelionės metu išlieka rizika patekti į karantiną Italijoje, užsikrėsti koronavirusu, būti izoliuotiems grįžus į Lietuvą, patekti į karantiną Lietuvoje.

Tačiau pinigų už šią kelionę jos rengėjai turistams bent kol kas neplanuoja grąžinti.

Kaip LRT.lt paaiškino „Travelkos“ atstovė Rasa Montvydaitė, kelionės paketus agentūra įsigijo iš kelionių organizatoriaus „Tez Tour“.

„Kol rezervacijų neatšaukia partneriai Italijoje, tol negalime ir mes grąžinti pinigų. Laukiame valdžios institucijų sprendimų“, – sakė R. Montvydaitė.

Ji pripažino, kad regione, kur vežami Lietuvos turistai, yra pavojaus rizika. Agentūros atstovė sakė, kad visi turistai yra informuoti apie tai.

Sulaukė klientų klausimų

Kaip LRT.lt sakė „Tez Tour“ atstovė Inga Aukštuolytė, kompanija organizuoja slidinėjimo keliones į Italiją, į Veronos oro uostą. Artimiausias numatytas skrydis yra šį šeštadienį.

„Situaciją dar vertiname, laukiame informacijos iš kolegų Italijoje bei Užsienio reikalų ministerijos rekomendacijų“, – pabrėžė atstovė.

Kitas kelionių rengėjas – „Novaturas“ – šiuo metu taip pat skraidina slidininkus į Šiaurės Italiją.

„Žmones skraidiname į Bergamo oro uostą, iš kur keliautojai pervežami į slidinėjimo kurortus, esančius šiauriau nuo Bergamo. Skrydžius vykdome kas savaitę. Artimiausias reisas – vasario 29 d.

Šiuo metu kurortuose yra 178 žmonės. Slidinėjimo kurortai yra ganėtinai izoliuoti nuo aplinkinių miestų, juose gyvenimas ir turizmas vyksta įprastai. Nuolat bendraujame su partneriais, turizmo asociacijomis ir atnaujiname informaciją“, – aiškino „Novaturo“ atstovė Dovilė Zapkutė.

„Novaturo“ klientai slidinėja šiuose kurortuose – Bormijaus, Livinjo, Val di Fasos, Val di Fiemės, Val Rendenos, Val di Solės, Val Gardenos.

D. Zapkutė pabrėžė, kad šie slidinėjimo kurortai nuo karantinui uždarytų miestelių yra nutolę bent per 300 kilometrų.

„Žinoma, situaciją nuolat stebime ir, jai pasikeitus, imtumėmės būtinų veiksmų, kad žmonės būtų saugūs.

Tokiose situacijose visuomet vadovaujamės atsakingų institucijų rekomendacijomis – pirmiausia, žinoma, Užsienio reikalų ministerijos. Nuo šios savaitės pradžios jie pataria nevykti į 12 miestelių Veneto ir Lombardijos regionuose. Keliauti visur kitur nėra nerekomenduojama, tiesiog patariama laikytis saugumo priemonių. Nevykti patariama todėl, kad miesteliai dėl viruso pavojaus uždaryti karantinui.

Esame sulaukę klausimų iš kelių Italijoje esančių klientų. Suprantame, kad situacija kelia nerimo, bet stengiamės kliautis kompetentingų institucijų rekomendacijomis. Žmonėms patariame laikytis Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijų – vengti kontakto su peršalusiais ar karščiuojančiais žmonėmis, dažnai plauti rankas, prisidengti čiaudint.

Kol kas kelionių organizavimo planai nesikeičia ir vyksta įprastai. Kelionių keitimo ar nutraukimo atvejams taikomos įprastos sąlygos – reikėtų kiekvieną sutartį žiūrėti individualiai“, – aiškino „Novaturo“ atstovė.

Į Italiją Lietuvos turistus skraidina aviacijos bendrovė „GetJet Airlines“. D. Zapkutė pabrėžė, kad oro uostuose imamasi papildomų saugumo priemonių, žmonės gali būti paprašyti pasimatuoti temperatūrą.

„Žmonių saugumas mums svarbiausias, kol kas situacija tokia, ją nuolat stebime ir jei reikės, į pasikeitimus reaguosime greitai. Pasaulis su tokiu virusu susiduria pirmą kartą, todėl situacija labai jautri ir bet kada gali pasikeisti, todėl ir sprendimai nėra galutiniai“, – sakė D. Zapkutė.

Nurodė, kas galės atgauti pinigus

Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba paaiškino, kokiais atvejais keliones į Italiją suplanavę turistai gali atgauti pinigus.

„Tarnyba iki šiol nėra sulaukusi vartotojų kreipimųsi dėl galimybės atšaukti keliones į Italiją.

Papildomai informuojame, jog turistas gali bet kuriuo metu iki organizuotos turistinės kelionės pradžios nutraukti kelionės sutartį sumokėjęs tinkamą ir pagrįstą sutarties nutraukimo mokestį.

Turistas turi teisę nemokėti sutarties nutraukimo mokesčio, jeigu kelionės tikslo vietoje ar visiškai greta atsiranda nenugalimos jėgos aplinkybių, dėl kurių gali tapti neįmanoma vykdyti kelionę ar nuvežti turistus į kelionės tikslo vietą. Tokiu atveju turistas turi teisę reikalauti, kad jam būtų grąžinti už kelionę sumokėti pinigai, tačiau jam nesuteikiama teisė papildomai gauti žalos atlyginimą.

Pažymėtina, jog vertinant nenugalimos jėgos aplinkybes yra vadovaujamasi Užsienio reikalų ministerijos paskelbta informacija, į kurias šalis ar vietoves nerekomenduojama vykti.

Šiuo metu Užsienio reikalų ministerija Lietuvos piliečiams dėl sparčiai plintančio koronaviruso rekomenduoja laikinai nevykti į Kiniją (išsamiau https://keliauk.urm.lt/location/kinija) bei atitinkamas šiaurės Italijos savivaldybes (išsamiau čia).

Vadovaudamasi šiomis rekomendacijomis, Tarnyba informuoja, jog turistai gali prašyti kelionių organizatorių nutraukti sutartį ir grąžinti už kelionę į Kiniją ar atitinkamas šiaurės Italijos savivaldybes sumokėtus pinigus, netaikant sutarties nutraukimo mokesčio.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt