Naujienų srautas

Verslas2020.02.24 17:58

Mačiulis: Lietuva dar niekada nebuvo tokia patraukli užsienio investuotojams

„Tai rodo investuotojų pasitikėjimą“, – apie Lietuvos A+ kredito reitingo įvertinimą teigia ekonomistas Nerijus Mačiulis. Pasak jo, tai primiausia yra susiję su naryste euro zonoje, kuri užtikrina galimybę skolinti mažomis palūkanomis net ir krizinėmis aplinkybėmis.

Tokį įvertinimą Lietuvai suteikusi tarptautinė kredito reitingų agentūra „Standard & Poor’s“ pažymi spartų ir subalansuotą šalies ekonomikos augimą bei tvirtą fiskalinę politiką. Aukštas kredito reitingas rodo mažesnę riziką, kad skolininkas nevykdys įsipareigojimų, ir atitinkamai mažesnę skolinimosi kainą.

Ekonomistas taip pat nurodo, kad Lietuva turi subalansuotus makroekonominius rodiklius. „Nėra užsienio prekybos deficito, subalansuoti valstybės finansai, nėra nekilnojamo turto burbulo. Visur, kur pažiūrėtume, situacija yra labai stabili ir gera“, – teigia N. Mačiulis.

„Niekada Lietuva nebuvo tokia stabili ir patraukli užsienio investuotojams, kokia ji yra dabar“, – pabrėžia ekonomistas.

Reitingas, anot N. Mačiulio, yra svarbus ne tik dėl to, kad įvertina gerą Lietuvos padėtį, tačiau taip pat mažina ir skolinimosi kainą. O tai tiesiogiai gali pajausti ir žmonės.

„Prieš penkerius metus kiekvienais metais Lietuvos biudžete 700 mln. eurų buvo skiriama tik palūkanų normų mokėjimui. Dabar ta suma yra sumažėjusi perpus, apie 350 mln.“, – aiškina ekonomistas. Pasak jo, šiuos sutaupytus pinigus galima panaudoti įvairiai – skirti mokytojų atlyginimams, sveikatos apsaugos darbuotojams, socialinių išmokų didinimui ar „vaiko pinigams“.

Laba diena, Lietuva. Koronavirusas grūmoja ir toliau: ar pavyks Italijai surasti „nulinį pacientą“, nuo kurio prasidėjo viruso protrūkis?

Aukščiausiais šalies kredito reitingas yra AAA.

Ekonomistas pripažįsta, kad pasiekti tokį įvertinimą mažoms valstybėms kaip Lietuva yra sunku. Pasak N. Mačiulio, tokios šalys turi mažą ekonomiką, kuri yra stipriai priklausoma nuo eksporto. Be to, svarbus politinis stabilumas ir geopolitinė padėtis.

Tačiau, ekonomisto nuomone, Lietuva ateityje gali pasiekti aukštesnį reitingą. „Lietuvai iki trigubos A yra tolokai, bet dar, manau, pora laiptelių galima pakilti, jei neištiks didesnė krizė“, – teigia N. Mačiulis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi