Naujienų srautas

Kultūra2020.02.23 13:15

Teismas atmetė Architektų rūmų pretenzijas dėl tarpukario pastato Gedimino prospekte įstiklinimo

Vilniaus apygardos teismas atmetė Architektų rūmų pretenzijas dėl dalies saugotino pastato Gedimino prospekte įstiklinimo.

Teismas konstatavo, kad rūmai neturėjo teisės ginčyti šio sprendimo teisėtumo.

Tai teismas nurodė šią savaitę patenkinęs turto savininkės ir sostinės savivaldybės skundus bei panaikinęs ankstesnę, 2019 metų balandį Vilniaus miesto apylinkės teismo priimtą nutartį.

Šia ankstesne nutartimi buvo patenkintas Lietuvos architektų rūmų ieškinys ir statybos darbai Gedimino prospekto ir A. Jakšto gatvių sankirtoje pastate pripažinti neteisėtais, o pastato dalį įstiklinusi bendrovė „Vilniaus Žalgirio dengtas plaukimo baseinas“ įpareigota per 3 mėnesius pašalinti visus darbus pastate Gedimino pr. 27.

Įmonė gavusi leidimus, įstiklino atvirą pastato pirmo aukšto dalį ir šioje dalyje norėjo įrengti sezoninę kavinę.

Teisės aktų pakeitimai, leidžiantys Architektų rūmams be tarpininkų kreiptis į teismą dėl viešojo intereso gynimo, įsigaliojo 2017-ųjų lapkritį, t. y. vėliau, nei buvo priimami sprendimai dėl pastato įstiklinimo, nurodė teismas.

„2014 metais duodant pritarimą ir 2017 metais išduodant leidimą Architektų rūmai neturėjo įgalinimų ginti viešojo intereso. Vadinasi, šiuos dokumentus rengiantys ir gaunantys asmenys neturėjo pareigos jų derinti su rūmais ar tikėtis, kad jie gali nesutikti“, – rašoma teismo nutartyje.

„Esant šioms aplinkybėms, reikalavimas panaikinti leidimus, šį reikalavimą grindžiant vėliau nei dokumentai įsigaliojusiu Architektūros įstatymu, pažeidžia institucijų ir statytojos teisėtus lūkesčius ir teisinio tikrumo principą. Dėl to toks reikalavimas negalėjo būti tenkintas“, – nurodė teismas.

Šis pastatas Gedimino prospekte yra įtrauktas į Kultūros vertybių registrą, jo vertingomis savybėmis pripažinti fasadų architektūriniai sprendimai, tūrinės detalės. Lietuvos architektų rūmai, gindami viešąjį interesą, į teismą kreipėsi 2018 metų rugpjūtį. Tuomet rūmai nurodė, kad tai pirmoji byla, kurią jie inicijavo remdamiesi Architektūros įstatymo suteiktais įgaliojimais ginti viešąjį interesą teisme.

Registrų centro duomenimis, vienintelis „Vilniaus Žalgirio dengto plaukimo baseino“ akcininkas yra Kazimieras Musteikis, valdantis bendroves „Oleola“ ir „Labradoras“, einantis įmonės „Pagirių šiltnamiai“ valdybos pirmininko pareigas. Daugiau nei 3,2 tūkst. kv. m ploto patalpas pastate įmonė valdo nuo 2007-ųjų. Sprendimai tvarkant patalpas Gedimino prospekte, greta kurių įsikūrusi kavinė „Vero cafe“, 2018 metų vasarą sukėlė daug diskusijų viešojoje erdvėje.

Pagal architektų Stanislavo Mužinskio ir Ježio Soltano projektą 1938 metais Gedimino prospekte iškilusiame pastate sovietmečiu buvo įsikūrusi Sveikatos apsaugos ministerija, prieš kelerius metus apleistas erdves Vilniaus savivaldybė buvo perdavusi vadinamajam menininkų inkubatoriui – „Fluxus ministerijai“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi