Verslas

2020.02.23 11:06

Ar Lietuvos prekybininkai patiria trikdžių dėl koronaviruso? Kai kuriems prekių pristatymas gali vėluoti

Kornelija Mykolaitytė, ELTA2020.02.23 11:06

Prekybininkai dėl Kinijoje siaučiančio koronaviruso kol kas sako nesusiduriantys su prekių trūkumu, tačiau kalba apie galimus ilgesnius prekių tiekimo terminus.

Prekybos tinklo „Maxima“ Komunikacijos ir korporacinių reikalų departamento direktorė Ernesta Dapkienė sakė, kad prekių iš Kinijos tiekimas užtrunka ne mažiau nei devynis mėnesius, todėl situacija Kinijoje įtakos neturi.

„Mums skirtos prekės iš Kinijos yra gabenamos jūrų transportu, visas procesas trunka ne mažiau kaip devynis mėnesius, todėl šiuo metu situacija Kinijoje mums jokios įtakos negali turėti. Kinijoje pagamintoms prekėms tenka 7–8 proc. bendros „Maxima LT“ pramonės prekių apyvartos“, – Eltai nurodė E. Dapkienė.

Tuo metu prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Indrė Baltrušaitienė sakė, kad šiuo metu yra sustabdyti naujo asortimento užsakymai, o prekybos tinklas laukia prekių, kurios yra pakeliui. Ji taip pat nurodė, kad, planuojant prekių papildomų kiekių užsakymus, tiekėjai prašo nusimatyti ilgesnius pristatymo terminus.

„Iš Kinijos užsakinėjame tekstilės gaminius, įvairius namų apyvokos reikmenis. Kol kas situacija Kinijoje neturi įtakos mūsų prekybai, prekių trūkumo nejaučiame, todėl kitų tiekėjų dar neieškome. Tačiau stebime situaciją, vasario pabaigoje ar kovo pradžioje iš partnerių gausime informacijos dėl gamybos atnaujinimo Kinijoje, nes šiuo metu daugelis gamyklų yra uždarytos karantinui. Tuomet matysime realesnę situaciją“, – informavo I. Baltrušaitienė.

Prekybos tinklo „Rimi“ atstovė Renata Keršienė taip pat nurodė, jog tiekėjas pranešė, kad prekių pristatymas gali vėluoti, tačiau kol kas jis vyksta sklandžiai.

Tuo metu prekybos tinklo „Norfa“ atstovas Darius Ryliškis sakė, kad prekių tiekimas vyksta įprastai, o daugiau informacijos turėtų paaiškėti kovo viduryje.

„Kinijoje tokia tvarka, kad siaučiant koronavirusui kiekviena gamykla, gaminanti prekes, turi gauti vietinės savivaldybės leidimą atsidaryti. Tos gamyklos, kurioms mums tiekia prekes, tokius leidimus turi, jos dirba. Mes neturime duomenų, kad kažkas vėluotų ar sustotų, bet tai galutinai paaiškės kovo viduryje“, – Eltai sakė D. Ryliškis.

Vokiško prekybos tinklo „Lidl“ komunikacijos vadovas Valdas Lopeta nurodė, kad tinklas gauna prekes iš tiekėjo Vokietijoje ir vėlavimo ar trūkumo šiuo metu nejaučia.

Internetinės parduotuvės „Pigu.lt” komunikacijos vadovė Raimonda Strazdauskaitė taip pat sakė, kad šiuo metu prekių trūkumas nejaučiamas, tačiau baiminamasi, kad rinka nepakankamai rimtai vertina grėsmę.

„Svarbu suprasti, kad net jei prekė ir nėra gaminama Kinijoje ir jos tiekimo grandinė jungia, pavyzdžiui, tik Europos Sąjungos šalis, dažnu atveju prekės gamyboje naudojamos sudedamosios dalys ar įrengimai vis dėlto atkeliauja iš Kinijos. Tad baiminamės, jog rinka nepakankamai rimtai vertina grėsmę“, – komentare Eltai nurodė R. Strazdauskaitė.

Jos teigimu, prekių trūkumo problema gali paliesti visas prekių kategorijas.

„Pradėjus trūkti prekių, tikėtina, klientai neteks galimybės rinktis. Be to, greičiausiai prekybininkai naudosis situacija ir pakels kainas. (…) Natūralu, kad šiuo metu visi prekybininkai, kurių prekių tiekimas organizuojamas iš Kinijos, ieško alternatyvių tiekėjų Europoje. Tai vėlgi gali reikšti kainų pokyčius klientams, nes Europos tiekėjai, augant paklausai, įprastai kelia prekių kainas”, – nurodė ji.

Kinijoje nuo naujojo koronaviruso mirusių žmonių skaičius, vasario 21 dienos duomenimis, išaugo iki 2 236, pranešė Nacionalinė sveikatos komisija.

Dauguma mirčių penktadienį užfiksuota provincijos sostinėje Uhane, kur virusas pirmąkart pasirodė gruodį, skelbė Hubėjaus sveikatos komisija.

Koronavirusu Kinijoje yra užsikrėtę apie 75 000 žmonių, virusas kitose 25 šalyse diagnozuotas dar šimtams gyventojų.

Tarptautinio valiutos fondo vadovė Kristalina Georgieva teigė, kad ekonominiai nuostoliai, kuriuos sukėlė koronaviruso epidemija Kinijoje, geriausiu atveju bus trumpalaikiai, tačiau jų sulaukta tokiu metu, kai pasaulio ekonomika jau yra nusilpusi.

Lietuvos užsienio reikalų ministerija dėl sparčiai plintančio viruso rekomenduoja laikinai nevykti į Kiniją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt