Naujienų srautas

Verslas2020.02.22 21:26

Pačiam deklaruoti siuntą muitinėje vis dar praktiškai neįmanoma: siūlo arba pirkti paslaugą, arba laukti pokyčių

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), pernai atlikusi pašto siuntų deklaravimo muitinėje antikorupcinį vertinimą, nustatė, kad muitinėje pačiam deklaruoti siuntą dėl painių deklaracijų beveik nėra jokių galimybių – tenka samdyti nepigų tarpininką. Praėjus keliems mėnesiams muitinė problemą turėjo ištaisyti. STT teigia, kad iš dalies ji atsižvelgė į siūlymus, tačiau esminio palengvinimo gyventojai dar nepajuto.

Seimo antikorupcijos komisijos pirmininkas Ričardas Juška savo kailiu patyrė, ką reiškia iš trečiųjų šalių įsigyti prekę, šiuo atveju – meškerę, ir ją bandyti deklaruoti.

„Pildau deklaracijas, viską apiforminu ir laukiu tos prekės, kada galėsiu sumokėti mokesčius, bet išgirdęs STT vertinimą per televiziją, sužinau, kad tai nėra švaru. Pradedu gilintis į gautus dokumentus, abejonių tikrai kyla. (...) Paprastam piliečiui susigaudyt manau neįmanoma“, – sako R. Juška.

Parlamentaras teigia planuojantis su STT ir muitinės vadovais aiškintis, ar tai nėra įstatymų spragos. STT dar lapkritį atliko pašto siuntų deklaravimo muitinėje antikorupcinį vertinimą ir jau sulaukė muitinės reakcijos. Postūmis yra, bet, pasak STT atstovės, paprastesnis deklaravimas dar tik muitinės planuose.

„Yra šiek tiek supaprastintos identifikavimosi sistemoje galimybės, kad žmonėms būtų paprasčiau prisijungti, tačiau esminis palengvinimas yra dar kol kas ateityje. Jis siejamas su informacinių sistemų tobulinimu. Kaip supratome, yra svarstomos kelios alternatyvos – arba muitinės esamą sistemą tobulinti, arba jungtis prie platesnių valstybėje vykstančių procesų“, – komentuoja STT korupcijos prevencijos valdybos viršininkė Rūta Kaziliūnaitė.

Gyventojams prekės išmuitinimas – sudėtingas, tenka samdyti tarpininką ir kartais jis kainuoja brangiau už įsigytą prekę. Muitinė siūlo patiems bandyti pildyti deklaraciją arba laukti, kol sistema bus patobulinta.

„Muitinė visuomet informavo ir fizinius, ir juridinius asmenis, kad deklaravimas yra sudėtingas dalykas ir kad, norint pačiam deklaruoti, reikia turėti tam tikrų įgūdžių, net išmokti deklaruoti. Todėl muitinė ėmėsi priemonių. Siekiant supaprastinti tą tvarką buvo tobulinamos muitinės deklaracijų sistemos ir mes tikimės, kad 2021 m. sausio 1 d. tai sėkmingai padarysime“, – sako Muitinės departamento atstovas Vitas Volungevičius.

Nuo kitų metų naikinama mokesčių lengvata – siuntos bus apmokestinamos nuo nulinės vertės, dabar mokestis imamas nuo 20 eurų.

Palengvinimo gyventojai nepajuto – siuntas deklaruoti vis dar sudėtinga
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi