Naujienų srautas

Verslas2020.02.20 13:28

Koronavirusas tapo galvos skausmu ir Lietuvos verslininkams – kai kurios bendrovės svarsto laikinai stabdyti veiklą

Naujasis koronavirusas grasina Lietuvos pramonininkams – stojant Kinijos gamykloms kai kurios gamyklos Lietuvoje taip pat svarsto net apie laikiną veiklos sustabdymą. Ekspertai sako, kad viruso protrūkis bene labiausiai pakenks automobilių gamintojams, nes kai kurios užsienyje veikiančios šio sektoriaus bendrovės jau po kelių savaičių gali pritrūkti gamybai reikalingų detalių.

Panevėžyje veikianti įmonė „Geld Baltic“ su Kinija bendradarbiauja jau ketverius metus. Ji į šią šalį siunčia dalį produkcijos ir iš jos gauna gamybai reikalingų komponentų, tačiau pastarieji mėnesiai verslui chaotiški. Dėl naujojo koronaviruso Kinijoje uždaryti miestai, žmonės, bijodami išeiti į gatves, laiką leidžia namie, neveikia gamyklos, nevažiuoja viešasis transportas. Visa tai, pasak šaltyje uogas ir vaisius džiovinančios įmonės direktorės Lauros Kaziukonienės, reikš sunkumus ir jos verslui.

„Turėjome užsakymą, kuris turėjo iškeliauti sausio mėnesį, tačiau klientai iš Kinijos jį atšaukė dėl koronaviruso. Taip pat turime problemą dėl dalinės pakuotės, kurią siunčiamės iš Kinijos. Šiuo metu ji yra kažkur pastrigusi. Trečia problema ta, kad buvo atšaukta organizuota verslo kelionė į Kiniją“, – sako L. Kaziukonienė.

Įmonės vadovė teigia, kad dėl kažkur užstrigusios pakuočių siuntos bendrovė negali parduoti produkcijos, nors sutartys su prekybos centrais sudarytos. Dėl gamybos subtilybių rasti kitus pakuočių tiekėjus yra sudėtinga, todėl direktorė pripažįsta, kad įmonė tikriausiai patirs finansinių nuostolių.

Neigiamus koronaviruso padarinius jaučia ne tik panevėžiečiai, bet ir verslo organizacijas vienijančių Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų nariai. Pasak jų atstovo Dariaus Butos, Kinijoje užsidarius gamykloms, kai kurios į šią šalį eksportuojančios lietuviškos įmonės tiesiog negauna užsakymų ir svarsto laikinai stabdyti veiklą.

„Kai kurie užsakymai yra nutraukti ir kai kurios įmonės, dirbančios tik su Kinija, pavyzdžiui, medienos apdirbimo gamyklos, teikiančios produkciją Kinijai, kitą savaitę stabdys gamybą, nes šiuo metu nėra užsakymų. Kitos kompanijos save vadina laimės kūdikiais, esą jų užsakymai spėjo iškeliauti iš Kinijos prieš koronaviruso epidemiją, todėl jie gavo šią produkciją. Sustojo vienas ar kitas konteineris“, – komentuoja D. Buta.

Įžvelgia ir teigiamą pusę

Apie koronaviruso padarinius prabyla ir užsienio įmonės. Kinijoje didelę dalį produkcijos gaminanti „Apple“ šią savaitę perspėjo investuotojus, kad gamybos sutrikimai ir pardavimų sumažėjimas Kinijoje gali paveikti kompanijos pelną. Jungtinėje Karalystėje veikianti „Jaguar Land Rover“ automobilių gamykla teigia, kad po kelių savaičių gali pritrūkti gamybai būtinų detalių.

Vilniaus prekybos rūmų atstovas D. Buta taip pat kalba apie nuostolius, esą jei jau didžiosios pasaulio bendrovės mažina pelno prognozes, ką jau kalbėti apie daug mažesnes lietuviško kapitalo įmones. Tačiau pašnekovas įžvelgia ir teigiamą pusę – pritrūkusios detalių didžiosios pasaulio bendrovės turės ieškoti alternatyvų ir galbūt atsigręš į Lietuvos gamintojus.

Kai kurie užsakymai yra nutraukti ir kai kurios įmonės, dirbančios tik su Kinija, pavyzdžiui, medienos apdirbimo gamyklos, teikiančios produkciją Kinijai, kitą savaitę stabdys gamybą, nes šiuo metu nėra užsakymų.

„Kadangi produkcija iš Kinijos sustojo, reiškia, kad ją reikia iš kur nors gauti ir galima pagaminti Lietuvoje. Pavyzdžiui, viena iš mūsų įmonių, kuri įrenginėja žaidimų aikšteles vaikams, visa produkcija atkeliavo, tačiau dalis sustojo, o likusią produkcijos dalį jie užsakinėja iš Lietuvos gamintojų. Kai kurios įmonės patiria didelių iššūkių, tačiau tai yra galimybė kitoms įmonėms“, – pažymi D. Buta.

Kadangi Lietuvos įmonės į Kiniją išveža palyginti nedaug produkcijos, manoma, kad eksporto sutrikimai didelės žalos ekonomikai neturės. Kiek kitaip yra iš Kinijos įvežamomis prekės. Koronaviruso protrūkio židiniu laikoma Kinijos Hubėjaus provincija, anot ekonomisto Aleksandro Izgorodino, yra didelis pramonės centras, pagaminantis nemažai automobilių dalių ir elektronikos komponentų. Būtent šių prekių Europos Sąjunga dažniausiai įsiveža iš Kinijos.

Dėl to ekonomistas sako, kad ligos protrūkis Europoje gali pridaryti nemažai žalos, taigi nukentės ir Lietuvos bendrovės.

„Jeigu Vokietijos gamintojas laiku negavo komponentų iš Kinijos ir nesudaro pakaitalų, įmonė gali savaitei arba dviem stabdyti gamybą. Atitinkamai įmonė kelias savaites nebegalės įvykdyti savo įsipareigojimų, negalės eksportuoti į užsienio rinkas. Rizika tame, kad ir Lietuvos kontraktinis gamintojas, dirbantis su vokiečių gamintoju, gali laikinai negauti eksporto užsakymų“, – kalba A. Izgorodinas.

Kai kurios įmonės patiria didelių iššūkių, tačiau tai yra galimybė kitoms įmonėms.

Kokio masto bus padariniai, priklauso tik nuo to, kiek ilgai plis epidemija. Nors apie jos suvaldymą kol kas nekalbama, ekspertai pastebi ir gerų ženklų: didžiosios Kinijos gamyklos karantinuoja darbuotojus ir ruošiasi tęsti veiklą, todėl tikėtina, kad artimiausioje ateityje bent jau bus pašalinti gamybos trikdžiai.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi