Verslas

2020.02.19 22:21

Vyriausybė svarsto remti įdarbinančius vyresnius žmones darbdavius, šie baiminasi, kad vėliau dėl to gali kilti mokesčiai

Vyriausybė už tai, kad vyresnius nei 45-erių metų amžiaus žmones įdarbinantys darbdaviai gautų subsidijas. Taip siekiama padidinti, anot Socialinės apsaugos ir darbo ministro, pagyvenusių žmonių užimtumą. Darbdaviai ne prieš, bet baiminasi tik vieno, kad pasibaigus Europos Sąjungos lėšoms ir pritrūkus pinigų subsidijoms valdžia nesugalvotų kelti mokesčių.

Anot „Komex“ direktoriaus Roberto Preidžio, svarbu, kad žmonės iš tiesų norėtų dirbti įmonėje ir nesvarbu, kokio amžiaus būtų.

Vyriausybės pažadas darbdaviamas: už priimtus vyresnio nei 45-erių metų amžiaus darbuotojus – subsidijos

„Jaunesnį galbūt gali lengviau išauklėti. Didesnis jau turi patirties. Iš jaunimo labai sunku telefoną iš rankų atimti. Ta prasme, yra pliusų ir minusų. Tiek toje, tiek kitoje pusėje“, – sako jis.

Užimtumo tarnybos duomenimis, iš 150 tūkst. registruotų bedarbių daugiau nei pusė – vyresni kaip 45-erių. Ir dažnas jų darbo neturi ilgą laiką.

Valstybė dabar remia įdarbinimą tų, kam mažiau nei 29-eri ir tų, kam per 50 metų. Bet dabar norima subsidiją skirti už 45 metus perkopusius bedarbius. Darbdavys pusmetį gautų 910 eurų neviršijančią subsidiją.

„Kuo žmogus tokio amžiaus ilgiau lieka nedirbantis, tuo didesnes socialines pasekmes patiria. Tai yra nuosekli Vyriausybės pastanga padėti įsidarbinti tiems, kurie yra priešpensinio amžiaus“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Ekonomistų teigimu, Lietuva Europos Sąjungoje iš tiesų išsiskiria vyresnių bedarbių gausa. Kai, pavyzdžiui, Vokietijoje amžius kaip tik labiau vertinamas. Kita vertus, žmogaus rankas keičiant į robotų, natūralu, atleidžiami negebantys jų valdyti.

Subsidija, ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė sako, atveria kelią piktnaudžiauti.

„Tai yra pinigai, lengvai gaunami. O kaip jų panaudojimo efektyvumas prididės prie ilgalaikio nedarbo vyresnio amžiaus asmenų nedarbo mažinimą, tai čia dar yra klausimas“, – teigia Laisvosios rinkos instituto vyresnioji ekspertė.

45 metų žmogus iš tikrųjų yra jaunas žmogus. Toks, darbdaviai sako, iki pensijos dar dirbs du dešimtmečius. Visuomenei senstant, vyresni ir taip priimami, nes jų daugėja. Dirbti nenorinčiam, subsidija nepadės. O atsisakyti jos, pasibaigus Europos Sąjungos lėšoms ir pristigus pinigų, valdžiai bus sudėtinga.

„Darbdaviui, aišku, apsimokėtų, bet aš nebūčiau šalininkas tokių dalykų, kai verslui didinami mokesčiai, didinama mokesčių našta, ir paskui kažkokios duodamos pseudo lengvatos. Tai nėra tvaru“, – tikina Verslo konfederacijos prezidentas Valdas Sutkus.

„Komex“ direktorius pastebi, kad amžius nėra svarbiausias rodiklis, priimant į darbą, svarbu išbandyti norinčiojo įsidarbinti gebėjimus ir norą.

„Tegul kritikai pasikalba su tais, kuriems daugiau nei 45 metai ir kurie bando pusę metų ar metus, ar keletą metų, siuntinėja CV į visas puses ir niekas jų neima į darbą“, – sako L. Kukuraitis.

Ministrui pritaria profsąjungos, matančios vyresnių žmonių diskriminaciją. Bet ekonomistai sako, tikslą didinti vyresnių žmonių užimtumą pasiektų mokslo ir perkvalifikavimo programų atnaujinimas. Subsidija už 45-erių bedarbius įsigalios iškart, jeigu tik jai pritars Seimas.