Verslas

2020.02.19 17:45

Galutinis teismo sprendimas: jachtklubo pastatai Trakuose turi būti nugriauti

Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija galutinai laimėjo ginčą su buvusio Vilniaus mero Artūro Zuoko įmonės ir sporto draugijos „Žalgiris“ valdoma bendrove Trakų miesto Žalgirio jachtklubas, planavusia atnaujinti apleistą teritoriją Galvės ežero pakrantėje.

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) antradienį paskelbė, kad pagal parko planavimo schemos sprendinius Žalgirio jachtklubo teritorijoje esančių pastatų neturi likti.

„Direkcija pagrįstai ir teisėtai atsisakė išduoti reikalavimus rengti sklypo formavimo ir pertvarkymo projektą pastatams eksploatuoti“, - rašoma teismo nutartyje.

„Teismas ištaisė savo kolegų padarytą klaidą ir apgynė istorinį Trakų kraštovaizdį – visuotinai reikšmingą nacionalinę vertybę (...). Tikimės, kad šią teismo nutartį gerbs ir privatūs asmenys, turintys planų, nesuderinamų su ypatingos vertės kraštovaizdžio apsauga, ir juos palaikantys politikai“, – pranešime sakė parko direkcijos vadovas Gintaras Abaravičius.

Tačiau, pasak LVAT, jo sprendimas nereiškia, jog bendrovė negali siekti kitais teisėtais būdais naudotis sklypu.

„Šiuo atveju nuosavybės teisė nėra paneigiama, tik ji negali būti įgyvendinama įmonės pageidaujamu būdu. Ji jau tapdama pastatų savininke žinojo parko planavimo schemoje teritorijai nustatytus ribojimus, todėl jau tuo metu turėjo suvokti prisiimamą riziką“, - rašoma teismo nutartyje.

Teismas paliko galioti 2017 metais Vilniaus apygardos administracinio teismo priimtą nutartį, kuria Trakų miesto Žalgirio jachtklubo pretenzijos atmestos.

2019 metais LVAT jau buvo įpareigojęs parko direkciją išduoti reikalavimus rengti sklypo pertvarkymo projektą, tačiau parko direkcijos prašymu atnaujino bylą.

Šio teismo sprendimai yra neskundžiami, todėl proceso atnaujinimas taikomas tik ypatingais atvejais, kai siekiama pašalinti akivaizdžius ir esminius pažeidimus, padarytus sprendžiant bylą.

Teisme bendrovė, nuo 1995 metų Galvės ežero pakrantėje valdanti buvusį jachtklubą, siekė, jog būtų panaikintas direkcijos sprendimas neišduoti reikalavimų ir ji įpareigota tai padaryti.

Direkcija 2017 metais atsisakė išduoti reikalavimus, nes jachtklubas patenka į likviduotinų poilsio įstaigų sąrašą, prieštarauja Saugomų teritorijų įstatymui. Jos teigimu, bendrovė buvusios irklavimo bazės teritoriją įsigijo 1995 metais, kai jau buvo įsigaliojusi Trakų istorinio nacionalinio parko planavimo schema, numačiusi panaikinti Vilniaus centrinį jachtklubą.

Trakų miesto Žalgirio jachtklubas teismams teigė siekiantis suformuoti 1,2914 ha ploto sklypą, kuriame yra administraciniai, ūkio ir kiemo pastatai, sandėlis, elingas, taip pat sutvarkyti avarinės būklės prieplauką ir pakrantę. Visi statiniai teritorijoje yra menkaverčiai, apleisti.

Registrų centro duomenimis, didžiausia Trakų miesto Žalgirio jachtklubo akcininkė 2016 metais buvo bendrovė „BNA grupė“ (61,25 proc. akcijų). Dar 33,69 proc. akcijų priklausė Lietuvos sporto draugijai „Žalgiris“, 5,05 proc. – A. Zuokui.

„BNA grupę“ valdo A. Zuokas (71 proc.), jos vadovas Gytis Trinkūnas (24 proc.) ir „Žalgiris“ (4,9 proc.).