Naujienų srautas

Verslas2013.02.05 22:22

Premjeras: Ignalinos AE bendrovės vadovams ir A. Sekmokui turėtų būti gėda

ELTA 2013.02.05 22:22

Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius sako, kad padėtis dėl Ignalinos atominės elektrinės (AE) uždarymo darbų yra nuolat stebima.

Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius sako, kad padėtis dėl Ignalinos atominės elektrinės (AE) uždarymo darbų yra nuolat stebima.

Klausiamas, kaip Vyriausybė ketina spręsti stringantį Ignalinos AE uždarymo klausimą, A. Butkevičius įvardino Energetikos ministerijoje sudarytą specialistų grupę, kuri kasdien stebi procesus, vykstančius jėgainėje.

„Šiuo metu pagrindinis darbas, kad būtų pateikti reikalingi dokumentai donorų tarybai, Londonui, jog nuo kovo 31 dienos būtų atidarytas finansavimas. Jiems yra iškeltas toks uždavinys“, – interviu LRT radijui antradienio rytą sakė Premjeras.

Pasak A. Butkevičiaus, šiuo metu Ignalinos AE jokie uždarymo darbai nevyksta, kadangi sustabdytas finansavimas.

„Reikia pripažinti, kad yra gėda, pirmiausia Ignalinos AE bendrovės vadovams, taip pat ir buvusiam energetikos ministrui ponui Sekmokui, kad dvejus metus ginčijosi viduje ir aiškinosi tarpusavyje santykius užsakovas su generaliniu rangovu. Manau, kad bet kurioje akcinėje bendrovėje ar valstybės įmonėje, jeigu taip problemos būtų buvę sprendžiamos, jau seniai būtų bankrutavę“, – teigė A. Butkevičius.

Vyriausybės vadovas ragino pripažinti, kad tam buvo naudojami mokesčių mokėtojų pinigai. Šiuo metu, kaip informavo A. Butkevičius, jėgainėje atliekamas finansinis ir teisinis auditas ir „kažkam reikės atsakyti už padarytas klaidas“. Neatmetama, kad dėl to gali būti kreipiamasi į Generalinę prokuratūrą.

„Tikrai taip aplaidžiai nežiūrėsime, jau šiandien matome kai kuriuos dalykus, su kuriais tikrai negalime taikstytis. Manau, kad po atlikto audito (...) aiškiai ir suprantamai visuomenei pateiksime, kas ir kaip buvo daroma. Jeigu matysime, kad buvo vykdoma nusikalstama veika, atiduosime į Generalinę prokuratūrą“, – sakė Premjeras.

Ignalinos AE uždarymą ne kartą yra kritikavusi ir Prezidentė Dalia Grybauskaitė, atkreipdama dėmesį, jog, norint iš Europos Komisijos ilgalaikėje finansinėje perspektyvoje gauti didesnį finansavimą šiam projektui, reikia eiti ne į konfliktus, o kalbėtis.

Finansavimas Ignalinos AE yra vienas iš Lietuvos prioritetų derantis dėl naujos Europos Sąjungos (ES) finansinės perspektyvos.

Naujausias ES septynerių metų biudžeto projektas numato, kad Ignalinos atominės elektrinės (AE) uždarymo finansavimas bus baigtas iki 2017-ųjų, o uždarymo darbams bus skiriama tris kartus mažesnė suma, nei norėjo Lietuva.

Ignalinos projektui buvo numatyta papildomai gauti 210 mln. eurų vietoj norėtų 770 mln., o europinių pinigų čiaupas galutinai bus užsuktas po ketverių metų.

Lietuvos Vyriausybės atstovai ne kartą sakė, kad tokios sumos tikrai neužteks uždaryti jėgainę, o savo lėšomis Lietuva nėra pajėgi to padaryti. Tačiau galutiniai sprendimai priklausys nuo Europos Sąjungos vadovų, kurie ketvirtadienį renkasi į Briuselį derėtis dėl septynerių metų Bendrijos biudžeto.

Iki 2013 m. Europos Komisija IAE uždarymui jau bus skyrusi 870 mln. eurų.

Ignalinos AE uždarymas buvo viena iš Lietuvos stojimo į ES sąlygų.

Naujojo energetikos ministro Jaroslavo Neverovičiaus įsakymu nuo vasario 5 dienos iš Ignalinos atominės elektrinės generalinio direktoriaus pareigų atšauktas Žilvinas Jurkšus, kurio atleidimą ministerija grindžia vėluojančiais jėgainės eksploatavimo nutraukimo projektais.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi