Verslas

2020.02.18 12:25

Hagos teismas įpareigojo Rusiją sumokėti „Jukos“ akcininkams 50 mlrd. eurų

atnaujinta 13.31
LRT.lt, Rūta Androšiūnaitė, BNS2020.02.18 12:25

Kaip antradienį pranešė naujienų agentūra „Reuters“, Hagos apeliacinis teismas įpareigojo Rusiją sumokėti daugiau kaip 50 mlrd. eurų buvusiems naftos koncerno „Jukos“ akcininkams.

Ieškovu šioje byloje įvardijamos trys įmonių grupei „Group Menatep Limited“ priklausančios ofšorinės bendrovės: „Hulley Enterprises“, „Yukos Universal“ ir „Veteran Petroleum“. Kaip anksčiau rašė žurnalas „Forbes“, joms priklausė 70 proc. „Jukos“ akcijų, todėl visos jos patyrė nemažų nuostolių, koncernui bankrutavus.

Kompensacijas šioms bendrovėms 2014 m. buvo priteisęs ir Hagos arbitražo teismas. Jo nutarime teigiama, kad Rusija faktiškai nusavino koncerną iš jo teisėtų savininkų.

Vėliau šį sprendimą Rusijai buvo pavykę sėkmingai apskųsti. Dabar ji taip pat turi teisę pateikti skundą Aukščiausiajam Nyderlandų teismui.

Rusija apskųs Nyderlandų teismo sprendimą

Rusija antradienį paskelbė, kad apskųs Nyderlandų teismo sprendimą palaikyti išardytos Rusijos naftos milžinės „Jukos“ akcininkų apeliaciją, paremiant jų kovą byloje dėl 50 mlrd. dolerių (46 mlrd. eurų) kompensacijos.

Rusija „toliau gins savo teisėtus interesus ir apeliacija ginčys verdiktą“, kurį antradienį priėmė Apeliacinis teismas Hagoje, sakoma Teisingumo ministerijos pareiškime.

Pasak Rusijos teisingumo ministerijos, Nyderlandų teismas „ignoravo faktą, kad buvę „Jukos“ akcininkai nebuvo sąžiningi investuotojai“.

„Akcijų kontrolė šioje kompanijoje buvo įgyta virtinės nelegalių veiksmų dėka“, – teigė ministerija.

„Jukos“, kuri kažkada buvo didžiausia Rusijoje posovietinė naftos kompanija, buvo išardyta 2003 metais areštavus jos buvusį savininką, Kremliaus kritiką ir magnatą Michailą Chodorkovskį. Jis buvo apkaltintas vengimu mokėti mokesčius, sukčiavimu ir grobstymu.

Pasak M. Chodorkovskio, teismo sprendimas įrodo jo kaltinimus, kad byla jam buvo iškelta dėl jo politinės veiklos.

Šis sprendimas patvirtino, kad „Jukos“ ekspropriacija buvo įvykdyta ne dėl mokesčių, o dėl kovos su politiniais oponentais, socialiniame tinkle „Twitter“ parašė dabar Londone gyvenantis M. Chodorkovskis.

„Pralaimėjo Kremlius, ne Rusija“, – pridūrė jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt