Naujienų srautas

Verslas2020.02.26 11:18

Norint atgauti dalį pinigų už remontą ar auklės paslaugas koją pakišti gali smulkmenos: ką reikia atsiminti

Netinkamai nurodyta data, pateikta suma be pridėtinės vertės mokesčio (PVM) ar netinkami dokumentai – visa tai gali pakišti koją, norint pasinaudoti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvata ir susigrąžinti dalį išlaidų už automobilio, būsto remontą ar auklių paslaugas, o ši suma gali siekti net 400 eurų.

Jau užpildžiusiesiems prašymus atgauti dalį gyventojų pajamų mokesčio (GPM) už auklių, būsto ir automobilių remontininkų 2019 m. suteiktas paslaugas valstybė grąžins apie 1 mln. eurų.

Tai antradienį Seimo biudžeto ir finansų komitete nurodė Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) viršininko pavaduotojas Artūras Klerauskas.

Kaip rodo naujausi VMI duomenys, gauta daugiau kaip 11,1 tūkst. pranešimų dėl 2019 m. patirtų išlaidų, susijusių su automobilio, būsto remontu ar auklių paslaugomis.

VMI Teisės departamento direktorė Rasa Virvilienė BNS nurodė, kad daugiausiai prašymų, beveik 72 proc., pateikė gyventojai, siekiantys susigrąžinti 347 tūkst. eurų GPM už automobilio remonto darbus.

Dar beveik 26 proc. pateiktų prašymų – už atliktus remonto darbus, už kuriuos siekiama susigrąžinti 642 tūkst. eurų GPM. Likusieji prašymai – už įsigytas nepilnamečių vaikų iki 18 metų priežiūros paslaugas. Už jas siekiama susigrąžinti beveik 18,7 tūkst. eurų GPM.

Pridėti kvitą – privalu

Anot Valstybinės mokesčių inspekcijos Teisės departamento direktorės R. Virvilienės, norėdami pasinaudoti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvata ir susigrąžinti dalį išlaidų, sumokėtų už būsto ar automobilio remonto, auklių paslaugas, gyventojai gali pateikti Gyventojo pranešimą apie išlaidas – PRC912 formą.

Taip duomenys bus perkeliami į gyventojo metinę pajamų deklaraciją. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį į kelis svarbius aspektus ir nesuklysti, kad forma būtų užpildyta teisingai.

R. Virvilienė LRT.lt tvirtina, kad labai svarbu atidžiai atrinkti pridedamus dokumentus. Visada būtina pridėti prekių ar paslaugų pirkimo–pardavimo kvitą, sąskaitą faktūrą arba PVM sąskaitą faktūrą.

Jeigu iš šių dokumentų negalima nustatyti, ar paslauga buvo apmokėta, taip pat privalu pridėti dokumentą, kuris apmokėjimą patvirtintų. Tai gali būti pinigų priėmimo kvitas, kasos aparato kvitas ar kitas dokumentas.

Statybinės medžiagos ar papildomas vaikų ugdymas neįeina

Norint susigrąžinti dalį GPM už atliktą automobilio ar būsto remontą bei auklių paslaugas, netinka tokie dokumentai, kaip atliktų darbų perdavimo–priėmimo aktas ar išankstinė sąskaita, sąmata.

„Sąskaitose ar prekių (paslaugų) pirkimo–pardavimo kvituose turi būti įrašyti paslaugas gavusio asmens duomenys“, – akcentuoja R. Virvilienė.

Jos teigimu, pildant pačią formą, taip pat svarbu tinkamai nurodyti patirtas išlaidas. Pavyzdžiui, išlaidos už automobilio techninio aptarnavimo darbus – sezoninį padangų keitimą, padangų pūtimą, plovimą, filtrų, tepalų keitimą – nėra laikomos remonto paslauga.

Taip pat į šį sąrašą nepatenka išlaidos, pavyzdžiui, už statybines medžiagas ar papildomą vaikų ugdymą. Taigi už tokias paslaugas gyventojai taip pat negali susigrąžinti dalies sumokėtų pinigų.

„Šioms išlaidoms mokesčio lengvata nėra taikoma, todėl pildant pranešimą jas iš bendros sumos reikia atimti. Pavyzdžiui, jei gyventojas, atlikdamas būsto remonto darbus, perka sienų perdažymo paslaugą, GPM lengvata galios perdažymo darbams, bet ne patiems dažams. Taip pat pildant pranešimą būtina nurodyti visą už paslaugas ar atliktus darbus sumokėtą sumą, neatskaičiuojant PVM“, – atkreipia dėmesį R. Virvilienė.

Daugiausia susigrąžinsite 400 eurų

VMI primena, kad didžiausia suma, nuo kurios gyventojai galės susigrąžinti GPM dalį, yra 2 tūkst. eurų. Didžiausia suma, kurią galės susigrąžinti vienas asmuo, yra 400 eurų, jeigu jo pajamos buvo apmokestintos 20 proc. GPM tarifu.

„Bendra išlaidų suma (įskaitant įmokas už studijas, gyvybės draudimo įmokas, kt.), kuria gali būti mažinamos apmokestinamosios pajamos, negalės viršyti 25 proc. gyventojo metinių apmokestinamųjų pajamų“, – atkreipia dėmesį R. Virvilienė.

Kitaip tariant, jeigu galite susigrąžinti dalį GPM dėl minėtų paslaugų, įmokų už studijas, gyvybės draudimo ar kitų, bendra suma negalės sudaryti daugiau kaip ketvirtadalio jūsų metinių pajamų.

Susigrąžinti dalį pinigų gyventojai bando ir už seniai atliktus darbus

Išanalizavusi dažniausiai gyventojų daromas klaidas, pildant šią formą, VMI pastebėjo, kad neretai gyventojai pamiršta prie išlaidų pridėti PVM ir sumą už paslaugas ar atliktus darbus nurodo be šio mokesčio.

Gyventojai taip pat dažnai deklaracijoje nurodo paslaugas, už kurias lengvata nėra taikoma, arba šių paslaugų ar priemonių kainas pamiršta atimti iš bendros sumos.

Neretai prie deklaracijų pridedami netinkami dokumentai, kurie neleidžia nustatyti, ar lengvata gyventojui iš tiesų priklauso, arba iš viso nepateikiami jokie dokumentai.

VMI pastebi ir tai, kad kai kurie gyventojai pateikia paraiškas ne už praėjusius, o už dar ankstesnius metus, tas pačias išlaidas deklaracijoje nurodo kelis kartus ar nurodo netinkamą išlaidų datą.

Legaliai automobilio, būsto remonto ar auklių paslaugas perkantiems gyventojams dalį sumokėto GPM susigrąžinti galima remiantis 2018 m. Seime priimta mokestine pertvarka.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi