Verslas

2020.02.17 11:03

Pakeitus įmonių pavadinimų registravimo tvarką – pagausėjo angliškų ir netaisyklingų pavadinimų

ELTA 2020.02.17 11:03

Nuo šių metų pradžios, kaip pastebi Valstybinė kalbos inspekcija, registruojama daug angliškų ir netaisyklingos darybos įmonių pavadinimų.

Tokia situacija, kaip teigiama Valstybinės kalbos inspekcijos pranešime, susiklostė dėl to, kad Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. liepos 25 d. nutarimu „Dėl Juridinių asmenų registro nuostatų patvirtinimo“ pakeitus įmonių pavadinimų registravimo tvarką, pagal kurią tapo neprivaloma įmonių pavadinimo ekspertizė, kurią Valstybinė lietuvių kalbos komisija nemokamai atlikdavo ne vėliau kaip per šešias valandas.

Verslininkai inspekcijos teiraujasi, kokios administracinio poveikio priemonės taikomos įregistravus įmonės pavadinimą, pažeidžiantį Kalbos komisijos 2004 m. vasario 2 d. Nr. N-2 (91) nutarimą „Dėl Įmonių, įstaigų ir organizacijų simbolinių pavadinimų darymo taisyklių patvirtinimo“, jiems daug neaiškumų kelia dabartinė tvarka, kai sankcijos galioja jau įsteigus įmonę su galbūt dėl informacijos stokos įstatymų neatitinkančiu pavadinimu.

Inspekcija primena, kad kalbos taisyklingumo reikalavimai galioja – pagal Valstybinės kalbos įstatymą visų įmonių, įstaigų ir organizacijų pavadinimai daromi laikantis bendrinės kalbos normų ir Valstybinės lietuvių kalbos komisijos nutarimų, už tai tiesiogiai atsakingi įmonių vadovai.

Kalbos inspekcijos iniciatyva pradėtas koreguoti minėtas Vyriausybės nutarimas, šioje procedūroje kartu aktyviai dalyvauja Kultūros ministerija ir Kalbos komisija.