Verslas

2020.02.13 21:28

Prastos žinios mėsos mylėtojams: siūloma įvesti tvarumo mokestį ir taip kovoti su klimato kaita

Salomėja Pranaitienė, Dovilė Lisauskaitė , LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.02.13 21:28

Kai kurios Europos nevyriausybinės organizacijos bei politikai svarsto, kad siekiant sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų ir mėsos bei perdirbtų produktų vartojimą, reikėtų papildomai apmokestinti mėsą. Siūloma taikyti vadinamąjį mėsos tvarumo mokestį. Pasak Lietuvos nevyriausybinių aplinkosaugininkų, mėsos mūsų šalyje suvalgoma per daug, reikėtų mažinti pramoninėse fermose išaugintos produkcijos.

Įvairios mėsos kepsnius ruošiantis mėsininkas Edvardas Drozdas sako pastebintis, kad valgytojų užsuka vis daugiau.

Kaistant klimatui nusitaikyta į mėsą: Europoje pasigirdo idėjų ją apmokestinti

„Kasmet jaučiame didėjantį žmonių skaičių, ateina ir nuolatiniai valgytojai, kasdien ateina, renkasi geresnius produktus“, – LRT TELEVIZIJAI sako mėsininkas.

Lietuvoje mėsos parduodama vis daugiau. Skaičiuojama, kad vidutiniškai vienas šalies gyventojas per metus suvalgo apie 90 kilogramų mėsos – panašus ir Europos Sąjungos (ES) vidurkis.

Kai kurios Europos nevyriausybinės organizacijos siūlo įvesti mėsos tvarumo mokestį. Esą mėsai pabrangus, būtų mažiau vartojama, mažėtų gyvulių, kartu ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Tai prisidėtų prie klimato kaitos švelninimo.

Kol kas nei Europos Parlamente, nei Europos Komisijoje, pasak Bronio Ropės, projektų ar diskusijų dėl tokio mokesčio nėra.

„Yra tik kalbos atskirų europarlamentarų. Ketvirtadienį svarstant naują strategiją „Nuo lauko iki stalo“ buvo užsiminta, ar nereikėtų pagalvoti dėl mėsos mokesčio ir jos vartojimą mažinti“, – supažindina B. Ropė.

Anot Lietuvos aplinkosaugininkų, kovojant su klimato kaita, reikėtų mažinti pramoninių fermų produkcijos.

„Pagrindinis vartojimas yra tų fermose uždarytų gyvulių. Ir tą reikėtų mažinti, mūsų kasdienis mėsos vartojimas per didelis. Ar tą reikėtų daryti mokesčio forma, nežinau“, – LRT TELEVIZIJAI sako Baltijos aplinkos forumo direktorius Žymantas Morkvėnas.

Augintojų teigimu, dėl mokesčio susitrauktų gyvulininkystės sektorius, darbo netektų nemažai kaimo gyventojų.

„Kiekviena valstybė pati sprendžia, kokiu būdu mažinti emisijas. Jeigu kokia šalis nori pasididinti mokesčius mėsai – prašom, bet mes Lietuvoje to nenorėtume“, – dėsto Kiaulių augintojų asociacijos vadovas Algis Baravykas.

„Tos iniciatyvos mažinti mėsos gamybą ir vartojimą keistai atrodo. Mokslininkai sako, kad jeigu taip atsitiktų, tai Žemė neišmaitintų gyventojų, nes būtent jei augalinės kilmės maistas būtų tai, kas reikalinga žmogui, nepakaktų“, – teigia Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Andriejus Stančikas.

Žemės ūkio ministerija kol kas mėsos tvarumo mokesčio galimybės nekomentuoja.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt