Naujienų srautas

Verslas2020.02.13 22:14

Šalnoms naikinant obuolius, obuolių augintojai nesulaukia kompensacijų

Parduotuvėse netrukus gali nebelikti lietuviškų obuolių – sandėliuose esančių atsargų turėtų užtekti tik iki mėnesio pabaigos. Atsargos kuklios, nes didžiąją derliaus dalį pernai sunaikino pavasario šalnos. Obuolių augintojai piktinasi, kad dėl patirtų nuostolių Vyriausybė neskyrė kompensacijų ir vis maitina pažadais.

Kokybę prižiūrinčios tarnybos ir prekybos tinklai šiuo metu leidžia sodininkams vežti obuolius, kuriuos pardavimą anksčiau draudė. Pasak Lietuvos verslinių sodų asociacijos prezidentės Vitalijos Kuliešienės, po tokio rekordiškai prasto obuolių derliaus, tai buvo tarsi išsigelbėjimas augintojams, kurie dabar išgyvena bene sunkiausią laiką per keturiasdešimt metų.

„Nežinau tokio masto, kad šitaip nušaltų, kad per visą Lietuvą, daugiausiai trisdešimt procentų penkių metų vidurkio priskynė, daugiausiai, kiti ūkiai net ir dvidešimt procentų nesiekė“, – teigia verslinių sodų asociacijos prezidentė V. Kuliešienė.

Labiausiai sodai nuo šalnų nukentėjo gegužę. Tuomet savivaldybių atstovai kartu su specialia komisija tikrino ir skaičiavo sodininkų nuostolius.

„Visas šitas yra atlikta ir dabar laukiame tų rezultatų, tos pagalbos ūkininkams, o jos tikrai reikia. Obuoliai, kai rugpjūčio mėnesį buvo žiūrėta praktiškai visi pažeisti ir tinkantys tik perdirbimui“, – patvirtino Panevėžio rajono savivaldybės atstovė Dalia Klemkienė.

Pagal galiojančią tvarką, jei negaunama 30 proc. numatyto derliaus, priklauso valstybės kompensacija. Šalies obuolių augintojai dar pernai kreipėsi į vyriausybę dėl patirtų nuostolių, tačiau iki šiol paramos nesulaukė. Žemės ūkio ministras Andrius Palionis sako, kad pernai, kai nušalo dauguma sodų, nebuvo paskelbta ekstremalioji situacija, todėl nebuvo galimybių skolintis iš rezervo ir kompensuoti žalą. Dabar ministerija svarsto augintojams skirti subsidijas arba suteikti lengvatines paskolas.

„Tikriausiai, devyniasdešimt procentų, kad bus subsidija, nes dėl paskolų, jei paskolą dabar formintume, tai realiai užtruktų žymiai ilgesnis laikas“, – nurodė žemės ūkio ministras Andrius Palionis.

Sodininkai sako per ilgai maitinami pažadais, o lėšų jau reikės netrukus prieš prasidedant pavasario darbams.

„PVM yra pats didžiausias visoj Europoj vaisių. Turėdami šalia lenkų pavyzdį, kur ten 5 proc. ir lenkai pasigerino sąlygas , jie seniai gavo kompensacijas. Praėjo pas juos šalnos gegužės mėnesį, jie birželį jau turėjo paramą“, – V. Kuliešienė

Anot verslinių sodų asociacijos, jei valdžios požiūris ir toliau nesikeis, vargu, ar prekybos tinkluose bus prekiaujama lietuviškais obuoliais, daugelis šio verslo atsisakys. Jau dabar dauguma dalis atvežti iš Lenkijos.

Panorama. Į Lietuvą grįžta paukščiai: tiesą sakant, dėl šiltos žiemos dalis net nesivargino išskristi (su vertimu į gestų k.)
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi