Naujienų srautas

Verslas2020.02.13 12:36

Įstatymo pataisos paliestų tuos, kurie dirba keliose darbovietėse

Nepriklausomai nuo to, ar pajamos gaunamos iš vieno darbdavio, ar kelių, siūloma taikyti bendras socialinio draudimo įmokų lubas, o susidaręs įmokų perviršis būtų grąžinamas apdraustajam.

Tai siūlančias Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pataisas įregistravo Seimo TS-LKD frakcijos narės Ingrida Šimonytė ir Gintarė Skaistė.

Pagal siūlomą projektą, „jeigu asmuo atitinkamais kalendoriniais metais yra draudžiamas daugiau negu vieno draudėjo ir bendra už šį asmenį apskaičiuota socialinio draudimo įmokų, išskyrus privalomojo sveikatos draudimo įmokas, suma viršija apskaičiuotas nuo Valstybinio socialinio draudimo įstatyme nustatytos bazės, viršijančios įmokos grąžinamos apdraustajam.“

„Suprantama, kad kalendorinių metų eigoje netaikyti socialinio draudimo įmokų tokiu atveju nėra galimybės dėl administravimo sudėtingumo, tačiau grąžinant permoką pačiam apdraustajam būtų atstatytas apmokestinimo teisingumo principas. Taikant tokį teisinį reguliavimą pasibaigus kalendoriniams metams susidaręs socialinio draudimo įmokų perviršis turėtų būti grąžinamas draudžiamajam asmeniui, o jis praktiškai analogišką sumą (neatsižvelgiant į įvairius atskaitymus) privalėtų sumokėti kaip gyventojų pajamų mokestį“, – sako įstatymo pataisas parengusios Seimo narės.

Jų teigimu, šiuo metu galiojančiame teisiniame reguliavime nedera Valstybinio socialinio draudimo ir Gyventojų pajamų mokesčio įstatymai, o tai sudaro prielaidas pamatinių mokesčių sistemos teisingumo principų nesilaikymui.

„Tai reiškia, kad pagal šiuo metu galiojančius teisės aktus tiek pat pajamų iš darbo santykių gaunantys asmenys nebūtinai apmokestinami vienodai. Jeigu asmuo dirba tik pas vieną darbdavį, tai yra pas vieną draudėją, jo mokestinė našta yra mažesnė negu tų asmenų, kurie gauna tokio pat dydžio pajamas iš darbo santykių, tačiau yra draudžiami daugiau negu vieno draudėjo, tai yra dirba daugiau nei pas vieną darbdavį“, – sako I. Šimonytė ir G. Skaistė.

Pagal šiuo metu galiojantį teisinį reguliavimą, metinė pajamų dalis, viršijanti pajamų sumą, taikomą apdraustųjų asmenų valstybinio socialinio draudimo įmokų bazei skaičiuoti, apmokestinama taikant 32 procentų pajamų mokesčio tarifą (toks mokesčio tarifas taikomas apskaičiuojant ir deklaruojant 2020 metų mokestinio laikotarpio pajamas).

Didesniu mokesčio tarifu apmokestinama metinė pajamų dalis (nesvarbu, ar pajamos gaunamos iš vieno darbdavio, ar kelių), viršijanti 84 vidutinius darbo užmokesčius (VDU). Nuo 2021 m. numatoma įmokų lubas sumažinti iki 60 VDU.

„Šis pajamų mokesčio tarifas iš esmės panaikina mokestinę naudą gyventojui, kurią jis būtų gavęs dėl socialinio draudimo įmokų neskaičiavimo virš nustatytos pajamų ribos“, – sako Seimo narės.

Šiuo metu įstatyme numatyta, kad, jeigu asmuo atitinkamais kalendoriniais metais yra draudžiamas daugiau negu vieno draudėjo, socialinio draudimo įmokos pagal Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto atitinkamų metų rodiklių patvirtinimo įstatymu patvirtintus tarifus skaičiuojamos nuo įstatyme nustatytų sumų pagal kiekvieną draudėją atskirai.

„Tokiu būdu susidaro situacijos, kai už keliose darbo vietose dirbantį asmenį socialinio draudimo įmokos skaičiuojamos ir nuo pajamų, kurių bendra suma viršija nustatytas ribas. Tačiau tokiam asmeniui taipogi yra prievolė nuo tos viršijančios sumos mokėti aukštesnį pajamų mokesčio tarifą. Vadinasi, asmenys vien dėl skirtingų pajamų šaltinių, kad ir gaunantys to paties dydžio ir tos pačios rūšies pajamas, privalo mokėti skirtingus mokesčius, o tai neatitinka apmokestinimo teisingumo principo – kad vienodoje padėtyje esantys mokėtojai mokėtų vienodus mokesčius“, – sako įstatymo pataisas inicijavusios Seimo narės I. Šimonytė ir G. Skaistė.

Jos siūlo naują teisinį reguliavimą taikyti socialinio draudimo įmokoms, sumokėtoms per 2019 ir vėlesnius kalendorinius metus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi