Verslas

2020.02.13 08:23

Teismas panaikino dalį „Invaldos INVL“ įmonei skirtos baudos

BNS 2020.02.13 08:23

Vienos didžiausių turto valdymo grupių Baltijos šalyse „Invalda INVL“ įmonei teisme pavyko daugiau kaip ketvirtadaliu sumažinti Lietuvos banko (LB) skirtą 140 tūkst. eurų baudą.

Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT) vasario 11 dieną nusprendė, kad 40 tūkst. eurų baudos dalis skirta nepagrįstai. Ji buvo skirta už tai, kad „INVL Asset Management“ nepatvirtino priemonių, vertinančių, ar fondų vienetus platinančios įmonės tai daro efektyviai. Likusią bendrovės skundo dalį teismas atmetė.

Anot teismo, LB nustatydamas bendrovei prievolę turėti minėtas priemones jų nekonkretizavo, taip pat nenustatė, kad dėl to „INVL Asset Management“ būtų gavusi pajamų, kitokios turtinės naudos ar padariusi žalos.

„Bankas pats nenurodo, kokias tas priemones, skirtas vertinti, ar įmonė efektyviai vykdo jai pavestas valdymo funkcijas, valdymo įmonė turi patvirtinti, o apeliuoja į tai, kad „INVL Asset Management“, veikdama apie 30 metų finansų rinkoje, jas turi nustatyti pati savo nuožiūra. Toks atsakovo požiūris neatitinka teisinio reguliavimo, jog Lietuvos bankas privalo itin aiškiai nustatyti detalų teisinį reguliavimą finansų rinkos dalyviams“, – rašoma VAAT nutartyje.

VAAT pabrėžė, kad LB, nenustatęs aiškaus teisinio reguliavimo, visiškai nepagrįstai pripažino, kad „INVL Asset Management“ padarė pažeidimą, ir nepagrįstai skyrė piniginę baudą.

„INVL Asset Management“ teismo taip pat prašė panaikinti ir 100 tūkst. eurų baudos dalį, skirtą už tai, kad įmonė pervedė dalį sumokėto valdymo mokesčio vienam iš jos valdomų investicinių fondų dalyvių ir taip pažeidė kitų dalyvių interesus.

Šį bendrovės prašymą VAAT atmetė, nurodęs, kad LB patvirtintos Valdymo įmonių veiklos organizavimo ir vykdymo taisyklės nenustato galimybės sumokėti (grąžinti) užmokestį, komisinius ar nepiniginę naudą daliai KIS dalyvių.

„Tai leidžiama tik tuo atveju, kai mokestis sumokamas (grąžinamas) KIS arba jo vardu veikiančiam trečiajam asmeniui – valdymo mokesčio grąžinimas turi būti vykdomas visų KIS dalyvių naudai. Priešingu atveju laikytina, kad nėra vykdoma valdymo įmonės pareiga sąžiningai, teisingai ir profesionaliai veikti geriausiomis KIS ir jo dalyviams sąlygomis ir jų interesais“, – rašoma VAAT nutartyje.

LB 140 tūkst. eurų baudą „INVL Asset Management“ skyrė pernai gegužę, taip pat įspėjo įmonę dėl teisės aktų pažeidimų, susijusių su kolektyvinio investavimo subjektų valdymu ir klientų finansinių priemonių portfelių valdymu. Centrinis bankas tuomet nurodė kad pažeidimus nustatė atlikdamas tikslinį planinį valdymo įmonės veiklos inspektavimą ir įpareigojo bendrovę juos pašalinti.

„Invalda INVL“ ir su ja susijusios įmonės užsiima įvairia investicine veikla, turto valdymu ir priežiūra, metalo ir medienos apdirbimu bei didmenine prekyba, informacinių sistemų kūrimu ir priežiūra, teikia žemės ūkio paskirties žemės administravimo, finansų ir buhalterinės apskaitos bei kitas paslaugas.

„Invalda INVL“ akcijos kotiruojamos „Nasdaq“ Vilniaus biržos Papildomajame prekybos sąraše.