Verslas

2020.02.12 22:24

Specialistė apie dėl koronaviruso atšaukiamas keliones į Kiniją: pinigus atgausite ne visada

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2020.02.12 22:24

Kinijoje ir visame pasaulyje plintantis koronavirusas griauna ir kelionių planus. Kaip teigia Vartotojų teisių apsaugos tarnybos (VTAT) atstovė Živilė Kazakevičienė, sako, kad keliones į Kiniją dažniausiai lietuviai gali atšaukti be jokių pasekmių, jei jos suplanuotos per turizmo agentūras, kitu atveju dėl pinigų atgavimo gali kilti problemų.

„VTAT sulaukia paklausimų ir iš vartotojų ir iš kelionių organizatorių, kurie taip pat konsultuojasi, ką daryti tokiais klausimais. Mes atsižvelgiame į Užsienio reikalų ministerijos rekomendacijas, taip pat Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas, kaip jie įvardija situaciją tam tikrose šalyse. Esame paskelbę pranešimą, kad manome, kad kelionės į Kiniją vartotojai gali atsisakyti neprarasdami pinigų, nemokėdami sutarties nutraukimo mokesčio, jei kelionė organizuota kelionių organizatorių“, – LRT TELEVIZIJAI sako specialistė.

Tačiau ji pabrėžia, kad individualiai suplanuotų kelionių atšaukimas – žymiai sudėtingesnis ir kai kuriais atvejais nuostolių nepavyks išvengti.

„Individualių kelionių atšaukimas sudėtingesnis. Pinigų grąžinimas priklauso nuo to, kaip sutarta su skrydžių bendrovėmis, bet praktiškai, kiek žinau, beveik visos skrydžių bendrovės, kurios skrenda iš Europos Sąjungos, jos jau yra atšaukusios skrydžius į Kiniją“, – tikina specialistė.

Taip pat neaišku, ar suorganizavus kelionę individualiai, būtų įmanoma atgauti pinigus už viešbučius ar skrydžius Kinijos viduje.

„Koronavirusas gali būti pagrindas atgauti pinigus dėl išnuomotų viešbučių, kurių nepanaudosi, ar už skrydžių bilietus Kinijos viduje, tačiau to tvirtai negalėčiau pasakyti. Čia kita šalis, kitos rekomendacijos“, – pastebi ji.

Specialistė teigia, kad reikia nepamiršti, kad kilus klausimams dėl įmonės, kuri įsikūrusi Europos Sąjungoje (skrydžių bendrovė ar kelionių bendrovė) galima kreiptis į Europos Sąjungos vartotojų centrą, kuris yra tarpininkas tarp paslaugos pirkėjo ir paslaugos teikėjo.

Ž. Kazakevičienė pabrėžia, kad palengvintos sąlygos atsisakyti kelionių į Kiniją, tačiau atsiakyti kelionių į kitas Azijos valstybes nepavyks taip lengvai. Taip yra dėl to, kad, nors kitose valstybėse taip pat yra koronaviruso atvejų, tačiau ten situacija nėra kritinė ir įmonės nėra įpareigotos palengvinti sąlygas, norintiems atsisakyti kelionių.

„Kaip nurodyta civiliniame kodekse, galima nutraukti susitarimus, kai yra rimtų saugumo problemų tikslo vietoje. Aišku, atsižvelgdami į tai, ką skelbia vietinės organizacijos, Užsienio reikalų ministerija ir Sveikatos apsaugos ministerija, PSO. Į tai atsižvelgdami nematome kitose šalyse rimtos problemos, kadangi problema lokalesnė net nei Kinija. Mūsų nuomone, norint atšaukti kelionę, reiktų mokėti mokestį, kuris numatytas sutartyje“, – teigia ekspertė.

Plačiau apie galimybes atšaukti keliones – įraše.

Laba diena, Lietuva. Pavojaus varpai dėl koronaviruso jaukia kelionių planus: ką daryti, jei skrydis atšauktas?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt