Verslas

2020.02.11 10:04

VMI pasidalijo 2020-ųjų planais: itin suklusti turėtų odontologai ir per „Airbnb“ nuomojantieji būstą

Jonas Deveikis, LRT.lt2020.02.11 10:04

2019 metais skyrus papildomą dėmesį statybų, viešojo maitinimo, naudotų automobilių prekybos ir remonto bei autodetalių prekybos sektoriams, Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) skelbia surinkusi net 42 proc. daugiau pridėtinės vertės mokesčio (PVM) iš šių sektorių. Nežadama sustoti ir 2020 metais, o minėtos sritys ir toliau sulauks dažnesnių patikrinimų. Papildomas dėmesys bus skirtas ir odontologams bei per „Airbnb“ nuomojantiems būstą.

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad 2019 m. antrą pusmetį, atnaujinus kontrolės veiksmus, mokesčių mokėtojams papildomai suskaičiavo 69 mln. eurų nuslėptų mokesčių.

„Tik per antrąjį 2019 metų pusmetį VMI padarė apie 650 mokestinių patikrinimų. Tai yra gerokai daugiau negu per visus 2018 metus. Būtent tai ir leido pasiekti bendrą kontrolės veiksmų rezultatą – apie 69 mln. eurų nuslėptų mokesčių“, – pažymi VMI viršininko pavaduotojas Artūras Klerauskas

2019 metais VMI skelbė ir apie sustiprintą kontrolę viešojo maitinimo, statybų, naudotų automobilių prekybos ir remonto, autodetalių prekybos, mėsos ir jos gaminių gamybos bei prekybos sektoriuose.

VMI vadovė Edita Janušienė pažymi, kad PVM prievolė minėtose srityse augo 42 proc., t. y. apie 25 mln. eurų (nekontroliuotų tik 4 proc.). Šiuose sektoriuose mokesčių administratoriaus dėmesio sulaukę verslininkai sparčiau didino ir vidutinį darbo užmokestį, jis pakilo 4,4 proc. daugiau nei kitų mokesčių mokėtojų.

VMI vadovė E. Janušienė pažymi, kad inspekcijai vis geriau sekasi nustatyti klientų rizikingumą ir jį gerinti, kadangi yra gaunama Informacija iš užsienio: „Vis didėja srautas duomenų iš užsienio. Gauname duomenis apie vadovų pajamas, direktorių atlyginimu, socialinio draudimo išmokas. Iš JAV gauname duomenis apie mūsų gyventojų turimas sąskaitas ir pinigines lėšas“, – pastebi E. Janušienė.

Gerai vertinama ir tendencija, kad versle mažėja uždirbančių mažiau nei 1 minimalų darbo užmokestį. 2009 metais šis skaičius siekė 25,5 proc., o 2019 metais – 13,8 proc. E. Janušienė taip pat mini, kad VMI iš šešėlio praėjusiais metais pavyko ištraukti apie 164 mln. eurų. Panašus uždavinys keliamas ir 2020 metams.

Žada neramias dienas odontologams

VMI viršininko pavaduotojas A. Klerauskas pažymi, kad 2020 m. kontrolės išteklius ir toliau skirs statybų, viešojo maitinimo, naudotų automobilių prekybos ir remonto bei autodetalių prekybos sektoriams, tačiau juos arba išplės, arba pritaikys naujas kontrolės priemones.

„Statybos sektoriuje PVM prievolės išaugo daugiau nei 10 mln. eurų. Šiais metais juos taip pat tikrinsime tik mokesčių mokėtų ratas bus platesnis. Papildomai prie įmonių, kurios užsiiminėjo statybų veikla bus tikrinamos įmonės, kurios prekiauja statybinėmis medžiagomis, nekilnojamojo turto vystytojai ir brokerių veikla. Turime planų su STT atidžiau vertinti statybos įmonių, dalyvaujančių ir nuolatos laiminčių statybos konkursus, mokestinį skaidrumą“, – VMI planus 2020 metams vardija A. Klerauskas.

Vykdant automobilių pardavimo ir remonto sektoriaus priežiūrą bus pasitelkiama numerių atpažinimo sistema, daugiafunkcinė pažeidimų kontrolės sistema, be to, dėmesio sulauks autodetalėmis prekiaujantys tarptautinėse platformose (Amazon, Ebay). Kontroliuojant viešojo maitinimo sektorių, VMI atidžiai vertins įmonių pardavimų – įsigijimų ir išeigos normų proporcingumą, analizuos antkainius, vertins pirkimų – pardavimų santykį.

„Šiemet tarp prioritetinių kontrolės sektorių ir odontologijos paslaugas teikiantys asmenys“, – sako A. Klerauskas.

Jo teigimu, išanalizavus odontologijos praktika užsiimančių mokesčių mokėtojų teikiamus duomenimis, pagrįstų klausimų kelia šiame sektoriuje mokamas mažas vidutinis darbo užmokestis.

„Apie 8 proc. odontologų šeimų, jų pajamų ir išlaidų santykis yra neigiamas. Odontologų, kurie deklaruoja gaunantys apie 400 eurų atlyginimą, yra apie trečdalis. Rodikliai mūsų vertinimu yra absoliučiai neadekvatūs. Planuojama, kad šioje srityje bus organizuojami patikrinimai“, – įspėja A. Klerauskas.

Nesuomėtų mokesčių – 42 mln. eurų

VMI viršininko pavaduotojas A. Klerauskas primena, kad pirmąjį praėjusių metų pusmetį visiems, pamiršusiems praeityje sumokėti mokesčius buvo leista pasinaudoti vienintele galimybe atsiskleisti be jokių pasekmių.

„Ta proga mokesčių mokėtojai prisiminė 42 mln. eurų“, – sako VMI viršininko pavaduotojas A. Klerauskas.

Jis pažymi, kad anuomet mokesčių mokėtojams pažadėjo principingai vertinti tuos, kurie unikalia galimybe nepasinaudos. VMI pažadą ištesėjo – praėjusių metų II pusm. atnaujinus kontrolės veiksmus, nustatyta mokesčių, baudų ir delspinigių suma buvo beveik 10 mln. Eur didesnė nei per visus 2018 metus.