Verslas

2020.02.10 10:52

Konstitucinis Teismas padėjo tašką: automatinis įtraukimas į pensijų fondus Konstitucijai neprieštarauja

atnaujinta 14.26

Konstitucinis Teismas (KT) pirmadienį paskelbė, kad automatinis gyventojų, jaunesnių kaip 40 metų, įtraukimas į antros pakopos pensijų fondus neprieštarauja Konstitucijai. 

KT šią byla nagrinėjo pagal 30 Seimo narių grupės prašymą.

Kaip nurodė į KT besikreipę parlamentarai, nuo 2019 metų pradžios galiojanti tvarka neproporcingai varžo iki šiol pensijų kaupime nedalyvavusių asmenų laisvę patiems savarankiškai priimti sprendimą, ar pradėti dalyvauti antros pakopos pensijų kaupime.

Taip pat, jų teigimu, tai riboja galimybę savarankiškai nuspręsti, kaip jiems disponuoti gaunamomis pajamomis, o atsisakyti dalyvavimo antros pakopos pensijų fonduose į juos automatiškai įtraukiamo gyventojai gali tik savo aktyviais veiksmais to atsisakę, todėl taip galimai pažeidžiami konstituciniai sutarčių laisvės ir vartotojų teisių apsaugos principai.

Parlamentarai taip pat atkreipė dėmesį, kad keliama sąlyga, jog į kaupimą įtraukiami tik asmenys, kuriems yra mažiau nei 40 metų, gali tapti prielaida diskriminuoti dėl amžiaus, nes, nustatant, kuriems asmenims yra ekonomiškai tikslinga papildomai kaupti senatvės pensijai, dėmesys kreipiamas ne į jo pajamų dydį ar kitus aspektus, o tik į amžių.

Dėl šių priežasčių į KT 2018 m. liepos 26 d. kreipėsi 30 Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų, Liberalų sąjūdžio ir Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijų ir Mišrios Seimo narių grupės narių.

Pasak KT pirmininko Dainiaus Žalimo, KT spręsdamas dėl šio klausimo matė visumą.

„Iš tiesų (kaupimas – LRT.lt) atrodo kaip prievartinis, tačiau nėra joks prievartinis. Yra nustatytas toks mechanizmas, pagal kurį asmuo, turėdamas visą informaciją, gali atsisakyti (dalyvauti – LRT.t) tokiame kaupime arba pats sudaryti sutartį, jis turi visas galimybes pasirinkti.

Dabar dėl 40 metų amžiaus iš tiesų KT niekada neginčys turbūt ekonominio, socialinio tikslingumo argumentų – yra byloje pateikti duomenys, kad iš tiesų 25–30 m kaupimo yra pats tas laikotarpis, kurio ir reikia tai didesnei pensijai sukaupti“, – LRT TELEVIZIJAI sako jis.

Kaip teigia socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Eglė Radišauskienė, kaupime pareiškė norą dalyvauti nemažai žmonių, daugiau nei buvo planuota.

„Kitas dalykas, mes matome, kad žmonių sąmoningumas didėja, ką ir KT akcentavo: žmonės turi rūpintis savo senatve. Jeigu tai yra pensija, tai jos nedaloma dalis yra pensijų kaupimas ir kiekvienas žmogus turi prisidėti prie savo geresnės senatvės“, – LRT TELEVIZIJAI komentavo ji.

LRT.lt primena, kad nuo 2019 metų sausio visi antros pakopos fonduose nekaupiantieji pensijai iki 40 metų asmenys automatiškai įtraukiami į kaupimą su teise atsisakyti per pusmetį. Tai gyventojai privalo padaryti iki birželio 30-osios.

Atsisakius, kvietimas gyventojui kartojamas dar tris kartus kas trejus metus iki kol gyventojui sueina 40 metų.

Vyresni nei 40 metų ir iki šiol nekaupę gyventojai į pensijų kaupimo sistemą įtraukiami nėra. Jie ptadėti kaupti gali tik savanoriškai.