Verslas

2015.09.17 06:59

Premjeras: dujos nebrangs, o šiluma pigs

Vyriausybė nusprendė nuo kitų metų keisti dujų tiekimo saugumo finansavimo modelį ir skubos tvarka teikia Seimui jį įteisinančias Suskystintųjų gamtinių dujų įstatymo pataisas. Jas priėmus, nebeliks valstybės ir vartotojų remiamų energijos gamybos kvotų, o SGD terminalo išlaikymui bus renkamas naujas, gamtinių dujų pajėgumų mokestis, kuris pasak premjero, leis išvengti dujų kainų augimo dėl mažėjančio jų vartojimo.

Premjeras tikina – patvirtinus naująjį modelį, dujos kitąmet nebrangs, o šiluma net šiek tiek pigs.

„Pagal šiuo metu atliktus skaičiavimus, tie šilumos vartotojai, kurie šilumą gaus pagamintą naudojant dujas, gaus iki 5 proc, mažesnes sąskaitas“, – sakė Algirdas Butkevičius.

Keisti mokestį, garantuojantį dujų tiekimo saugumą, pasak premjero, nuspręsta dėl to, kad mažėjant vartojimui dujos nebrangtų, o paskirtasis tiekėjas dujas iš SGD terminalo galėtų parduoti rinkos kaina.  

„Investicijos į dujotiekio infrastruktūrą, terminalą pastaruoju metu buvo didelės, užtikrinant mūsų valstybės energetinį saugumą, tai mes ieškome tam tikrų žingsnių, kaip amortizuoti dedamosios dalies augimą“, – pasakojo ministras pirmininkas.

Energetikos ministerija aiškina, kad imtis pertvarkos leidžia kitąmet stipriai pasikeisianti elektros rinka. Pradėjus veikti jungtims į Švediją ir Lenkiją, mažės Lietuvoje gaminamos elektros poreikis, valstybė galės neberemti jos gamybos.  

„Mes matome galimybę atsisakyti elektros gamybos kvotų Elektrėnuose ir kai kuriose termofikacinėse elektrinėse. Kaip žinote, toms kvotoms buvo skirta 50 milijonų eurų per metus. Tie 50 mln.eurų  yra sutaupomi“, –  sakė energetikos viceministras Aleksandras Spruogis.

Ministerija pasiūlė vietoj viešuosius interesus atitinkančių paslaugų mokesčio (VIAP-o), iš kurio dabar dotuojama elektros gamyba, įvesti naują gamtinių dujų pajėgumų mokestį, kurį mokėtų visi prie dujų vamzdžio prisijungę vartotojai, išskyrus buitinius, kurie dujas naudoja valgiui gaminti.

„Visi vartotojai, kurie vartodavo energiją, dalimi savo sąskaitų prisidėdavo prie VIAP`o. Šiuo metu, kai atsisakoma VIAP`o , ta dalis bus laisva ir tą sutaupytą dalį mes panaudosim pajėgumo mokesčiui“, – sakė viceministras.

Didžiausia naujojo mokesčio našta, pasak A. Spruogio, turėtų gulti ant elektros tiekimo rezervą užtikrinančios „Lietuvos elektrinės“. Tačiau skaičiuojama, kad suma, sutaupyta dėl elektros kvotų naikinimo, bus didesnė, nei išlaidos naujajam SGD pajėgumų mokesčiui.

Iki šiol dėl prievolės dalį  dujų pirkti iš terminalo priekaištavę  šilumininkai, kritikuoja ir naująjį modelį. Esą jis gali iškraipyti rinką, o dėl panašumo į dabartinę elektros gamybos subsidijavimo schemą, turėtų būti notifikuotas Europos Komisijoje. Ministerija priekaištus atmeta ir tikina, kad naujasis modelis skatins visus vartotojus efektyviau vartoti dujas.