Verslas

2020.02.07 14:56

Skvernelio žinia iš Talino: Baltijos šalys artėja prie susitarimo nepirkti Astravo AE elektros

atnaujinta 16.14
LRT.lt, BNS 2020.02.07 14:56

Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis dalyvavo Baltijos Ministrų Tarybos (BMT) Ministrų Pirmininkų Tarybos susitikime Taline.

Visų pirma buvo aptarti bendros Baltijos šalių energetikos rinkos vystymo procesai. Trijų Baltijos šalių premjerai sutarė artimiausiu metu įpareigoti energetikos ministrus pasirašyti ketinimų deklaraciją dėl konkrečių priemonių, kurios užtikrintų, jog elektra iš nesaugios Astravo AE nebus perkama nuo to momento, kai ji pradės darbą.

„Džiugina, kad artėjame prie bendros Baltijos šalių pozicijos nepirkti elektros iš nesaugios Astravo atominės elektrinės. Rusiškos elektros importas neturi tapti galimybe importui iš nešvarios Astravo atominės elektrinės. Taip pat neabejoju, kad kartu su Latvija ir Estija bei Europos Komisija rasime sprendimus dėl tinkamo į mūsų tinklus iš trečiųjų šalių patenkančios elektros kilmės kontrolės mechanizmo“, – sakė Vyriausybės vadovas.

Pasak S. Skvernelio, Baltijos šalys siekia toliau vystyti bendrą gamtinių dujų rinką regione, atsižvelgdamos į jau 5 metus Klaipėdoje sėkmingai veikiančio SGD terminalo strateginę svarbą valstybėms ir vartotojams. Jis informavo Latvijos ir Estijos premjerus apie pažangą įgyvendinant GIPL dujotiekį su Lenkija.

Akcentuota, jog bendradarbiaujant su Europos Komisija ir Lenkija sparčiai įgyvendinamas „Rail Baltica“ projektas. Pabaigus „Rail Baltica“ statybos darbus iki Kauno intermodalinio terminalo, bus sudarytos sąlygos nepertraukiamam karinės paskirties krovinių gabenimui į Baltijos regione vyksiančias pratybas.

Susitikime su Europos Komisijos nariu, atsakingu už biudžetą, Johannesu Hahnu pabrėžta, kad Europos Sąjungos daugiamečio biudžeto klausimais Baltijos valstybės yra bendramintės. Su Europos Komisijos nariu J. Hahnu aptarti sąžiningi sprendimai dėl Baltijos valstybių

Tęsiantis ginčams, dėl „Rail Baltica“ valdymo planuojamas dar vienas premjerų susitikimas

Nepavykstant rasti kompromiso dėl geležinkelių projekto „Rail Baltica“ valdymo, Baltijos šalių premjerai penktadienį sutarė, kad šiuo klausimu kovo pabaigoje bus rengiamas dar vienas aukščiausio lygio susitikimas.

Lietuvos Vyriausybės vicekancleris Deividas Matulionis BNS sakė, kad „Rail Baltica“ projekto eiga buvo vienas iš svarbiausių klausimų Taline vykusiame ministrų pirmininkų susitikime.

„Buvo kalbėta apie geresnį projekto įgyvendinimo valdymą. Nuspręsta, kad dar tuo klausimu vyks derybos tarp ministerijų, o kovo pabaigoje įvyks dar vienas premjerų susitikimas Vilniuje, kur detaliau aptarsime, kaip užtikrinsime projekto valdymą“, – BNS telefonu iš Talino sakė D. Matulionis.

Jo teigimu, premjerų susitikime išsakytas nerimas dėl projekto vėlavimo ir pabrėžta būtinybė užsitikrinti pilną projekto finansavimą.

„Ne valdymas yra savitikslis, bet kiek galima greitesnis projekto įgyvendinimas“, – teigė Vyriausybės atstovas.

Europos Komisija, Latvija ir Estija pasisako už didesnį projekto centralizavimą bendroje įmonėje. Lietuvos valdžia sako, kad dabartinis modelis veikia gerai, o svarstant pertvarkas siekia įtvirtinti saugiklius, kad už šalyje atliekamus darbus mokesčiai tektų šalies biudžetui.

Europinės vėžės geležinkelį yra sutarta pastatyti iki 2026 metų. Įgyvendinus „Rail Baltica” projektą, turėtų būti nutiesta 870 kilometrų traukinių linija, sujungsianti Helsinkį, Taliną, Pernu, Rygą, Panevėžį, Kauną, Vilnių ir Varšuvą.